www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly

Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly

Publikováno: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosně a Hercegovině se blíží ke konci a zbývá bohužel už jen poslední den. Máme v plánu přejet ze Sarajeva do Tuzly, kde se nachází i naše odletové letiště, předtím si však ještě chceme udělat prohlídku města a trochu se osvěžit, protože nás čeká nejteplejší den celé dovolené. Avšak ještě je jedno místo v okolí Sarajeva, které prostě musíme vidět. Jedná se o zbytky bobové a sáňkařské dráhy ze XIV. zimních olympijských her konaných v roce 1984 (tehdy ještě oficiálně v Jugoslávii). Nachází se na pohoří Trebević směrem na jihovýchod od Sarajeva, konkrétně na hoře Jahorina. Během války došlo k obrovskému poškození dráhy a její okolí bylo i značně zaminováno. Nyní trosky dráhy slouží více méně už jen jako turistická atrakce, která sice připomíná olympiádu, ale spíše však hrůzy války.

Na horu přijíždíme spodem ze Sarajeva a určitě doporučujeme využít konečně fungující GPS navigaci, místo je bez ní relativně obtížné najít. Cesta autem je poměrně adrenalinová, jelikož opět projíždíme extrémně úzkými uličkami s obrovským převýšením. V jednu chvíli nám i zhasíná motor auta, musíme tedy couvat zpět a hned v nejbližším možném místě raději parkujeme. Do našeho cíle zbývají ještě dva kilometry, a tak se vydáváme na menší pěší túru. Cesta je sice poměrně strmá a vyčerpávající, avšak za odměnu se před námi rozprostírají krásná panoramata – ať již na samotné Sarajevo, nebo na zelené pláně hor se stády ovcí. Dokonce potkáváme i starší paní, která sedí u svého stáda s ovčáckým psem a spřádá vlnu.

cestou k bobové dráze – pozůstatky války   cestou na bobovou dráhu – paní spřádající vlnu

Za další odbočkou již pak spatřujeme cílovou zatáčku bobové dráhy. Ještě nedávno nebylo prakticky možné vstupovat mimo dráhu a hlavní cestu z důvodu stálého nebezpečí nezneškodněných min. Všude byly rozestavěny výstražné cedule, avšak dnes nepotkáváme s úlevou ani jednu. Po dráze se vydáváme dále směrem vzhůru a míjíme nejrůznější barevná díla sprejerů, jimiž je dráha nyní celá pokrytá. Zároveň se však čas od času objeví i díry po kulkách nebo po větších střelách. Celé místo má poměrně zvláštní atmosféru, obzvláště ráno, kdy zde nejsou turisté.

bobová dráha   bobová dráha

díra po větší střele  bobová dráha  bobová dráha

Po ranním výletu opouštíme Sarajevo a vydáváme se zpět na sever do města Tuzla. Cestou ještě zastavujeme v jedné z malých pekáren, které potkáváme podél hlavní silnice, a nakupujeme obrovské množství slaného i sladkého pečiva na pozdní snídani, které neznáme a chceme vyzkoušet. S naším velkým údivem platíme pomalu jen jak za dva koláče v Čechách. Pokud si na vašich cestách vzpomenete, určitě se také v jedné pekárně zastavte. Jejich domácí výrobky chutnají naprosto skvěle. Kromě pekárny ještě po cestě potkáváme různé stánky i menší občerstvení, kde se griluje kuře, sele nebo jehně.

výhledy na Sarajevo

Do Tuzly přijíždíme v tom největším horku, a tak se rovnou vydáváme k hlavní místní atrakci – Panonským jezerům. Tato jezera jsou zvláštní tím, že jejich ze země vyvěrající voda je slaná, a tak Tuzla jako jediné město v Evropě má slaná jezera přímo ve svém centru. Jejich voda je velmi podobná té mořské a navíc má i léčebné účinky. Od roku 1914 se zde nacházejí lázně Slana Banja. Jezera však vzhledem připomínají spíše koupaliště, kde v horkých letních dnech je doslova hlava na hlavě. Voda je teplejší, avšak velmi příjemná.

Panonská jezera

Panonská jezera    Panonská jezera

Po koupání se přesouváme dále do centra (stačí přejet most), město kromě areálu jezer je však dnes prakticky vylidněné. Navštěvujeme náměstí Svobody, kde se nachází velká fontána se středověkými náhrobními kameny a symboly Bosny. Také zde stojí barokní stavba Barok z 19. století s architektonicky zajímavě řešenou střechou. A ani v Tuzle samozřejmě nechybí mešity. Přímo na náměstí stojí Čaršijská mešita s minaretem z roku 1871, vedle které se nachází stejnojmenná studna. O kousek dále je pak Solné náměstí, kde se kdysi nacházel jeden ze slavných solných pramenů.

náměstí Svobody

GPS: 44°32'20.1"N 18°40'50.1"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město
Publikováno: 21.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Blidinje a městečka Jablanica pokračujeme dále po hlavní silnici E73 směrem na severovýchod – do Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Znovu projíždíme úsek nové dálnice, který má hned několik sjezdů na Sarajevo, proto je nutné se neukvapit a opravdu počkat na centrum, jinak by se jednalo o pěknou zajížďku.

Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie
Publikováno: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážíme v brzkých ranních hodinách po silnici E73 směrem na Sarajevo. Projíždíme mezi nádhernými horskými sceneriemi, až dorazíme do městečka Jablanica. Zde se plánujeme zdržet až později, a proto odbočujeme v pomezí centra vlevo a míříme hlouběji do horských masivů, z nichž některé se tyčí až do výšky přes 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst
Publikováno: 17.7.2017
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek, která se pohybuje pouze okolo 500 Kč za zpáteční cestu. Na bratislavském letišti jen dejte pozor, pasová kontrola probíhá „postaru“ i s elektronickými pasy, proto občas dochází ke značnému zdržení fronty, což vás může stát opravdu cenné minuty potřebné do uzavření gatu.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikováno: 7.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Hutovo Blato a městečka Počitelj se vydáváme po hlavní silnici blíže k Mostaru. Těsně před městem však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podle turistických hnědých cedulí, které nás vedou až do městečka Blagaj. Město bylo roku 1466 dobyto Turky, což se značně promítlo ve zdejší architektuře.

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikováno: 24.7.2017
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj
Publikováno: 31.7.2017
Od vodopádů Kravica vyjíždíme směrem na obec Čapljina a dále pak na Stolac. K orientaci nám opět pomáhají hnědé turistické cedule podél silnice, které nás dovádějí prakticky až na místo. Po necelé půlhodině jízdy od vodopádů odbočujeme ještě před obcí Stolac na Karaotok Motel Park. Před tímto hotelem se nachází i kemp, venkovní restaurace s barem a informační centrum, kde zdejší pracovníci opravdu rádi poradí s výlety a snaží se návštěvníkům ve všem vyjít vstříc.


Souvisejicí fotogalerie

Bosna a Hercegovina – evropská exotika
Rok od roku se Bosna stává navštěvovanější destinací. Najdete tu totiž krásnou přírodu, vodopády,...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
19.10.2018
Podzimní nadílka plná výzev, adrenalinu, otlaků a zápachu nekvalitního benzínu. Pro všechny milovníky cestování přichází svátek v podobě podzimního vydání cestovatelského festivalu Cestou necestou v 16 městech na Slovensku.
18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 10. 2018
svátek:Vendelín
dnes:
sobota 20.10.
13 °C
zítra:
neděle 21.10.
12 °C