www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Maďarsko - obecné informace

Hlavní město: Budapešť

Počet obyvatel:  10 117 000

Růst HDP:  4,1% (2005)

Oficiální jazyky: maďarština

Maďarsko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Maďarsko hraničí s Rakouskem (366 km) a Slovinskem (102 km) na západě, s Chorvatskem (329 km) a Srbskem (151 km) na jihu, s Rumunskem (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východě a se Slovenskem (677 km) na severu.

Politika

Maďarská republika je od roku 1989 republikou na parlamentních základech. Hlavou státu je prezident. Administrativně je země rozdělena na oblast hlavního města a 19 žup. Maďarsko je členem EU a NATO.

Geografie

Maďarsko je obklopeno pohořím Alp a Karpat. Vnitrozemí tvoří z 80% nížiny a pahorkatiny dosahující asi 200 m . Velká Uherská nížina je součástí Karpatské pánve, na severu země dosahují středohorská pásma výšky do 1000m.  Dunaj je po celé své délce 417 km v Maďarsku splavný. Nejdelší řekou Maďarska je ale Tisa.

Příroda

Balaton s vodní plochou 595 km2. Největším vnitrozemským jezerem západní i střední Evropy. Mírné podnebí ovlivňují jak atlantické,  tak i kontinentální a středomořské vlivy.

Zdraví

Před odjezdem je třeba vyzvednout na pobočce své české zdravotní pojišťovny Evropský průkaz zdravotního pojištění.

K lékařskému a nemocničnímu ošetření se v případě potřeby může občan obrátit přímo s Evropským průkazem zdravotního pojištění na lékaře nebo na nemocnici. Seznam smluvních lékařů lze obdržet na oblastních pobočkách Národního fondu zdravotního pojištění (Országos Egészségbiztosítási Pénztár).

Léky lze obdržet v každé smluvní lékárně na recept vystavený lékařem.

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast: stomatologická péče podle druhu ošetření, léky 0 % až 100 % – podle konkrétního typu léku

Pacient se muže setkat s platbou v hotovosti u lékaře ve dvou případech. Buď nemá lékař smlouvu s maďarským Národním fondem zdravotního pojištění, nebo mu byla poskytnuta péče, která není zcela zdarma a platí se spoluúčast.

Pokud u sebe pacient nemá Evropský průkaz zdravotního pojištění, má možnost ho zdravotnickému zařízení, které ho ošetřilo, dodat do 15 dnů.

Pokud tak neučiní, musí zaplatit v hotovosti a nechat si zaplacenou částku refundovat po návratu do ČR svou českou zdravotní pojišťovnou. Zde musí předložit originály dokladů o zaplacení. Česká zdravotní pojišťovna náklady proplatí do výše, kterou by uhradila maďarská strana. Na tuto úhradu bude muset určitou dobu počkat. Pokud účet nepřesahuje 1000 EUR, může svou českou zdravotní pojišťovnu požádat o proplacení účtů do výše českých tarifů. Tuto úhradu obdrží v relativně krátké době.

Chce-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti v Maďarsku, požádá lékaře o vystavení potvrzení o pracovní neschopnosti a jeho zaslání na nejbližší pobočku Národního fondu zdravotního pojištění do tří dnů od začátku pracovní neschopnosti. Dále udá adresu svého pobytu v Maďarsku a adresu příslušné české okresní správy sociálního zabezpečení.

Nahlásí co možná nejdříve svému zaměstnavateli (lze telefonicky nebo faxem) počátek a předpokládanou dobu trvání své pracovní neschopnosti, stejně tak místo pobytu při léčení.

Doprava

Za použití dálnic jsou zavedeny dálniční poplatky. Na dálnicích M1 ( Bratislava-Budapešť), M3 ( Budapešť - směr Miskolc ), M5 (Budapešť - Szeged) a M7 ( Budapešť - Balaton ) se používají dálniční známky spolu s magnetickou kartou.

Media

Veřejnoprávní TV:

Celostátní programy MTV1 a MTV2: První program je podobně jako v ČR komplexním informačním, publicistickým a zábavním kanálem. Druhý program je, opět podobně jako v ČR, zaměřen na náročnějšího diváka. Kromě menšinových žánrů poskytuje i cizojazyčné vysílání pro národnostní menšiny žijící v MR.

Duna TV – podobně jako MTV2 zaměřena na menšinového, v tomto případě spíše konzervativně orientovaného diváka, vysílá často zprávy o maďarských menšinových komunitách žijících v sousedních zemích.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

zpět

Lokace:

Maďarsko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:
dnes:
pátek 15.11.
11 °C
zítra:
sobota 16.11.
13 °C