www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Základní podmínkou pro vstup na saúdskoarabské území je cestovní pas platný minimálně 6 měsíců. Zdravotní zpráva se vyžaduje v případě pracovního pobytu v Saúdskoarabském království (SAK). Motorizovaní návštěvníci musí mít platný mezinárodní řidičský průkaz.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Občané ČR mohou obdržet víza prostřednictvím ZÚ Saúdské Arábie v Praze.

V SAK jsou vydávané následující typy víz:
a/ pracovní - pro zájemce o práci
b/ pobytová - pro rodinné příslušníky
c/ obchodní - pro obchodníky, podnikatele apod.
d/ transitní - pro pobyt v tranzitním prostoru letiště na dobu 12-72 hodin
e/ diplomatická a zvláštní
f/ víza za účelem vykonání náboženských poutí Hadždž a Umrah
g/ turistická - jejich zavedení bylo ohlášeno, avšak podmínky pro jejich vydávání doposud nebyly zveřejněny.

Pracovní víza
Pracovní jsou vydávána na základě pozvání sponzora (saúdskoarabského subjektu - firmy, organizace apod.), který předkládá žádosti o víza odpovědným orgánům SAK - t.j. MZV a Ministerstvu vnitra SAK. Po schválení žádosti zašle MZV pokyn příslušnému ZÚ SAK v zahraničí k udělení víza a sponzorovi vydá písemný příslib udělení víza. K žádosti o víza na ZÚ SAK je dále potřeba předložit cestovní doklad, vyplněnou žádost, 2 fotografie a dva dopisy - jeden od sponzora v SAK, t.j. příslib vydaný na Ministerstvu zahraničních věcí SAK, a druhý od vysílající organizace v ČR. Cestovní doklad musí být ponechán na ZÚ SAK po dobu vyřízování víza, což může znamenat až dva měsíce.
Období platnosti pracovních víz v SAK bylo prodlouženo na 2 roky od data vydání, čemuž odpovídá i nárůst poplatku na 2.000,- SAR. Cizí státní příslušník, který po uplynutí dvouletého období požádá o prodloužení pracovního víza, je povinen za toto prodloužení uhradit částku 4.000,- SAR, přičemž za každé další prodloužení se tato částka zvyšuje o 2.000,- SAR.

Obchodní víza

Zahraniční obchodníci, podnikatelé a investoři mohou nyní získat obchodní víza přímo na zastupitelských úřadech Saúdské Arábie na základě faxové žádosti saúdskoarabského sponzora, firmy nebo organizace. Žádost musí být schválena a opatřena razítkem Obchodní a průmyslové komory SAK. Státní firmy (např. Saudi Airlines, ARAMCO..) a firmy s více než 50% státní účastí, mohou o víza pro své obchodní partnery žádat přímo, bez souhlasu OPK. Tento typ víz je udělován s platností na 30 dní. V odůvodněných případech je v kompetenci konzulárního úředníka ZÚ SAK udělit vízum na 90 dní, případně i vízum vícenásobné (multiple) s délkou pobytu maximálně 30 dnů při každém vstupu.
Víza za jiným účelem než obchodním (pro novináře, lékaře, učitele, programátory atd.) nadále podléhají souhlasu příslušných ministerstev a následně MV a MZV SAK.
Sponzorem může být saúdskoarabská fyzická nebo právnická osoba. V případě obchodních misí může tuto roli splnit obchodní komora. Sponzor je právně zodpovědný za návštěvníka království, za jeho činy, veškeré právní úkony a vyřizování záležitostí.
Pokud jde o návštěvu SAK za služebním či oficiálním účelem, není potřeba dát se zaregistrovat u příslušných místních orgánů, avšak v případě příjezdu do SAK za prací je tato registrace povinná.


Pobytová víza

Při žádosti o víza pro rodinu cizince pracujícího v SAK je potřeba postupovat následovně: Prostřednictvím svého sponzora podá cizinec žádost o víza pro rodinné příslušníky na MZV SAK a na odbor cizinecké a pasové policie Ministerstva vnitra SAK. Tyto orgány v případě kladného vyřízení žádosti o víza zašlou telexem zprávu příslušnému ZÚ SAK .
Rodinní příslušníci musí odeslat na tento ZÚ SAK vyplněnou žádost o vízum, 2 fotografie, cestovní doklad a potvrzení o úhradě poplatku bankovním převodem. Manželka pracovníka musí přiložit i oddací list přeložený do arabštiny. V případě dětí je třeba předložit jejich rodné listy.

Povolení k pobytu

Dne 26.3.2001 schválila saúdskoarabská vláda nový zákon o cestovních dokladech a povoleních k trvalému pobytu v SAK. Zákon umožňuje ministru vnitra SAK vydat ve zvláštních případech tzv. dočasný cestovní pas či cestovní doklad cizímu státnímu příslušníkovi. Na takto vydaný cestovní pas či cestovní doklad bude jeho držiteli umožněno pouze jedno vycestování ze SAK a návrat zpět. Poplatek za vystavení cestovního pasu byl stanoven na 80,- USD a za vystavení cestovního dokladu na 15,- USD.

Zároveň došlo ke zvýšení poplatků za udělení povolení k trvalému pobytu v SAK, a to z původních 160,- USD na 200,- USD. Při opožděném podání žádosti o prodloužení povolení k trvalému pobytu v SAK jsou udělovány zvyšující se pokuty (při zpoždění do tří dnů pokuta 135,- USD, při delším překročení pokuta 400,- USD).

Tranzitní víza

Cestující potřebuje tranzitní vízum v případě, že doba čekání od jeho příletu do odletu překročí 12 hodin, avšak nemůže být delší než tři dny. Cestující může opustit prostor letiště a vykonat náboženskou pouť Umrah (týká se letiště v Džiddě). V případě, že doba čekání od příletu do odletu nepřekročí 12 hodin, není tranzitní vízum zapotřebí. Cestující musí mít v letence potvrzený přílet i odlet ze SAK.

Víza za účelem vykonání pouti Hadždž a Umrah

Osoby cestující do SAK za účelem vykonání náboženských poutí Hadždž a Umrah již nemají pobyt vázán pouze na města Mekka, Medína a Džidda, ale mohou cestovat do kteréhokoliv místa v SAK po dobu platnosti jejich víz.

Zdroj: MZV

 

zpět


Lokace:

Saúdská arábie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 5. 2020
svátek:
dnes:
úterý 26.5.
37 °C
zítra:
středa 27.5.
38 °C