www.infoglobe.cz » Uruguay, Montevideo – tak malé, že ho přejdete pěšky

Uruguay, Montevideo – tak malé, že ho přejdete pěšky

Publikováno: 24.9.2018
Mezi cestovateli je město Montevideo oblíbené, protože je dostatečně malé na to, aby se dalo projít pěšky. Můžete si tu projít téměř 300 let historie od koloniální doby až po současnost.

Mezi nejvýznamnější události ve městě patří rozhodně karneval, který se slaví v únoru. Koná se vždy na ulici 18 de Julio a na tuto událost se sem sjíždějí lidé z celé Uruguaye, ale také spousta turistů. Už od svého počátku je totiž město spojeno s přistěhovalci, což se odráží v jeho kosmopolitním charakteru a otevřenosti pro návštěvníky z celého světa.

Montevideo

Počátek založení města se datuje k roku 1726. Guvernér Rio de la Plata, Bruno Mauricio de Zabala, byl tehdy poslán španělskou korunou, aby založil přístavní město. Montevideo mělo mít obrannou pozici proti portugalským útokům ze severu. Zápolení Portugalců, Španělů a Britů trvalo až do roku 1828, kdy byla vyhlášena nezávislost Uruguaye, Montevideo se pak stalo hlavním městem.

Velké migrační vlny z Evropy (hlavně Španělé, ale také Italové, Němci, Francouzi, Maďaři a Angličané) daly Montevideu v 19. století kosmopolitní charakter, ke kterému přispělo i dědictví afrických otroků z koloniální éry.

Puerta de la Ciudadela   socha Artigase   Teatro Solis   Palacio Salvo

První mapa města a seznam obyvatel pochází z roku 1726 od Pedra Millána. Montevideo tehdy představovalo městskou pevnost a vypadalo jako typické koloniální město s centrálním náměstím obklopeným kostelem a budovou vlády. Tímto náměstím bylo Plaza de Armas, dnešní Plaza Matriz, jenž bylo prvním veřejným otevřeným prostorem ve starém Montevideu. Kostel i budova vlády (Cabildo) zde zůstaly zachovány dodnes, fontána uprostřed náměstí byla vybudována na počest zavedení pitné vody.

Plaza Independencia

Malé město bylo obehnáno tlustými zdmi, které byly v roce 1829 zbořeny. Některé pozůstatky z nich stále leží podél ulice Bartolomé Mitre a nábřeží. Nejlépe dochovaná zůstala brána Puerta de la Ciudadela, která je vstupním místem do starého města a koloniálních památek, najdete ji na náměstí Plaza Independencia. Toto náměstí je spojením staré a nové části města a začíná hlavní třídou 18. de Julio. Bylo vybudováno ve stylu francouzského klasicismu a kolem náměstí leží některé z nejvýznamnějších staveb města, jako jsou Teatro Solis, Palacio Salvo, Palacio Estévez a sídlo vlády Torre Ejecutiva. Dominantním motivem náměstí je jezdecká socha generála Artigase, pod níž vedou schody do podzemí, kde se nachází jeho mauzoleum, pro veřejnost je volně přístupné.

Palacio Estévez   mauzoleum

Hlavní divadlo Teatro Solis bylo slavnostně otevřeno v roce 1856 operou Ernani od Giuseppe Verdiho. V roce 2004 bylo obnoveno a znovuotevřeno s nejmodernějšími technologiemi tak, aby mohlo hostit nejrůznější typy akcí. Při prohlídce památek pro nás byla nejvýraznější budovou rozhodně Palacio Salvo. Její architektonický styl je definován jako art deco a postavil ji italský architekt Mario Palanti na žádost podnikatele Angela Salva. Návrh byl inspirován Dantovou Božskou komedií. Slavnostní otevření Palacio Salvo se konalo 12. října 1928 a výška budovy dosahuje 105 metrů.

Teatro Solis

Budovu Palacio Estévez si v roce 1873 koupil Argentinec Francisco Candelario Estevez, aby z ní postavil zámek s vyhlídkou na přístav. Dnes slouží jako muzeum (Museo de la Casa de Gobierno), jehož cílem je seznámit návštěvníky s demokratickými dějinami země.

La Rambla

Kromě historických památek a městských ulic patří k nejatraktivnějším místům Montevidea pobřeží nazývané „La Rambla“. Po dni stráveném ve městě je to skvělé místo pro odpočinek.

GPS: 34°54'22.0"S 56°12'05.7"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Uruguay, Carmelo – poznáváme další zemi Jižní Ameriky
Publikováno: 10.9.2018
Musíme se zase „seznámit“ s novým státem. Měníme si peníze, přepočítáváme kurz a zjišťujeme místní ceny za jídlo. Návštěva supermarketu nás šokuje, protože ceny jsou zde oproti Argentině dvojnásobné! Jsme proto rádi, že alespoň spaní máme zdarma a lidé jsou zde příjemní.

Uruguay, Cabo Polonio – pláže i kolonie lachtanů
Publikováno: 1.10.2018
Cabo Polonio je místo s opuštěnými plážemi, písčitými dunami a barevnými či bílými domky bez dopravních prostředků. Je to místo s nedostatkem elektrického vedení a tekoucí vody, kam se turisté jedou podívat a pobavit.

Uruguay, národní park Santa Teresa a stará pevnost
Publikováno: 8.10.2018
V národním parku Santa Teresa se nacházejí atrakce všeho druhu. Čekají nás historické památky v podobě staré pevnosti, písčité pláže, pěší cesty pro procházky, palmové háje a exotická zvířata.

Uruguay, Colonia del Sacramento – místo plné historie
Publikováno: 17.9.2018
Město Colonia del Sacramento je jedním z nejvýznamnějších historických míst Uruguaye, které ročně navštíví tisíce turistů. Lodí se sem dá dostat z Buenos Aires za pouhou hodinu, z Montevidea je to autem dvě hodiny.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.10.2018
První ročník festivalu magických dýní se uskuteční v sobotu 20. října na Hurbanově náměstí v Bojnicích.
14.10.2018
Nenechte si ujít Tradiční levický jarmark, který se uskuteční od 18. do 21. října na náměstí Hrdinů a přinese bohatý kulturní program.
13.10.2018
Nový Safari pivovar, kde mají návštěvníci možnost ochutnat několik druhů piv, se nachází přímo v zoologické zahradě. Jedna koruna z každého zakoupeného piva jde na chov nosorožců a jejich ochranu ve volné přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 15. 10. 2018
svátek:Tereza
dnes:
pondělí 15.10.
22 °C
zítra:
úterý 16.10.
22 °C