www.infoglobe.cz » LOKALITY » Vila Tugendhat

Vila Tugendhat - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Vila Tugendhat
Typ lokality: Památky
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Brno

Tato brněnská vila je dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Projekt vypracoval v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových. Roku 2001 byla vila Tugendhat zapsána na seznam UNESCO. Vila je společně s německým pavilónem v Barceloně označována za nejlepší předválečné dílo Miese vad der Rohe. Známý je především prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou.

 Vila Tugendhat

Výstavba

Návrh byl vytvořen již koncem roku 1928. Stavba byla zahájena v červnu roku 1929, jako generální dodavatel byla zvolena brněnská firma Mořice a Artura Eislerových. Na stavbě se podílelo mnoho zahraničních a domácích firem, přírodní materiál se dovážel z různých koutů světa. Již v prosinci 1930 byla vila dokončena a manželé Tugendhatovi se tak mohli nastěhovat.                               

Historie

Roku 1938 byli manželé Tugendhatovi nuceni opustit vilu pod hrozbou německé expanze do Československa. Na podzim roku 1939 zabavilo vilu gestapo a o tři roky později byla zapsána jako majetek Velkoněmecké říše. Během války zde sídlil konstruktér Willy Messerschmitt.

Po válce v roce 1945 jí zabrala Rudá armáda a vila tak sloužila k ubytování sovětských vojáků. V 60. letech se začaly ozývat hlasy o významu vily jako památky moderní architektury. Až 6. prosince 1969 byla vila zapsána do Státního seznamu kulturních památek. V 80. letech byla vila kompletně zrekonstruována. Rekonstrukce byla často kritizována. Přestože že se kritika objevuje dodnes, stavebněhistorický průzkum z roku 2001 tuto kritiku vyvrací.

 Vila Tugendhat 

Současnost

V současné době se chystá další nákladná rekonstrukce vily, která by měla alespoň částečně napravit některé chyby rekonstrukce z 80. let. Potomci původních majitelů proto v nedávné době požádali o navrácení vily, neboť věří, že pokud bude vila jejich majetkem, tak se jim lépe podaří  zajistit vhodnou a důstojnou rekonstrukci, která by jí konečně vrátila ztracený lesk a eleganci.

 

Text: Václav Zamba

Foto: Wikipedia.com


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 14. 8. 2022
svátek:Alan
dnes:
neděle 14.8.
17 °C
zítra:
pondělí 15.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X