www.infoglobe.cz » Švédsko: Roztaje na jaře ledový hotel Jukkasjärvi?

Švédsko: Roztaje na jaře ledový hotel Jukkasjärvi?

Publikováno: 1.1.2018
Elegantní design, nezapomenutelný zážitek a spousta ledu…

Vesnice 200 km od severního polárního kruhu

Jukkasjärvi je malá švédská vesnice za severním polárním kruhem. Nachází se nedaleko Kiruny a dostanete se sem ideálně vlastním nebo vypůjčeným automobilem. Dříve se tu uskutečňovaly obchody a konaly trhy, dnes se můžete těšit na zimní a letní sportovní aktivity.

56 dní práce

Jeden ze zážitků je i první ledový a sněhový hotel na světě, který se datuje k roku 1989. Se stavbou se začíná každoročně v listopadu, za šest týdnů získá stavba o ploše 60m² svou finální podobu. Na jaře hotel roztaje a na podzim se začíná znovu. Tento postup trvá už 28 let.

ledové kvádry a další krásy vyrobené z ledu   člověk by až nevěřil, že je vše z ledu

Jak dopadne letošní projekt?

V předešlých letech prostory vždy roztály, ale letošní obrovské iglú by mělo přečkat jak jarní, tak letní měsíce. Vše je ve hvězdách, protože unikátní projekt má svou premiéru a nejen majitelé, ale i architekti, vědci a umělci napjatě čekají, zda se celá akce povede. 

Nezapomeňte termoprádlo

Hotel se skládá ze studených i zateplených pokojů, hosté tak mohou jednu noc strávit v ledovém pokoji a další noci v teploučku. V ledových prostorách se teploty pohybují od -5 až do -8 stupni Celsia. Na recepci obdržíte speciální spacák, který prošel testem pro pobyt v extrémních teplotách. Postele jsou pokryté kožešinami.

jen zalehnout...   zalezte si do peřin...

Ledové nápoje v ledových sklenicích

Přístup hotelovým hostům do pokoje je povolen od 18 hod, přes den je totiž ledové království otevřeno veřejnosti. Máte možnost navštívit nejen všechny pokoje, ale procházet ledovými chodbami, zastavit se u ice baru, v galerii či se můžete nechat zasvětit do stavby.

Slon, paví vějíř a ledový lustr

Pokud se poštěstí, můžete architekty pozorovat při práci, vidět pracovníky stavby vozit velké kvádry ledu na kolečkách nebo sledovat unikátní vyřezávání obrazců. Pokoje jsou nasvětlené a designu se meze nekladou. Každý pokoj nese název dle architekta, který jej zpracoval do posledního detailu. Na projektu se podílí až 60 architektů z celého světa.

neuvěřitelné ledové sochy   ledový páv

Zakladatel hotelu se jmenuje Yngve Bergqvist. Prozrazuje, že prvotní nápad pochází z Japonska. Díky speciálním formám na led se zde staví iglú neuvěřitelných rozměrů, které jezdí obdivovat lidé z různých koutů světa. Hotel získal v letech 2012, 2014 a 2015 cenu World Travel Award.

tady si někdo opravdu vyhrál...   ledové obličeje

Přírodní stavební materiál bez skladních prostor

A kdo má největší podíl na ledovém hotelu? Řeka Torne, která protéká vesnicí Jukkasjärvi a zásobuje stavbu plnohodnotným materiálem. V zimě divoká řeka zamrzá a propůjčuje své ledové proporce na jedinečnou stavbu.

poseďte s přáteli   ledový lustr

Ledové království – poznání nového zážitku

Cestování člověka obohacuje, dodává mu odvahu, vždy se něco naučí, něco nového pozná… Na cestách se člověk setká s různými lidmi a ocitne se na místech, která by ani sám nečekal. A tak tu stojím. Uprostřed ledového pokoje a pozoruju, jak se staví ledový hotel.

GPS: 67°51'03.1"N 20°35'42.9"E

 

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Laponsko – Arktikum, sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikováno: 19.1.2017
Pokud zavítáte do laponského Rovaniemi (městečko známé především svojí Santovou vesničkou) a vyzkoušíte si jízdu v psím či sobím spřežení i všechny další možné sněhové aktivity a stále máte času nazbyt, nabízejí se zde další zajímavé výlety.

Finsko, Laponsko – na psím spřežení
Publikováno: 24.12.2017
Třpytící se vločky, kam jen oko dohlédne, houževnaté psí spřežení, voňavá lékořice, stádo sobů i tolik očekávaná polární záře…

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikováno: 11.8.2014
Do Rovaniemi se stejně jako do všech větších finských měst můžete dostat pohodlně letadlem. Z letiště situovaného poblíž města vás do centra dovezou pravidelné autobusové linky. Nevadí-li vám dlouhé cestování, můžete se do Rovaniemi dopravit i vlakem.

Finsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikováno: 18.8.2014
Prostřednictvím dnešního článku se vypravíme na daleký sever a navážeme na minulé vyprávění o městě Rovaniemi. V malém severském městečku se však již zdržovat nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrů severněji. Právě tam totiž leží místo, kvůli kterému do Rovaniemi přijíždí každoročně obrovské množství turistů, údajný domov Santy Clause – Santa Claus Village (vesnice Santy Clause).

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 1. 2019
svátek:Zdeněk
dnes:
středa 23.1.
-1 °C
zítra:
čtvrtek 24.1.
-2 °C