www.infoglobe.cz » LOKALITY » Vila Tugendhat

Vila Tugendhat - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Vila Tugendhat
Typ lokality: Památky
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Brno

Tato brněnská vila je dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Projekt vypracoval v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových. Roku 2001 byla vila Tugendhat zapsána na seznam UNESCO. Vila je společně s německým pavilónem v Barceloně označována za nejlepší předválečné dílo Miese vad der Rohe. Známý je především prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou.

 Vila Tugendhat

Výstavba

Návrh byl vytvořen již koncem roku 1928. Stavba byla zahájena v červnu roku 1929, jako generální dodavatel byla zvolena brněnská firma Mořice a Artura Eislerových. Na stavbě se podílelo mnoho zahraničních a domácích firem, přírodní materiál se dovážel z různých koutů světa. Již v prosinci 1930 byla vila dokončena a manželé Tugendhatovi se tak mohli nastěhovat.                               

Historie

Roku 1938 byli manželé Tugendhatovi nuceni opustit vilu pod hrozbou německé expanze do Československa. Na podzim roku 1939 zabavilo vilu gestapo a o tři roky později byla zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Během války zde sídlil konstruktér Willy Messerschmitt.

Po válce v roce 1945 jí zabrala Rudá armáda a vila tak sloužila k ubytování sovětských vojáků. V 60. letech se začaly ozývat hlasy o významu vily jako památky moderní architektury. Až 6. prosince 1969 byla vila zapsána do Státního seznamu kulturních památek. V 80. letech byla vila kompletně zrekonstruována. Rekonstrukce byla často kritizována. Přestože že se kritika objevuje dodnes, stavebněhistorický průzkum z roku 2001 tuto kritiku vyvrací.

 Vila Tugendhat 

Současnost

V současné době se chystá další nákladná rekonstrukce vily, která by měla alespoň částečně napravit některé chyby rekonstrukce z 80. let. Potomci původních majitelů proto v nedávné době požádali o navrácení vily, neboť věří, že pokud bude vila jejich majetkem, tak se jim lépe podaří  zajistit vhodnou a důstojnou rekonstrukci, která by jí konečně vrátila ztracený lesk a eleganci.

 

Text: Václav Zamba

Foto: Wikipedia.com


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 9. 6. 2023
svátek:Stanislava
dnes:
pátek 9.6.
14 °C
zítra:
sobota 10.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X