www.infoglobe.cz » ČR: Michalovice – procházka na Michalovickou putnu

ČR: Michalovice – procházka na Michalovickou putnu

Publikováno: 27.8.2020
V parném letním dni se ne každému chce trávit čas celodenním pochodem, ale co dělat, pokud nechcete ani proležet celý den u vody? Jestliže hledáte kompromis, je dnešní procházka pro vás skvělým tipem. Zajímavý výlet navíc ocení i děti, nudit se rozhodně nebudou. Celou cestu lze také absolvovat se psem či na kole.

Auto zaparkujte ideálně na kraji přírodní rezervace Radouč v Mladé Boleslavi. Bezplatných parkovišť je zde několik a místo se určitě bez problémů najde. Národní přírodní památka Radouč je zajímavá pro svou unikátní faunu a flóru. Park na pískovcovém podlaží je opravdu nejspíše jediný svého druhu u nás v Čechách. Je domovem neuvěřitelného množství králíků a v jeho stepních plochách nalezl domov i chráněný sysel obecný. Daří se mu zde natolik, že je doslova přemnožen a stal se i maskotem města. Na pozorování syslů se sem sjíždí plno návštěvníků, roztomilá zvířátka jsou zdejším opravdu velkým lákadlem. Je jich tu tolik, že není třeba se bát, že byste je nepotkali. Nicméně sláva zdejších syslů nese i jistá úskalí. Většina návštěvníků naprosto ignoruje velké cedule hlásající „NEKRMTE SYSLY“. Smutné je, že se jedná především o rodiny s dětmi a mateřské školy.

park Radouč   park Radouč – u vyhlídky

výstraha před syslí loukou   sysel obecný

Radouč má plno nejrůznějších stezek a cestiček, samotná procházka je moc pěkná. V centru parku se také nachází hezké dětské hřiště a na okraji pak vyhlídka na cíl naší dnešní procházky – na Michalovickou putnu. Než se tam však dostaneme, musíme prvně sestoupit po dřevěné stezce k řece Jizeře. Michalovická putna se totiž nachází na protějším kopci. To však ale není vůbec na škodu. V údolí se rozkládá obec Podlázky a v ní je také travnatopísečná pláž u řeky Jizery, kde se dá skvěle osvěžit. Po celé léto se sem chodí koupat plno lidí, nachází se zde také drobné občerstvení, dětské prolézačky a volně přístupné hřiště pro plážový volejbal.

řeka Jizera a protější pláž

Většina cesty k Michalovické putně vede podél Jizery zahrádkářskou kolonií až do obce Michalovice a je dobře značená. Zřícenina hradu Michalovice je dnes kulturní památkou a konají se zde nejrůznější akce. Během letní sezony je za drobný poplatek přístupná návštěvníkům zpravidla od 10 hodin ráno do 16–17 hodin večer. U kasy se nachází i menší občerstvení. Původní hrad byl postaven v polovině 13. století rodem Markvarticů. Později ho vlastnili páni z Michalovic. Po vymření rodu byl hrad opuštěný a postupně chátral. Dnes je odsud pěkný výhled jak na obec Podlázky, tak na vzdálenější statutární město Mladou Boleslav. Vystoupat se dá i na dochovanou ikonickou věž putnu.

Michalovická putna   Michalovická putna

Michalovická putna  Michalovická putna  Michalovická putna

Komu by se již nechtělo zpět na koupačku do Jizery, může vyrazit do Mladé Boleslavi. Slavná česká automobilka Škoda Auto zde má krásné moderní muzeum. Kdo by však neměl dostatek historie, může navštívit třeba mladoboleslavský hrad, jehož vznik se také pojí s rodem Markvarticů.

GPS: 50°26'00.8"N 14°54'07.5"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Kokořínsko – na kole Kokostezkami
Publikováno: 5.9.2020
Dalším tipem na aktivně strávený víkend v Čechách je návštěva krásné oblasti Kokořínsko. Jsou zde ideální podmínky pro pěší turisty, avšak poslední dobou se Kokořínsko stále více dostává do povědomí cyklistů a především bajkerů. Nachází se tu totiž tzv. Kokostezky (Kokořínské stezky), což jsou lesní cesty, pěšinky a traily v okolí hradu Kokořín, ale i Housky a částečně dosahují až k Bezdězu.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.


Souvisejicí videa

ČR: Mladá Boleslav - město aut
Mladá Boleslav je starobylé, ale zároveň moderní středočeské město, které víc než cokoli jin...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 25. 9. 2020
svátek:Zlata
dnes:
pátek 25.9.
15 °C
zítra:
sobota 26.9.
9 °C