www.infoglobe.cz » ČR, Klobouček: Na brdský kopec po nové naučné stezce

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po nové naučné stezce

Publikováno: 26.9.2019
Klobouček sice leží tak trochu ve stínu Toku, Prahy, Třemošné a dalších známých vrcholů, ale rozhodně stojí za návštěvu. Z blízké Obecnice je Klobouček snadno dosažitelný, nově na něj vede také naučná lesnická stezka.

Vrch se nachází v bezprostřední blízkosti nejznámějších brdských turistických cílů přímo mezi Třemošnou a Tokem nad vsí Obecnice. Právě z Obecnice je dobře pozorovatelná i jeho kloboukovitá silueta, podle které také dostal jméno, zatímco ze směru od Toku vypadá vrch jen jako zalesněná terénní vlna. Nenápadný kopec je zakončen vysokou a strmou skalní stěnou, která v nejvyšším bodě dosahuje výšky 15 metrů. Zdejší skalní stěny jsou vyhledávány horolezci, několik stezek různé obtížnosti je na nich i vyznačeno.

Klobouček

Cesty na Klobouček

Nejméně náročné je vydat se na Klobouček od nádrže Octárna. Ta se nachází kousek za Obecnicí, ze vsi k ní vede asfaltová silnice. Přímo u vjezdu na hráz nádrže odbočuje doleva na Klobouček zelená turistická značka. U mělkého sedla mezi Tokem a Kloboučkem na rozcestí Schůdecká linie pak zahýbá na Klobouček. Stoupání je z této strany sice táhlejší, ale také o poznání mírnější. Výšlap na Klobouček si navíc rovnou můžete spojit s návštěvou nejvyššího brdského vrcholu – Toku. Z rozcestí je to na něj 3,5 kilometru. Pokud se vám nebude chtít šlapat až na Tok, můžete se alespoň podívat ke kamennému schodišti. Nachází se na východním svahu tohoto kopce a dodnes se neví, za jakým účelem zde bylo zbudováno. Z rozcestí je to k němu kilometr.

kamenné schodiště pod Tokem

Naučná stezka Klobouček

Přímo z Obecnice vede na vrch Lesnická naučná stezka. Na její trase se nachází několik studánek a pěkných odpočívadel, panely upozorňují návštěvníky na zdejší historii a hlavně přírodu. Stezka začíná na návsi v Obecnici, odkud se vydáváme po lesní cestě. Na první výraznější křižovatce lesních cest pokračujeme dále po cestě Zelená linie kolem Jedlové studánky. Poté procházíme přes louku k místům, kde bývaly milíře na pálení uhlí, poté už cesta začíná prudce stoupat mezi slepencovými skalami na vrchol. Zpátky do Obecnice se vracíme výše zmíněnou trasou přes rozcestí Schůdecká linie a kolem Octárny. Trasa měří celkem 7,5 km, nachází se na ní 12 zastavení, ale informačních panelů je jen 7.

plošina pro milíř

studánka   tabule naučné stezky

Další tipy

Naučná stezka Klobouček není vhodná pro cyklisty, její trasa vede z velké části po lesních cestách, závěrečné stoupání na vrchol navíc doslova mezi kameny. Ze skalní terasy na vrcholu je pěkný výhled na blízkou Třemošnou, Oseč a Lhotu u Příbrami, za pěkného počasí je dokonce vidět i šumavský masiv. Pokud se necítíte na výšlap na Klobouček, můžete si trasu naučné stezky zkrátit. Ze stanovitě Louka pod Kloboučkem se lze po lesní cestě vedoucí po vrstevnici vydat rovnou ke studánce.

skály na vrcholu   sklaní rampy na vrcholu

GPS: 49°42'17.3"N 13°54'54.2"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Karel PauknerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 1.4.2022
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 8.1.2022
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X