www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Maďarsko - obecné informace

Hlavní město: Budapešť

Počet obyvatel:  10 117 000

Růst HDP:  4,1% (2005)

Oficiální jazyky: maďarština

Maďarsko je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Maďarsko hraničí s Rakouskem (366 km) a Slovinskem (102 km) na západě, s Chorvatskem (329 km) a Srbskem (151 km) na jihu, s Rumunskem (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východě a se Slovenskem (677 km) na severu.

Politika

Maďarská republika je od roku 1989 republikou na parlamentních základech. Hlavou státu je prezident. Administrativně je země rozdělena na oblast hlavního města a 19 žup. Maďarsko je členem EU a NATO.

Geografie

Maďarsko je obklopeno pohořím Alp a Karpat. Vnitrozemí tvoří z 80% nížiny a pahorkatiny dosahující asi 200 m . Velká Uherská nížina je součástí Karpatské pánve, na severu země dosahují středohorská pásma výšky do 1000m.  Dunaj je po celé své délce 417 km v Maďarsku splavný. Nejdelší řekou Maďarska je ale Tisa.

Příroda

Balaton s vodní plochou 595 km2. Největším vnitrozemským jezerem západní i střední Evropy. Mírné podnebí ovlivňují jak atlantické,  tak i kontinentální a středomořské vlivy.

Zdraví

Před odjezdem je třeba vyzvednout na pobočce své české zdravotní pojišťovny Evropský průkaz zdravotního pojištění.

K lékařskému a nemocničnímu ošetření se v případě potřeby může občan obrátit přímo s Evropským průkazem zdravotního pojištění na lékaře nebo na nemocnici. Seznam smluvních lékařů lze obdržet na oblastních pobočkách Národního fondu zdravotního pojištění (Országos Egészségbiztosítási Pénztár).

Léky lze obdržet v každé smluvní lékárně na recept vystavený lékařem.

Za ošetření zaplatíte následující spoluúčast: stomatologická péče podle druhu ošetření, léky 0 % až 100 % – podle konkrétního typu léku

Pacient se muže setkat s platbou v hotovosti u lékaře ve dvou případech. Buď nemá lékař smlouvu s maďarským Národním fondem zdravotního pojištění, nebo mu byla poskytnuta péče, která není zcela zdarma a platí se spoluúčast.

Pokud u sebe pacient nemá Evropský průkaz zdravotního pojištění, má možnost ho zdravotnickému zařízení, které ho ošetřilo, dodat do 15 dnů.

Pokud tak neučiní, musí zaplatit v hotovosti a nechat si zaplacenou částku refundovat po návratu do ČR svou českou zdravotní pojišťovnou. Zde musí předložit originály dokladů o zaplacení. Česká zdravotní pojišťovna náklady proplatí do výše, kterou by uhradila maďarská strana. Na tuto úhradu bude muset určitou dobu počkat. Pokud účet nepřesahuje 1000 EUR, může svou českou zdravotní pojišťovnu požádat o proplacení účtů do výše českých tarifů. Tuto úhradu obdrží v relativně krátké době.

Chce-li uplatnit svůj nárok na české nemocenské z důvodu pracovní neschopnosti v Maďarsku, požádá lékaře o vystavení potvrzení o pracovní neschopnosti a jeho zaslání na nejbližší pobočku Národního fondu zdravotního pojištění do tří dnů od začátku pracovní neschopnosti. Dále udá adresu svého pobytu v Maďarsku a adresu příslušné české okresní správy sociálního zabezpečení.

Nahlásí co možná nejdříve svému zaměstnavateli (lze telefonicky nebo faxem) počátek a předpokládanou dobu trvání své pracovní neschopnosti, stejně tak místo pobytu při léčení.

Doprava

Za použití dálnic jsou zavedeny dálniční poplatky. Na dálnicích M1 ( Bratislava-Budapešť), M3 ( Budapešť - směr Miskolc ), M5 (Budapešť - Szeged) a M7 ( Budapešť - Balaton ) se používají dálniční známky spolu s magnetickou kartou.

Media

Veřejnoprávní TV:

Celostátní programy MTV1 a MTV2: První program je podobně jako v ČR komplexním informačním, publicistickým a zábavním kanálem. Druhý program je, opět podobně jako v ČR, zaměřen na náročnějšího diváka. Kromě menšinových žánrů poskytuje i cizojazyčné vysílání pro národnostní menšiny žijící v MR.

Duna TV – podobně jako MTV2 zaměřena na menšinového, v tomto případě spíše konzervativně orientovaného diváka, vysílá často zprávy o maďarských menšinových komunitách žijících v sousedních zemích.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

zpět


Lokace:

Maďarsko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 5. 2020
svátek:
dnes:
úterý 26.5.
18 °C
zítra:
středa 27.5.
19 °C