www.infoglobe.cz » LOKALITY » Vila Tugendhat

Vila Tugendhat - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Vila Tugendhat
Typ lokality: Památky
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Brno

Tato brněnská vila je dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Projekt vypracoval v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových. Roku 2001 byla vila Tugendhat zapsána na seznam UNESCO. Vila je společně s německým pavilónem v Barceloně označována za nejlepší předválečné dílo Miese vad der Rohe. Známý je především prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou.

 Vila Tugendhat

Výstavba

Návrh byl vytvořen již koncem roku 1928. Stavba byla zahájena v červnu roku 1929, jako generální dodavatel byla zvolena brněnská firma Mořice a Artura Eislerových. Na stavbě se podílelo mnoho zahraničních a domácích firem, přírodní materiál se dovážel z různých koutů světa. Již v prosinci 1930 byla vila dokončena a manželé Tugendhatovi se tak mohli nastěhovat.                               

Historie

Roku 1938 byli manželé Tugendhatovi nuceni opustit vilu pod hrozbou německé expanze do Československa. Na podzim roku 1939 zabavilo vilu gestapo a o tři roky později byla zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Během války zde sídlil konstruktér Willy Messerschmitt.

Po válce v roce 1945 jí zabrala Rudá armáda a vila tak sloužila k ubytování sovětských vojáků. V 60. letech se začaly ozývat hlasy o významu vily jako památky moderní architektury. Až 6. prosince 1969 byla vila zapsána do Státního seznamu kulturních památek. V 80. letech byla vila kompletně zrekonstruována. Rekonstrukce byla často kritizována. Přestože že se kritika objevuje dodnes, stavebněhistorický průzkum z roku 2001 tuto kritiku vyvrací.

 Vila Tugendhat 

Současnost

V současné době se chystá další nákladná rekonstrukce vily, která by měla alespoň částečně napravit některé chyby rekonstrukce z 80. let. Potomci původních majitelů proto v nedávné době požádali o navrácení vily, neboť věří, že pokud bude vila jejich majetkem, tak se jim lépe podaří  zajistit vhodnou a důstojnou rekonstrukci, která by jí konečně vrátila ztracený lesk a eleganci.

 

Text: Václav Zamba

Foto: Wikipedia.com


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:Viola
dnes:
pondělí 25.5.
13 °C
zítra:
úterý 26.5.
16 °C