www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

VIETNAM SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA

Základní údaje

Rozloha: 329 560 km² (65. na světě – svou rozlohou je blízký např. Norsku nebo Malajsii).

Počet obyvatel: 83 535 576 (z toho 84% tvoří etničtí Vietnamci a 2% etničtí Číňané; zbytek tvoří Khmerové, Čamové a příslušníci více než 50 etnolingvistických skupin), což jej řadí na 13.místo na světě - zhruba stejný počet obyvatel má například Německo.

Hustota zalidnění: 253/km² (47. na světě, podobnou má Velká Británie nebo Jamajka)

Jazyk: vietnamština (úřední), angličtina (rozšířena jako druhá řeč), francouzština, čínština, a khmerština; horské jazyky (mon-khmerština) a malajština

Hlavní město: Hanoj

Nejvyšší bod: Fansipan (3143 m n.m.)

Měna: vietnamský dong (VND) [přibližný kurz je 1,2Kč / 1000 VND]

     Od roku 1975, kdy se Jižního Vietnamu zmocnili komunisté, byl Vietnam prakticky odříznut od okolního světa. Avšak v roce 1989 se země otevřela zahraničním turistům a investorům. Tato v současnosti oblíbená destinace nabízí jedinečnou kulturu a výjimečné přírodní krásy.

 

Přírodní podmínky

     Vietnamské pobřeží se zabírá 1600km východního Indočínského poloostrova. Země, pokrývající plochu skoro 330 000km2, je o trochu větší než Itálie a o trochu menší než Japonsko. Dvěma hlavními vietnamskými úrodnými oblastmi jsou delta rudé řeky (15 000km2) na severu a delta Mekongu (60 000km2) na jihu. Tři čtvrtiny povrchy země jsou kopcovité nebo hornaté.

Podnebí

     Vietnam má vzhledem k velkému rozpětí krajinných i klimatických poměrů rozmanité podnebí. Jih je v tropickém pásmu, zatímco na severu mohu být mrazivé zimy. Jihozápadní monzun přichází od dubna nebo května a trvá do října. Do celé země přináší vlhké a teplé počasí – s výjimkou oblastí, které chrání hory, což je střední část pobřežního pásu a delta Rudé řeky.

 

Hospodářství

     Vietnam je chudou zemí, roční příjem na hlavu tu činí odhadem 200 USD. Byrokracie a korupce jsou již dlouhou dobu nejviditelnějšími neduhy vietnamského hospodářského rozvoje. Nedávný přiliv peněz od zahraničních investorů paradoxně podpořil státní sektor, který se díky tomu rozrostl. Přebujelá byrokracie stále odolává privatizaci, i když první vietnamská burza cenných papírů byla nakonec otevřena v roce 2000. Ve stejném roce podepsali bývalí soupeři, Vietnam a USA, historickou obchodní smlouvu.

Víza a dokumenty

     Jediný nutný doklad pro cestu do Socialistická republiky Vietnam je platný cestovní pas nebo jiný platný cestovní doklad obsahující vízum do VSR. Vízum vydává Velvyslanectví VSR v Praze. Výše vízového poplatku je 1500Kč, v případě víza s několika vstupy a výstupy 3000Kč.  Při příjezdu do země úřady požadují vyplnění několika dotazníků týkajících se zejména zdraví a délky pobytu cestujícího. Řidičský průkaz ČR ani mezinárodní řidičský průkaz na území VSR neplatí.

 

Celní předpisy

Platí běžné mezinárodní předpisy, z „citlivých položek“ platí limit 2 l lihovin či vína, 3 l piva, 400 ks cigaret, 100 ks doutníků, 500 g tabáku, 5 kg čaje, 3 kg kávy a osobní šperky. Celková hodnota těchto předmětů by neměla přesáhnout hodnotu 300 USD. Při nákupu všech předmětů, které by mohly být pokládány za starožitnosti, je nutné si uschovat účtenky pro případnou celní kontrolu.

 

 

 

Platební karty a šeky:

Ve Vietnamu je nyní přes 600 bankovních automatů. Používání celosvětově známých platebních karet je dosud omezeno a jsou přijímány pouze ve vybraných hotelech, obchodech či restauracích v turistickém centru Hanoje, resp. Saigonu a jiných větších měst. Jinde jsou s kartami problémy, nicméně rozhodně je doporučujeme mít jako finanční rezervu. Kromě platebních karet je možné uplatnit i cestovní šeky.Elektřina

Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220–240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, ale v pokoji se vyskytuje několik odlišných typů. V každém pokoji se ale najde zásuvka, již vyhoví naše jednoduchá dvouvidlice.

 

 

 

 


Lokace:

Vietnam
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 5. 2020
svátek:
dnes:
středa 27.5.
28 °C
zítra:
čtvrtek 28.5.
29 °C