www.infoglobe.cz » Itálie, Sardinie – Cagliari

Itálie, Sardinie – Cagliari

Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.

Stopadesátitisícové město leží na jihu ostrova, hned na březích Středozemního moře. Jeho historie sahá do přibližně 8. století př. n. l. Nejstarší část města – Castello – se rozkládá na kopcích, které se vypínají nad přístavem. A právě o místní přístav se přely a bojovaly mnohé národy, ať to byli Pisané, Janované, Španělé, nebo piráti ze severní Afriky.

Cagliari

Cagliari v sobě nese dlouhé historické dědictví, které se promítá na místní architektuře. Ve městě uvidíte středověké věže, barokní kostely nebo architekturu s prvky španělské gotiky a italské secese či neoklasicistní arkády.

Dnes začneme v historické části města – v Castellu. Vyjdeme mramorové schody a od rušného náměstí Piazza della Costituzione vede nádherná střešní promenáda k pevnosti Bastione di Saint Remy, která se dokonce na čas stala rezidencí mocného šlechtického rodu Savojských.

 Bastione di Saint Remy

Přibližně pět minut pěšky od této pevnosti najdete věž, jíž se přezdívá Sloní věž. Většina původních středověkých hradeb byla stržena a částečně použita na okolní pevnosti nebo zmíněnou věž, Torre dell'Elefante. Tato mohutná věž byla postavena na začátku 14. století, aby chránila město od Aragonských, kteří útočili na Sardinii ze severu (od Španělska). Aragonští město dobyli a 31 metrů vysokou věž přestavěli na vězení. Na jeho zdi se demonstrativně věšely useknuté hlavy odsouzených. Proč se věži říká sloní, vlastně nikdo přesně neví. Nicméně na ní můžete spatřit malou sošku slona.

Sloní věž   Sloní věž

K předním sakrálním památkám patří Duomo neboli katedrála, která byla postavena ve 13. století v románském slohu. V průběhu 17. a 18. století prošla barokní renovací, kdy byla románská fasáda nahrazena barokní, na začátku 20. století prošla další renovací, kdy obdržela současnou fasádu. Uvnitř kostela si všimněte například vzácného vlámského triptychu holandského malíře Rogiera van der Weydena, jenž zpodobňuje papeže Klementa VII.

katedrála

Nakonec navštívíme Archeologické muzeum, jenž návštěvníkům nabízí široký záběr exponátů, a to s důrazem na starověké Řecko a Řím. Muzeum je obzvlášť zajímavé, pokud toho moc o Sardinii nevíte. Množství informací o ostrově je vyčerpávající.

GPS: 39°13'06.4"N 9°07'07.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Giova 81, Etan J. Tal, Hans Peter Schaefer, Elgaard, Larry Koester, Frank K., Martin StiburekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Messina – brána na Sicílii
Publikováno: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To jsou tři největší města na Sicílii, báječném, ale občas i frustrujícím ostrově.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu
Publikováno: 20.5.2017
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.5.2018
Jubilejní desátá Noc kostelů se bude konat v pátek 25. května. Návštěvníci tak budou mít příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb a nechat se provést slovem, hudbou či potěšit setkáním.
21.5.2018
V rámci Dnů města Ružomberok se uskuteční v pořadí již 32. Ružomberský jarmark, který bude probíhat na náměstí Andreje Hlinky 1. a 2. června.
20.5.2018
V sobotu 26. května se v Amfiteátru nad Bôrami (Těrchová) uskuteční další ročník Mistrovství světa ve vaření a jedení brynzových halušek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ISLAND:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 5. 2018
svátek:Emil
dnes:
úterý 22.5.
26 °C
zítra:
středa 23.5.
22 °C