Branč - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrady, zámky, tvrze

V této rubrice naleznete tipy na výlet na hrady, zámky, zříceniny a tvrze v ČR, aktuální informace o zámeckých prohlídkách, otvírací době v běžném režimu, parkování, zajímavosti a odkazy na mapu a další články. V rubrice můžete třídit podle krajů v pravém menu. Slovenské hrady a zámky jsou zpracované zde.

Branč
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Trnavský kraj, okres Senica

U řeky: Myjava

V jihozápadní části Slovenska nad obcí Podbraní se na kuželovitém kopci tyčí zřícenina hradu Branč, který se řadí mezi nejkrásnější vyhlídková místa v této oblasti s výhledem do širokého okolí. Můžeme z něj spatřit Malé i Bílé Karpaty a vzdálenější vršky v Rakousku.

Teď něco z historie….

Hrad pochází z 12.století a byl postaven na přilehlých pozemcích Sobotiště (vesnice se sobotními trhy), jejichž původním vlastníkem byl trenčínský župan Baš. Hrad byl různě směňován za jiné majetky a dostal se do rukou uherského krále Karla Roberta. V roce 1394 daroval král Zikmund Branč svému přívrženci Stiborovi ze Stiboři. Po vymření jeho rodu získal majetek Pongrácz ze Sv. Mikuláše a využíval hrad jako základnu při loupeživých vpádech na majetky svých odpůrců. K jeho smrti se váže i legenda o smrti loupeživého rytíře. Vypráví, jak se pán zmocnil násilím hradu, zavraždil bývalé majitele a jednou večer, zůstal na hradě sám. Spatřil pootevřené dveře do podzemí a vydal se chodbou, která neměla konce. Najednou se ozval silný pískot a cosi mu vlétlo do tváře. S bolestí a poslepu odháněl dýkou „cosi“ a druhý den ráno byl nalezen podrápaný a s dýkou v hrudi. Loupeživý rytíř se možná sám zabil a vedle něho leželo jen tělo mrtvého netopýra. Tak si spravedlnost našla cestu.

V druhé polovině 17. století při náboženských vzpourách se hrad změnil v žalář a byli zde mučeni protestanti. Od května 1674 sloužil jako přechodné vězení pro odsouzené na galeje. V období protihabsburského povstání začal hrad upadat, šlechta bydlela na statcích a zámcích a jediný kdo hrad spravoval byl kastelán. Začátkem 18. století bylo majiteli úmyslně poškozeno a znefunkčněno obranné zařízení a hrad zůstal neobydlený. V současnosti jsou již dochovány pouze zbytky obvodových zdí. Podle pověsti se po nich prochází branská černá paní, kterou kdysi její otec proklel, neboť na každém nápadníkovi našla chybu. Nyní zde bloudí nocí a hledá někoho, kdo by jí prokletí zbavil. Odvážlivec se totiž nesmí polekat jejích proměn, třeba v žábu, nebo hada a dodnes se nikdo takový nenašel.

Po prohlídce se můžeme vydat místní krajinou po naučné stezce v obci Sobotiště, která nás seznámí s její minulostí i současností.

GPS: 48°43'44.796"N, 17°26'43.872"E

Text: Monika Babická

Foto: Google.com


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Tadeáš
dnes:
sobota 25.6.
18 °C
zítra:
neděle 26.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X