www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Francie - obecné informace

Hlavní město: Paříž

Počet obyvatel: 61,4 mil.

Růst HDP: + 1,8 % (2007)

Oficiální jazyky: francouzština

Francouzská republika je západoevropský demokratický stát. Její součástí jsou také území v Karibiku, Severní a Jižní Americe, v Indickém oceánu a Oceánii.  Je členem NATO, jedním  ze zakládajících členů EU a jedním z pěti stálých členů bezpečnostní rady OSN. Je také jednou z osmi uznávaných jaderných mocností.

Politika

Schválením ústavy Páté republiky byla výrazně posílena autorita výkonného výboru ve vztahu k Parlamentu.Podle ústavy je francouzský prezident volen přímo na období pěti let). Prezident jmenuje předsedu vlády, předsedá kabinetu, velí ozbrojeným silám a uzavírá pakty.

Francie je zakládajícím členem Evropské unie a to velikou měrou definuje francouzskou zahraniční politiku. 29. května 2005 Francie odmítla v referendu ratifikování Evropské ústavy, když přibližně 55 % obyvatel vyslovilo své „ne“. Tento výsledek změnil kriticky budoucí vývoj politiky Evropské Unie, stejně tak jako schopnost Francie setrvat na pozici vedoucího státu Evropy.

Geografie

Největší část území Francie (metropolitní Francie) se nachází v západní Evropě, kde hraniční na severovýchodě s Belgií a Lucemburskem , na východě s Německem a Švýcarskem , na jihovýchodě s Itálií a na jihu se Španělskem, Andorrou a Monakem. Francouzská republika se skládá také z území v Severní a Jižní Americe, v Indickém, a Tichém oceánu, Karibiku a Antarktidě.

Pevninská část Francie zaujímá plochu 543 965 km². Na severu a západě je krajina rovinatá s mírným vlněním, na zbytku území převážně pahorkatá a hornatá. Ve francouzských Alpách se nachází nejvyšší bod západní Evropy Mont Blanc (4810 m). Další hornaté kraje země zahrnují Pyreneje, Centrální masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny. Největšími francouzskými řekami jsou Loire, Rhône, Garonne,Seina a část toku Rýnu.

Příroda

Ve Francii lze díky její rozloze nejít nejrůznější přírodní úkazy, od písečných pláží s palmami na jihu na Francouzské riviéře až po vysoké hory ve francouzských Alpách.

Zdraví

Český občan má nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči v případě ohrožení života nebo zdraví. Před odjezdem z ČR je třeba si vyzvednout u pobočky zdravotní pojišťovny formulář E 111 nebo Evropskou kartu zdravotního pojištění.
Ve Francii se lékařské ošetření platí přímo lékaři, který vystaví potvrzení o ošetření tzv. „Feuille de Soins„. Pro úhradu nákladů je třeba se obrátit s tímto potvrzením na místní zdravotní pojišťovnu (Caisse Primaire d´Assurance Maladie) nebo na příslušnou zdravotní pojišťovnu v ČR.

V případě nemocničního ošetření hradí pacient pouze předepsanou spoluúčast:
- lékařské ošetření 30% nákladů
- laboratorní testy 40% nákladů
- léky 35-65% nákladů
- nemocniční péče 20% nákladů a současně 14,- EUR denně za stravu.
Repatriace na území ČR a v případě úmrtí převoz tělesných pozůstatků se nepovažuje za neodkladnou zdravotní péči. Z tohoto důvodu doporučujeme před cestou do Francie nechat se připojistit.

Doprava

Ve Francii je hustá železniční síť. Francouzskou specialitou jsou rychlovlaky TGV. Jsou to elektricky poháněná vozidla pohybující se po normálních kolejích rychlostí přes 300km/h.

V Paříži se přepravíte metrem, tramvají, nebo hustou autobusovou sítí.

Media

Ve Francii existuje 81 deníků, které zaměstnávají cca 30 000 novinářů. Francouzský tisk prochází v posledních několika letech těžkostmi, zejména poklesem prodeje. Stále více čtenářů denního tisku se obrací k televizi. Prvním a nejrozšířenějším médiem ve Francii je však i nadále regionální tisk. Stále oblíbeným médiem je i rozhlas (poslouchá jej 80 % obyvatel).

Zdroj: MZV a wikipedia.org

zpět


Lokace:

Francie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 1. 6. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 1.6.
26 °C
zítra:
úterý 2.6.
29 °C