www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název: Turecká republika
Hlavní město: Ankara
Rozloha: 780 580 km2
Počet obyvatel:     71 517 100 (r. 2008)     
Oficiální jazyk: Turečtina
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: 98 % obyvatelstva jsou Muslimové, z nich cca 80 % Sunité a 20 % Šíité
Čas: +1

 

Geografie

 Turecko má dvě části, evropskou a tureckou, které oddělují Dardanely, Marmanské moře a Bosporská úžina. Východní Thrákie (evropská část Turecka) zabírá pouhá 3% celkové územní plochy, která čítá 788 695km2. Zbývajících 97% připadá na Anatólii, rozsáhlou plošinu, táhnoucí se na východ k pohoří Kavkaz. Z geografického hlediska je Turecko velmi rozmanitou zemí ? naleznete tu 7000km pobřeží, zasněžené vrcholky hor, táhlé stepi a široké řeky. Znační část země leží v aktivní seizmické zóně, nejvíce obav vyvolává Severoanatolský zlom, který vybíhá pod Marmanským mořem do Istanbulu.

 

Příroda

 Anatólie bývala pokryta hustými lesy, ovšem ty byly v průběhu tisíciletí téměř vykáceny. Organizace TEMA Foundation oznámila, že při současné intenzitě kácení zmizí veškeré tamní lesy do roku 2022. V tureckém podnebí se dobře daří různým tržním plodinám včetně jablek, meruněk, banánů, třešní citrusového ovoce, datlí, hroznů, melounů, vlašských ořechů atd. Co se fauny týče, teoreticky tu můžete narazit na medvědy, vysokou zvěř, šakaly, rysy, divoké kance a vlky. Turecko je domovem mnoha druhů ptáků nebo leží na jejich migračních trasách z Afriky do Evropy. Velmi snadno se dají zahlédnout orli, čápi, dudci, vlhy a mandelíci. Množstvím živočichů se mohou pochlubit i turecká moře, ačkoliv je v současné době ohrožuje rybolov a znečišťování moře.

 

Podnebí

 V Turecku meteorologové rozlišují sedm klimatických pásem, přičemž pro turisty jsou nejdůležitější ty pobřežní s mírnými zimami a horkými, vlhkými léty a vnitrozemské oblasti s mrazivými zimami a horkými léty. Čím dále na východ, tím větší bývají klimatické rozdíly. Například od prosince do dubna klesají teploty až k -12?C a v červenci a srpnu teploty stoupají až k 45?C. Srážky jsou v zemi nejvydatnější od listopadu do ledna.

 

Obyvatelstvo

 Většinu ze skoro 70 milionového národa tvoří Turci. Nejpočetnější menšinou jsou Kurdové, žije tu také cca 70 000 Arménů, především v Istanbulu a v okolí jezera Van. V Istanbulu žije také většina etnických Řeků. Mezi menší komunity patří například Asyřané, Tataři, Arabové, Židé, Romové atd. Gramotnost je na dobré úrovni a stále se zvyšuje.I když číst umí jen asi 80% mužů a 50% žen nad 50 lete, u kategorie 15 až 20 let je už míra gramotnosti o poznání vyšší. Drtivá většina (98-99%) tamního obyvatelstva je muslimského vyznání, křesťané v malých populacích obývají zejména Istanbul a Izmir.

 

zpět


Lokace:

Turecko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 5. 2020
svátek:
dnes:
středa 27.5.
24 °C
zítra:
čtvrtek 28.5.
19 °C