www.infoglobe.cz » LOKALITY » Muzeum oravské vesnice v Zuberci

Muzeum oravské vesnice v Zuberci - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Muzeum oravské vesnice v Zuberci
Typ lokality: Památky
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Žilinský kraj, obec Zuberec

Muzeum Oravské dědiny v Zuberci je situováno v nádherném horském prostředí pohoří Západní Tatry v části Roháče. Rozprostírá se na ploše 8 ha, kterou kdysi pokrývaly pastviny. Leží na konci stejnojmenné vesničky Zuberec, po obou stranách horského potůčku Studená. Pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok.

Více než 50 staveb je tu rozmístěno do pěti celků, jež představují sídelní a kulturní osobitosti jednotlivých oblastí regionu Oravy. Dolnooravský rínok (náves), jenž nám představí nejstarší osídlenou část regionu Oravy obývanou slovanskými obyvateli, reprezentuje např. zemanská kúrie (statek) z Vyšného Kubína, řemeslnický dům s poschoďovou komorou z Veličné či obydlí nižších sociálních vrstev jako např. dům drobného rolníka ze Žaškova nebo dům želiara (nádeníka) ze Bzín. Mimořádně zajímavá je i barokní zvonice z druhé poloviny 19. století původem ze Záskalí. Zamagurská ulice nám představí zajímavou formu osídlení podél potoku s typickými znaky goralské architektury. Mimo jiné tu můžeme porovnat dům středního rolníka z Čimhové s domem malorolníka z Beňadova, který má jen jedinou obytnou místnost. Další samostatný celek tvoří Goralské lazy, které nám přibližují těžký život Valachů, žijících kdysi v horských oblastech na roztroušených samotách. Samostatnou část tvoří kostel svaté Alžběty se hřbitovem ze Zábreže, u kterého je umístěna márnice z Rabčic. V muzeu se nachází několik technických staveb jako např. vodní mlýn, jenž tvoří poslední tematický celek muzea – Mlynisko. Kromě uvedených objektů zde najdeme např. „olejáreň“ či plátenický mandl na žehlení modrotisku, který fungoval na koňský pohon. Většina exponátů je původní. Odkoupeny byly od původních majitelů, rozebrány, převezeny a nanovo poskládány, některé i zrekonstruovány v areálu Oravské dědiny. Několik domů bylo vybudováno jako věrná kopie původních staveb.

Akce v muzeu

Pro návštěvníky je během celého roku připraveno množství zajímavých akcí, proto uveďme alespoň některé. V zimě je velmi zajímavá večerní prohlídka muzea za světel lamp a s posezením u lidové hudby. V květnu se už tradičně koná symbolické otevření letní sezóny, spojené se stavěním máje a zajímavým folklorním programem. Během hlavní letní sezóny, v období školních prázdnin, je tu připraven mimořádně bohatý program. Nejznámější jsou Podroháčské folklorní slavnosti a tradiční oravský jarmark.

Dostupnost

Muzeum je celoročně bez problémů dostupné ať už autobusovou dopravou z Liptovského Mikuláše směrem na Trstenou s přestupem v obci Zuberec směrem na Zverovku, nebo vlakem z Kralovan s přestupem v Podbielu na autobus opět směrem na Zuberec–Zverovka. Pokud se rozhodnete přijet vlastním autem, do Zuberce se dostanete ze tří různých stran. Přes Kraľovany, Dolný Kubín, Podbiel do Zuberce, odkud se podle informačních tabulí bez problémů dostanete do Muzea Oravské dědiny, nebo přes Ružomberok, Bešeňovou, Liptovské Matiašovce do Zuberce, případně z Liptovského Mikuláše směrem přes Liptovský Trnovec a Liptovské Matiašovce opět do turisticky mimořádně atraktivní obce Zuberec.

Obec Zuberec není známa jen díky Muzeu oravské vesnice. Je asi nejznámější a nejnavštěvovanější obcí Podroháčské oblasti. V zimě je navštěvována díky dvěma lyžařským lokalitám přímo v obci – Milotín a Janovky, stejně jako blízké a dobře dostupné lokalitě Zverovka, jež kromě lyžařských vleků nabízí i sedačkovou lanovku. V létě je Zuberec ideální východiště na horskou a vysokohorskou turistiku a také cílový bod při delších túrách se skutečně stále kvalitnějšími službami, ať už jde o ubytování, stravování, informace nebo i možnost zabavit se s přáteli.

 

Text/Foto: Oľga Kubáčková


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 6. 2022
svátek:Ladislav
dnes:
pondělí 27.6.
19 °C
zítra:
úterý 28.6.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X