www.infoglobe.cz » ČR, Brdce: Na šestý nejvyšší vrchol Brd

ČR, Brdce: Na šestý nejvyšší vrchol Brd

Publikováno: 30.4.2020
O Brdcích se prý před lety uvažovalo jako o vhodném místě pro americkou radarovou základnu, ale pozornost se poté obrátila k Břízkovci nad Padrťskými rybníky. Naštěstí z těchto plánů sešlo a my si teď v Brdech můžeme užívat krásné přírody.

Brdce se nacházejí přibližně v polovině hřebene spojující dva nejvyšší brdské vrcholy – Prahu a Tok. Tento hřeben měří téměř 9 kilometrů a jeho nadmořská výška nikde neklesá pod 800 metrů nad mořem. Brdce dosahují výšky 839 metrů, což z nich činí šestý nejvyšší vrchol Brd. Někteří ovšem nezapočítávají sporný Bohutínský vrch, podle těchto kritérií jsou pak Brdce dokonce na pátém místě. Podobně jako u většiny brdských kopců, je vrchol velmi plochý a je těžké najít nejvyšší bod. Ten je označený hromadou kamení a cedulkou na stromě. Přímo z vrcholu se přes stromy žádný výhled neotevírá, na jihovýchodním úbočí se ale nachází poměrně rozlehlá paseka, ze které se otevírají nádherné výhledy na vodní nádrž Láz a za dobrého počasí dohlédnete až na Šumavu a její předhůří.

vodní nádrž Láz z Brdců   planina na svazích Brdců

Přístup

Na Brdce se můžete vydat například z Nepomuku. Lesní cesta Borská vás odtud přivede až k mělkému sedlu zvaného U Vojáka (je značené obrázkem vojáka na stromě), kterým jsou Brdce odděleny od sousedního Hradiště. Z tohoto sedla odbočuje lesní cesta Jeřábecká, ze které odbočuje na vrchol Brdců několik neznačených pěšin. Další možností je vydat se na Brdce ze Skelné huti. Na vrch odtud vede lesní cesta pojmenovaná Brdecká. Na Brdce začíná stoupat v místě, kde se setkává s lesní cestou Havelská mířící od Nepomuku.

jedle douglaska na Skelné huti   vrcholová hromada kamení

Pokud se ze Skelné huti vydáte opačným směrem (tedy po lesní cestě Perkanská) a na křižovatce za luční enklávou zahnete na lesní cestu Bahenská, máte to k vrcholu Brdců také kousek. Po necelém kilometru chůze v místě, kde cesta mírně zatáčí, je třeba odbočit doleva na lesní pěšinu a kolem posedu začít šplhat do kopce. Kousek před touto odbočkou se přímo u lesní cesty Bahenské také schovává vojenský bunkr.

bunkr na severovýchodním svahu

Zatím na Brdce nevede žádná turistická značka a se signálem zde také budete mít pravděpodobně problémy, proto si s sebou raději vezměte papírovou mapu.

studánka Maruška

Za stopami po poustevníkovi

Mezi Brdci a Zavírkou, u lesní cesty Perkanská, po které se můžete ze Skelné hutě dostat k Pilské studánce, se schovaný mezi stromy nachází malý rybníček. V této tiché oáze klidu prý kdysi přebýval poustevník. Říká se, že se dožil sta let a jeho smrt ohlásily samy od sebe zvony třebského kostela. Navíc se prý z jednoho zdejšího statku vydal sám od sebe směrem k rybníčku pár volů i s povozem. Co je na legendě o brdském poustevníkovi pravdy nikdo neví, u rybníčku ale byly opravdu nalezeny základy budovy datované do 15. století. Mohla to být pustevna, ale také se mohlo jednat o královskou hájovnu zmiňovanou v některých pramenech. Místu se dodnes říká U Poustevníka nebo U Poustevníka Ivana. Nedaleko odtud je v mlází u Pilského potoka schovaná studánka Maruška. Do přístřešku, který ji chrání, jsou vložena přísloví a citáty, nad kterými se můžete zamyslet, zatímco se budete osvěžovat lokem zdejší pramenité vody.

U Poustevníka   u rybníčku na Skelné huti

GPS: 49°40'30.4"N 13°51'54.8"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 30. 5. 2020
svátek:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zítra:
neděle 31.5.
13 °C