www.infoglobe.cz » LOKALITY » Zřícenina plaveckého hradu

Zřícenina plaveckého hradu - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Zřícenina plaveckého hradu
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Malacky

Nejvýznamější turistickou atrakcí východního úpatí Malých Karpat na jihozápadním Slovensku je působivý  Plavecký hrad.

Když přijedeme do Plaveckého Podhradí autem, můžeme zaparkovat u kostela. Z tohoto místa pokračujeme po modré značce směřující severovýchodním směrem. Odbočíme do uličky vpravo a jdeme dál po asfaltové cestě. Z ní po chvíli odbočíme na malou louku a pokračujeme k lesu, na jehož začátku stojí informační panel naučné stezky Plavecký kras. Její značky nám budou dělat doprovod na hrad a případně až do Plaveckého Mikuláše. Na hradní zříceninu rozkládající se na skalnatém návrší se vyplatí vystoupat zejména díky jedinečnému výhledu. Lze spatřit rozlehlý borovicový les pokrývající rozsáhlou plochu Záhorské nížiny a dominantní vrchy západní části Malých Karpat.

  

Horní hrad zabírá celou vrcholovou plošinu skály opevněné hradbami. V jižní části tohoto prostoru se tyčí zbytek nejméně třípatrové obytné věže, která hrad chránila v případě ohrožení. Další věž stála na východní straně. Pozůstatky paláce se nacházejí v severním ukončení plošiny a palácová stavba stávala i u západních hradeb. Bezpečnost hradu byla zvýšena vybudováním jižního předhradí, které později rozšířili i na západní terasu. Dále byla obranyschopnost hradu posilněna vybudováním okrouhlé dělové bašty, která zakryla původní vstup do horního hradu. Nový přístup byl otevřen ve středu západní hradby horního hradu. Přístavba okrouhlé dělové bašty k nároží jižního předhradí významně přispěla k přeměně gotického hradu na renesanční pevnost. Na hradě byla v letech 1579 – 1582 tiskárna, která vydávala kalendáře a náboženské knihy. Hrad proslavil i Petr Bakič, který osvobodil z Halíčského hradu Zuzanu Révayovou a ukrýval ji právě zde, na Plaveckém hradě.

  

Historický význam této oblasti dokumentuje naleziště Pohanská z mladší doby bronzové a starší doby železné, které najdeme na kopci proti hradu. Bylo zde odkryto hradiště z halštatské doby s viditelnými valy a sídelnými jámami. Nacházelo se zde keltské oppidum, které patřilo mezi největší na Slovensku. Svou rozlohou bylo velkým městem, kde byl počet obyvatel vyšší než ve středověké Bratislavě. Pohanská je také lokalitou se vzácnými druhy fauny a flóry. Vyskytují se zde vzácné druhy suchomilných a teplomilných rostlin a vzácných živočichů. V roce 1980 byla vyhlášena přírodní rezervací.

  

Přírodní pozoruhodností je i Plavecký kras o rozloze 39 km² s množstvím pramenů, vývěrů, propastí, závrtů a jeskynních výklenků. Z krasových útvarů bychom měli jmenovat jeskyni Deravou skalu, místo nejstarší stopy druhu Homo sapiens na západním Slovensku pocházející z mladšího paleolitu. Existence paleolotického člověka byla potvrzena i v blízké Tmavej skale. V Plaveckém krasu se vyskytuje mnoho typických puklinových jeskyň. Ve strmých stěnách kaňonu Mokré doliny jsou vyhloubeny menší jeskynní výklenky a komíny. Nejvzdálenější ze tří „plaveckých“ obcí od hradu je Plavecký Peter, který je typickou rolnickou usedlostí západního Slovenska a je památkovou rezervací lidové architektury.  

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google, Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X