www.infoglobe.cz » Kuba – Pinar del Río a návštěva tabákové plantáže

Kuba – Pinar del Río a návštěva tabákové plantáže

Publikováno: 9.9.2017
Po pobytu v Havaně jsme se již těšili na přesun směrem na západ – do města Pinar del Río. Ubytování i s několika výlety jsme měli předem domluvené v Casa Manuela, která leží v centru města a máte se tam jako v hotelu. Báječné jídlo, krásné pokoje, plno teras s posezením a neuvěřitelně milí zaměstnanci. Přes toto ubytování jsme měli zamluvený rovnou i transport z Havany a vše probíhalo naprosto bezproblémově a načas. Zároveň jsme jeli asi naším nejbezpečnějším autem za celý pobyt na Kubě.

Pinar del Río

Nejzápadnější kubánská provincie Pinar del Río je známá především pro své doutníky, jelikož se zde vyrábí nejdražší a nejslavnější tabák na světě. Ihned po příjezdu do Pinar del Río jsme se proto vydali na náš první výlet – na návštěvu tabákové plantáže Finca Alejandro Robaina, která se nachází jen pár kilometrů od města. Před plantáží na nás kromě skupinky Kubánců pokuřujících tamní doutníky čekal i náš průvodce po areálu. Během krátké prohlídky nám velmi ochotně vysvětlil pěstování samotného tabáku i celý proces výroby doutníků, při kterém nechyběla ani ukázka smotávání doutníku či přebírání listů tabáku od místních pracovníků.

cesta na Finca Alejandro Robaina   cesta na Finca Alejandro Robaina

Následovala návštěva plantáže s rostlinami připravenými na sklizeň a poté jsme se dozvěděli vše o historii Finca Alejandro Robaina. Průvodce nám ukázal i album se slavnými osobnostmi, které tuto plantáž navštívily, dokonce nám pověděl plno zajímavostí o jejím zakladateli. Prohlídka stála pouhá 2 kubánská pesa (cca 50 Kč), což nás mile překvapilo. Ihned jsme se také zajímali o nákup doutníků, ale bohužel to tady není možné. Vláda tento druh prodeje zakázala a za porušení jsou poměrně velké postihy. Jen tak pro zajímavost – 90 % z celkového zisku plantáže se odvádí vládě. Ale jen co jsme opustili pozemek Finca Alejandro Robaina, pokuřující skupinka mužů nám ihned nabídla doutníky ke koupi. Rozhodně jsme neváhali a vybrali pár kousků. Tuto plantáž velmi rád navštěvoval i Ramón Castro a lze zde zakoupit přímo i jeho oblíbený doutník. Návštěva plantáže byla opravdu krásným zážitkem a lze ji rozhodně doporučit.

dospělé rostliny tabáku   ukázka balení doutníku

malé rostliny tabáku na Finca Alejandro Robaina   přebírání listů tabáku

Pinar del Río je největším městem západní Kuby a pojmenováno bylo podle okolních piniových lesů. Ač se v okolí Pinar del Río více rozkládají tabákové plantáže, i pinie mají důležitou úlohu ve výrobě doutníků. Vyrábí se z nich lepidlo, které slouží k upevnění obalového listu doutníku. Město kvůli tabákovému byznysu patřilo k těm bohatším, obdobně jako kdysi Trinidad, a proto se zde nachází plno krásných vil s arkádami.

vily v Pinar del Río   vily v Pinar del Río

vily v Pinar del Río

Na hlavní třídě se dá prakticky na každém kroku sehnat voda, nejrůznější ovoce a zelenina i drobné občerstvení za velmi příznivé ceny. K hlavním turistickým místům patří Casa Garay, kde se od roku 1892 vyrábí likér guayabíta z kvajávy. Růžová kvajáva je pro Kubu velice charakteristická, často  se z ní připravují smoothies a opravdu lahodné marmelády. Do Casa Garay budete volně vpuštěni, neplatí se zde žádný vstup, ale vnitřek budovy připomíná spíše tajnou domácí výrobnu. Nikomu nevadí, že se tam procházíte, ale popravdě to působí velmi zvláštním dojmem. Likér si tu samozřejmě můžete koupit.

v ulicích Pinar del Río   v ulicích Pinar del Río

Dalším místem, které určitě stojí za návštěvu, je tabáková továrna z roku 1760 – Fábrica de Tabacos Francisco Donatién. K vidění je zde celý proces výroby doutníků a podívat se můžete i do tabákového muzea. Vstup stojí 5 kubánských pesos a snad budete mít větší štěstí než my, protože z neznámého důvodu nám u vstupu sdělili, že je nyní na pár dní zavřeno.

GPS: 22°24'55.4"N 83°41'38.6"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kuba, Havana – přílet a první zkušenosti
Publikováno: 26.8.2017
Do Havany jsme cestovali s přestupem v Amsterdamu. Na přestup zde bývá více než hodina, ale chtěla bych upozornit, že cesta k terminálu 3 je opravdu dlouhá, takže se určitě nikde nezdržujte. Samotný let pak trvá 10 hodin a 15 minut, ale hodně také záleží, co si určí kubánské letiště. Takže my jsme výsledně měli přistání relativně ve stresu, protože jsme náhle museli hodně zrychlit, ale pak nás Kubánci stejně tu ušetřenou dobu nechali stát na ranveji. Ale to je již taková malá příprava k tomu, jak to na Kubě prostě běžně chodí.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikováno: 2.9.2017
Naše prohlídka Havany pokračovala návštěvou parku Parque Central, odkud je ještě stále pěkný výhled na Kapitol. V parku se schází snad všichni zdejší Kubánci, aby bujaře diskutovali. Cizinci si jejich diskuzi mohou vyložit jako hádku, ale je to podobné jako na dovolené na jihu Evropy. Okolo parku stojí zaparkované nejrůzněji zbarvené americké bouráky a na projížďku jimi vás láká naprosto každý majitel. Park je místem, kde si můžete odpočinout od horkých ulic. Uprostřed parku stojí socha národního hrdiny José Mártího.

Kuba: Viñales a návštěva Las Terrazas
Publikováno: 16.9.2017
Další den ráno jsme vyrazili do krasového údolí Viñales. Toto údolí je pojmenováno podle stejnojmenného městečka Viñales, které se v něm nachází. Od Pinar del Río je vzdáleno přibližně 29 kilometrů. V oblasti se rozkládá nízké pohoří Cordillera de Guaniguanico, které je tvořeno zalesněnými pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Kuba, Playa Larga – krokodýlí farma i krásná laguna
Publikováno: 23.9.2017
Do Playa Larga jsme jeli opět z Havany. Měli jsme v plánu využít zdejší taxi colectivos a trochu ušetřit, ale jelikož i zde se na prvního máje slaví Svátek práce, museli jsme zvolit jinou alternativu. Ani jsme nedošli k okénku s informacemi o odjezdech a již nás odchytl první taxikář, který s vidinou dobrého zisku navrhl, že dojede přímo na naši adresu.

Kuba, Trinidad – koloniální perla mezi kubánskými městy
Publikováno: 30.9.2017
Do koloniálního města Trinidad jsme dojeli krátce po poledni v taxi colectivos. Jízda to byla adrenalinová, protože v devítimístném americkém bouráku bez pásů jsme se s otevřenými okýnky řítili silnicí. Nevím, zda má mít člověk větší strach z toho, že nabouráme nebo že z rachotivého auta cestou něco odpadne.

Kuba, Varadero – nejkrásnější pláže a nejen to
Publikováno: 7.10.2017
Jako poslední zastávku dovolené jsme zvolili místo ideální pro odpočinek – Varadero. Město je známé především kvůli výběžku Hicacos, na kterém se nachází nádherné pláže s bělostným pískem a průzračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos i se zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a byla opravdu nepříjemná.


Souvisejicí fotogalerie

Kuba – nejslavnější ostrov Karibiku
Kubánské doutníky, skvělý rum, latinské rytmy, sněhobílé pláže a nádherné moře, to je Kuba. Po hu...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2018
Nenechte si ujít jedinečnou mezinárodní přehlídku kultivovaného humoru, nezávislé satiry a zábavné recese s dlouholetou tradicí – Kremnické gagy 2018.
21.8.2018
Hrad na stejnojmenném vrchu čeká zásadní rekonstrukce, která zpřístupní dosud zavřená místa. Opravy jsou plánovány po etapách do čtyř let a nezasáhnou do návštěvnických sezon. Kulturní památka tak ukáže části, které ve 20. letech navrhl architekt Dušan Jurkovič.
20.8.2018
Desetitisíce návštěvníků se i letos mohou těšit na Mezinárodní letecké dny SIAF 2018, které se uskuteční ve dnech 1. a 2. září na letecké základně Sliač.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARGENTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 8. 2018
svátek:Bohuslav
dnes:
středa 22.8.
31 °C
zítra:
čtvrtek 23.8.
32 °C