www.infoglobe.cz » ČR, Zavírka a Linkův kříž – zimní tipy na výlety

ČR, Zavírka a Linkův kříž – zimní tipy na výlety

Publikováno: 12.3.2020
Zavírka a Linkův kříž patří k nejtajemnějším místům v Brdech, ke kterým se pojí mnoho pověstí. Na Zavírku se v zimě dostanete i na běžkách a tajemný Linkův kříž se vám zase bude nejlépe hledat právě v období vegetačního klidu, obě místa jsou tedy ideálními tipy na zimní výlet do Brd.

Zavírka

Protáhlý hřeben Zavírky se zvedá mezi Pilskou a Lázskou nádrží. Jedná se vlastně o zakončení protáhlého hřebene, který klesá ze čtvrtého nejvyššího brdského vrcholu Brdců. Na vrcholu se nachází skupina skalisek zakončených výraznou slepencovou skalní jehlou. Nedaleko skalisek se dříve nacházela k severu otevřená kamenná ohrada, které se říkalo Ve Věnci. Do dnešních dnů se ovšem z valu příliš nedochovalo, jeho zbytky jsou v terénu už jen těžko rozpoznatelné. Při sondáži Národního muzea zde byly nalezeny úlomky keramiky datované do doby halštatské, na kopci byly také nalezeny stopy po dobývání kovů. Vytěžené kovy se pravděpodobně zpracovávaly nedaleko hájovny U Prokopa.

slepencová skalní jehla na vrcholu Zavírky   suťové moře a slepenocová jehla na vrcholu Zavírky

lokalita U Prokopa

Kudy na Zavírku?

Zavírka leží mezi lesní cestou Struhy a lesní cestou Perkanská. Z obou těchto cest na ni vedou neznačené odbočky. Z lesní cesty Struhy odbočuje směrem k Zavírce široká nezpevněná lesní cesta jen pár desítek metrů za částí Lázu Žernová. Odbočka se nachází za posledními usedlostmi za informační cedulí. Z této cesty je třeba na prvním výraznějším rozcestí odbočit doprava a tato cesta už vás přivede téměř k vrcholu Zavírky. Podívat se sem můžete i v zimě na běžkách, dá se odtud pokračovat třeba na Brdce a na Skelnou Huť.

pohled na Zavírku od Pilské hráze

Linkův kříž

Jedno z nejtajemnějších míst v Brdech se nachází blízko Lázské vodní nádrže v lokalitě nazývané Šajty. Jedná se o bažinaté místo nedaleko řeky Litavky, kříž je skrytý v lesíku, a pokud nevíte, kde hledat, snadno ho minete. Údajně zde byl zavražděn lesnický mládenec Jan Linek z Vranovic, tragédie se navíc odehrála v den, kdy se Linkův otec i přes jeho nesouhlas podruhé ženil. Příběh zpracoval ve svých knihách i spisovatel Jan Čáka, mnozí místní badatelé ale jeho populární verzi zpochybnili. Co se tedy ve zdejších bažinatých lesích stalo a koho má kříž připomínat, je tak vlastně dodnes zahaleno tajemstvím.

Linkův kříž

Jak ho najít?

Zimní období je pro hledání Linkova kříže ideální, protože vám nebude překážet vegetace a kříž tak bude snáze viditelný. Ke kříži se nejsnáze dostanete z rozcestí pod Skelnou Hutí (není značené turistickou značkou, ale je snadno identifikovatelné podle dvou výrazných buků). Zde odbočte doprava a pokračujte až k paloučku s posedem. Po pravé ruce budete mít dvě odbočky, vydejte se po té více vpravo. Pěšinka se vine mlázím a ke konci se stává velmi nezřetelnou. Dostanete se po ní k potoku, který je třeba překročit, kříž je ukryt v lesíku mezi tímto potokem a Litavkou. Celá oblast je velmi vlhká, raději se sem proto nevydávejte v období po intenzivních deštích nebo jarním tání, místy se některé cesty mění v kaluže.

vodní nádrž Láz   vrchol Zavírky

Jestli milujete les, ale bezcílné procházky vás moc nebaví, jsou tahle místa ideální.

GPS: 49°45'48.9"N 13°40'06.1"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Jarní vycházka údolím Mže ze Svojšína – VIDEO
Publikováno: 24.3.2020
Rád v Česku objevuji místa, na která nikdo moc nechodí. Ještě lépe mimo hlavní sezonu. V jarní náladě jsem se tak vypravil do nádherného údolí řeky Mže nedaleko Stříbra a ve videu vás tam teď na chvíli přenesu také.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

Destinační agentura Brdy připravila cyklotrasy
Publikováno: 21.2.2017
Destinační agentura Brdy Ekologického centra Orlov předložila Správě CHKO Brdy návrh vyznačení cyklotras. Trasy budou vedeny po stávajících obslužných komunikacích a budou procházet obcemi při hranici nové CHKO.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.3.2020
Na základě nové studie magazínu Ceoworld byl i letos sestaven žebříček nejdražších zemí pro život. Výsledné pořadí bylo sestaveno na základě údajů o životních nákladech, nájemném, cenách potravin, stravování a o celkové kupní síle obyvatelstva.
29.3.2020
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.
28.3.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřeny. Každý ve svém okolí najde nějakou volně přístupnou rozhlednu, vyhlídku nebo naučnou stezku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 30. 3. 2020
svátek:Arnošt
dnes:
pondělí 30.3.
4 °C
zítra:
úterý 31.3.
4 °C