www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Zásadně se nedoporučuje přemísťovat se v noci, kdy i na nejfrekventovanějších dálnicích jsou umísťovány "neviditelné" překážky (balvan v igelitovém pytli, který ve světle reflektorů vypadá jako prázdný - auto si však o kámen prorazí chladič), které jsou schopny zneprovoznit auto a posádka je poté okradena - nedojde-li k horšímu. Totéž platí i v hlavním městě, které je všeobecně považováno za nejnebezpečnější město v Peru co do úrovně pouliční kriminality. Dále následuje Cuzco a Arequipa, výrazně bezpečnější jsou ostatní města, stejně jako horské oblasti a džungle.

Hlavní bezpečnostní zásady jsou necestovat v noci, po setmění vycházet i v Limě jen s minimální hotovostí (avšak alespoň s nějakou, aby byl případný útočník uspokojen), zavazadla ponechávat na bezpečném místě (existují případy, kdy se bdělí turisté o své svršky zlodějem poprali - zpravidla však prohráli), oblékat se s rozumem (zejména po setmění - je však třeba mít na paměti, že i sebeotrhanější blonďák bude pro Peruánce vždy "gringo", tedy snadná oběť).

Veškeré ovoce i zelenina se před požitím musí bezpodmínečně dezinfikovat - v obchodech je v oddělení zeleniny prodáván příslušný roztok, který je pro dezinfekci potravin dostačující.

Voda ve vodním řadu je běžně nepoživatelná. Bezpečné je pitnou vodu kupovat ve speciálních nádržích, tzv. bidonech o objemu 5 nebo 10 litrů, i v restauracích se doporučuje vždy vyžadovat uzavřenou balenou vodu a nikdy nepít vodu servírovanou v karafách.

Za zcela zásadní je považováno upozornění na placení letištního poplatku při odletu. Poplatek činí 30,25 USD a bez jeho zaplacení není umožněn odlet. Existují případy, že si turisté neponechali tuto rezervu a museli poté na ZÚ žádat o doplňkový prodej valut, aby byli schopni vůbec odletět, což jejich odlet zdrželo o několik dní.

V případě nevyužití letenky z jakéhokoli důvodu je třeba se připravit, že většina leteckých společností vyžaduje zaplacení stornovacího poplatku - a to i v případě odcizení letenky, kdy je navíc vyžadován policejní protokol. Pokud tedy dojde ke krádeži pasu, letenky a cenností, je třeba nejprve kontaktovat místní oddělení policie, aby vydalo protokol o krádeži. Problémem může být, že policie protokol nevydá, dokud podatel nezaplatí za úřední úkon (správní poplatky se platí v pobočce Banco de la Nación). Určitým řešením, dojde-li ke zcizení všeho, je nejprve krádež ohlásit policii a vzápětí letecké společnosti i s uvedením možného odletu, poté si prostřednictvím pobočky Western Union nebo zastupitelského úřadu vyžádat finanční prostředky z ČR, po jejich obdržení uhradit poplatek Banco de la Nación a policii a následovně letecké společnosti.

V posledním roce se množí případy přesvědčování turistů ke spolupráci s pašeráky drog. Turisté jsou kontaktováni při nejrůznějších příležitostech, v restauracích, parcích či muzeích, často jsou jim předávány dárky - keramika, indiánské sošky atd. - naplněné kokainem (aniž by o přítomnosti kokainu musel turista nutně vědět).

Pro alpinisty by mělo být samozřejmostí kontaktovat před vstupem do hor speciální policejní záchranářskou jednotku v Yungay za účelem zjištění stavu počasí a celkových podmínek v příslušné části hor. Veškeré záchranářské práce jsou vedeny jako placená služba a náklady spojené s tímto úkonem jsou účtovány k tíži zachráněného. Je zcela nezbytné, aby každý návštěvník oblasti Cordilleras Blancas byl pojištěn na vysokohorskou turistiku. Výjimku tvoří pouze základní cesta k Laguně Llanganuco s památníkem zahynulým československým horolezcům, kam se lze dopravit nájemným taxíkem.

Vzhledem k vysoké úrovni kriminality se považuje za nejvhodnější způsob placení používání kreditních nebo debetních karet ovšem s upozorněním, že s narůstající vzdáleností od Limy se snižuje pravděpodobnost výskytu bankomatů, doporučujeme nezbytnou hotovost rozložit na menší částky a uschovat v různých částech oděvu nebo zavazadel, jelikož se neustále opakují případy, kdy turisté přijdou při okradení o veškeré finanční prostředky.

Na velvyslanectví ČR v Limě je možno ponechat v úschově letenky, kopie pasů apod. s tím, že převzetí do úschovy a zpětné vydání se provádí v rámci pracovní doby velvyslanectví od pondělí do pátku od 8.30 do 17.00 hod.

 

Důležitá telefonní čísla v Limě:

První pomoc:
rychlá lékař. pomoc: 470-5000
Červený kříž: 265-8783

Úrazové linky v Limě:
Anglo Americana: 2212240
Dos de Mayo: 3280028, 3280066
Javier Prado: 4402000, 4400991
Ricardo Palma: 224 2224, 224 2226

Policie: 4752995, 2250220, 2250402

 

zpět

Lokace:

Peru
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:
dnes:
pátek 15.11.
8 °C
zítra:
sobota 16.11.
7 °C