www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie

Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie

Publikováno: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážíme v brzkých ranních hodinách po silnici E73 směrem na Sarajevo. Projíždíme mezi nádhernými horskými sceneriemi, až dorazíme do městečka Jablanica. Zde se plánujeme zdržet až později, a proto odbočujeme v pomezí centra vlevo a míříme hlouběji do horských masivů, z nichž některé se tyčí až do výšky přes 2 000 m n. m.

Silnice se zvolna zužuje a my postupně stoupáme výše. Naším hlavním cílem je návštěva přírodního parku Blidinje (Park prirode Blidinje). Rádi bychom dorazili k jezeru Blidinje a odtud si udělali kratší výlet do okolí. Z Jablanici nás má přímo k jezeru dovést silnice skrz obec Doljani, která se dle mapy nachází přibližně po prvních 10 km po odbočení z hlavní silnice. Od obce Doljani plánujeme pokračovat ještě 20 km k jezeru.

cesta horskými masivy

Nicméně cesta je naprosto nekonečná. Každou další zatáčku doufáme, že už přece musíme dojet do cíle. Po dalších serpentinách nahrazuje asfaltovou silnici kamenitá cesta a my se jen modlíme, abychom nepíchli pneumatiku a naše Dacia nevypověděla službu. Nicméně po trochu adrenalinové jízdě konečně na vrcholu v dáli vidíme dřevěnou ceduli, která nás informuje, že jsme na správném místě. Cesta se opět mění v asfaltovou silnici a my vyrážíme s novou nadějí hledat naše jezero. Po pár kilometrech od dřevěné cedule se před námi konečně rozprostírá jezero Blidinje. Z dálky vypadá spíše jako pole nebo snad i bahnitá půda, to je však způsobeno tím, že je neobvykle mělké, v průměru je hluboké totiž pouhých 0,5 m. V maximální hloubce pak dosahuje až 3 m. Jedná o největší jezero v celé Bosně a Hercegovině. Jezero Blidinje je ledovcového původu a leží v nadmořské výšce 1 184 m. Kolem se rozprostírají nádherné louky pokryté rozkvetlými květinami a v pozadí se tyčí horské vrcholy.

změna povrchu vozovky, směr od Blidinje   jezero Blidinje

jezero Blidinje – panoráma

Přírodní park Blidinje byl založen 30. dubna 1995. Kromě obrovského množství nejrůznějších druhů rostlin zde lze prý narazit i na kamzíky a v parku také žije medvěd hnědý. Kromě jezera se sem jezdí i na návštěvu nekropole v Dugo polje, františkánského kláštera na hoře Pločno či do lyžařského centra Risovac. Poutníci zde zase navštěvují vesnici Diva Grabovica. Ta dostala jméno po dívce Divě, která se odmítla provdat za vysoce postaveného muže a utekla před ním do údolí Grabovica. Muž však odmítnutí neunesl, dívku našel a zabil. Její hrob je cílem dnešních poutníků. Bohužel klasická turistika je v parku poměrně komplikovaná, protože zde zatím nejsou značené stezky.

okolí jezera   přírodní park Blidinje

přírodní park Blidinje

Stejnou trasou a podstatně rychleji se po návštěvě přírodního parku Blidinje vracíme zpět na hlavní silnici do městečka Jablanica, které leží při toku řeky Neretvy. Jablanica rozhodně také stojí za zmínku a alespoň krátkou návštěvu. Mezi únorem a březnem roku 1943 zde totiž proběhla čtvrtá německá ofenziva (operace Weiss), která se měla pod vedením Tita postarat o likvidaci partyzánů v západní Bosně. Partyzáni nechali vyhodit do povětří most s projíždějícím vlakem, čímž zmátli Němce a mohli tak pokračovat do Černé Hory. Na základě této události zde bylo roku 1978 otevřeno muzeum (Bitka za ranjenike na Neretvi), které se rozkládá na obrovské ploše přes 3 km2. Pokud v horkém dni nemáte zrovna náladu na návštěvu vnitřního muzea, rozhodně nezoufejte, protože přímo vedle muzea byla vytvořena inscenace této válečné události včetně zříceného mostu a parní lokomotivy.

muzeum   muzeum

muzeum   muzeum

GPS: (muzeum) 43°39'14.4"N 17°45'36.9"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj
Publikováno: 31.7.2017
Od vodopádů Kravica vyjíždíme směrem na obec Čapljina a dále pak na Stolac. K orientaci nám opět pomáhají hnědé turistické cedule podél silnice, které nás dovádějí prakticky až na místo. Po necelé půlhodině jízdy od vodopádů odbočujeme ještě před obcí Stolac na Karaotok Motel Park. Před tímto hotelem se nachází i kemp, venkovní restaurace s barem a informační centrum, kde zdejší pracovníci opravdu rádi poradí s výlety a snaží se návštěvníkům ve všem vyjít vstříc.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město
Publikováno: 21.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Blidinje a městečka Jablanica pokračujeme dále po hlavní silnici E73 směrem na severovýchod – do Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Znovu projíždíme úsek nové dálnice, který má hned několik sjezdů na Sarajevo, proto je nutné se neukvapit a opravdu počkat na centrum, jinak by se jednalo o pěknou zajížďku.

Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly
Publikováno: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosně a Hercegovině se blíží ke konci a zbývá bohužel už jen poslední den. Máme v plánu přejet ze Sarajeva do Tuzly, kde se nachází i naše odletové letiště, předtím si však ještě chceme udělat prohlídku města a trochu se osvěžit, protože nás čeká nejteplejší den celé dovolené. Avšak ještě je jedno místo v okolí Sarajeva, které prostě musíme vidět. Jedná se o zbytky bobové a sáňkařské dráhy ze XIV. zimních olympijských her konaných v roce 1984 (tehdy ještě oficiálně v Jugoslávii). Nachází se na pohoří Trebević směrem na jihovýchod od Sarajeva, konkrétně na hoře Jahorina. Během války došlo k obrovskému poškození dráhy a její okolí bylo i značně zaminováno. Nyní trosky dráhy slouží více méně už jen jako turistická atrakce, která sice připomíná olympiádu, ale spíše však hrůzy války.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikováno: 24.7.2017
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikováno: 7.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Hutovo Blato a městečka Počitelj se vydáváme po hlavní silnici blíže k Mostaru. Těsně před městem však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podle turistických hnědých cedulí, které nás vedou až do městečka Blagaj. Město bylo roku 1466 dobyto Turky, což se značně promítlo ve zdejší architektuře.

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst
Publikováno: 17.7.2017
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek, která se pohybuje pouze okolo 500 Kč za zpáteční cestu. Na bratislavském letišti jen dejte pozor, pasová kontrola probíhá „postaru“ i s elektronickými pasy, proto občas dochází ke značnému zdržení fronty, což vás může stát opravdu cenné minuty potřebné do uzavření gatu.


Souvisejicí fotogalerie

Bosna a Hercegovina – evropská exotika
Rok od roku se Bosna stává navštěvovanější destinací. Najdete tu totiž krásnou přírodu, vodopády,...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
26 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C