www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO

Publikováno: 8.7.2014
Vítejte na hradě Český Šternberk, jednom z nejkrásnějších starobylých sídel ve středních Čechách. Už název samotný napovídá, s kým se pojí jeho historie.

Hrad Český Šternberk stojí vysoko na skalním útesu, kolem kterého se vlní řeka Sázava. Unikátní pohled na něj se tak nabízí vodákům, kteří Sázavu splouvají na svých kánoích, raftech či jiných plavidlech. Právě od říční hladiny je tato gotická stavba nejkrásnější. Zespoda získává na své monumentalitě i kráse. Není jediného vodáka, který by nezvedl oči a pak neotáčel hlavu, když se mu stejným tempem jako sázavský proud tato historická stavba ztrácí z dohledu. Je to krasavec mezi českými hrady. O místě, kde byl vystaven, se dokonce hovoří jako o zázračné zóně, která uzdravuje duši i tělo, pomáhá při migrénách či bolestech páteře.

Český ŠternberkČeský ŠternberkČeský Šternberk

Český Šternberk

Šternberk ve Šternberku

Český Šternberk stojí ve stejnojmenné obci nedaleko dálnice D1. Zatímco vesnička samotná moc zajímavého nenabízí, hrad je toho pravým opakem. Hlavně v sezoně si od turistů, kromě klasických pondělků, kdy mají hrady, zámky a muzea zavřeno, neodpočine nikdy.

Český Šternberk

Zaparkovat se dá na malém parkovišti přímo pod hradem, nebo na parkovišti u řeky, kam se vejde aut mnohem víc a kde vybírá poplatky obec. Ani z jednoho parkoviště to ale nahoru k hradu není daleko. Zajímavější je ale k hradu dojít pěšky – třeba z Ratají nad Sázavou sem vede krásná cesta. Tipů na výlety po okolí je ale mnohem víc – Sázavský klášter, Zruč nad Sázavou, Kácov nebo Ledeč nad Sázavou.

Český Šternberk

Život na hradě

My se ale pojďme vrátit zpátky na Český Šternberk. Název se odvozuje od hvězdy, kterou měli v erbu Divišovci, zakladatelé hradu v roce 1241. Od těchto časů si jejich potomci začli říkat "ze Sternberga".  Za branou, která k hradu samozřejmě patří, se otevírá hradní nádvoří. To sice nijak neohromí velikostí, ale zato výhled, který nabízí, ten je jedinečný. Kromě dravých opeřenců, které tam předvádí divákům výřečný sokolník, se tam najde také kavárna s restaurací s kuchyní, která k přípravě pokrmů využívá hlavně místní suroviny. 

Český Šternberk

Prohlídka hradu trvá asi 50 minut a provede návštěvníky druhým poschodím obydlí Šternberků. Průvodkyně, někdy také v kostýmu klíčnice, tak aby výklad zaujal i nejmenší, nechá zájemce nahlédnout do 15 místností – Rytířského sálu, jídelny, ze které je dnes rodinná galerie či do pracovny nynějšího majitele Zdeňka Sternberga, Jiřího. Také pro ty, kdo dávají přednost pohybu na čerstvém vzduchu, je připravena nabídka – třeba dvouhodinová komentovaná procházka okolím hradu, kde se lidé dozvědí něco o obranných stavbách rozesetých na panství, nebo cyklovycházka spojená s návštěvou pivovaru v osadě Čejkovice.

Český ŠternberkČeský ŠternberkČeský Šternberk

Český Šternberk

A co jsme nakousli na začátku, k tomu se vracíme v samotném závěru našeho povídání. Rod Šternberků vlastní své rodové sídlo dodnes, ale do jeho majetku spadá znovu až od roku 1992, kdy byl hrad po restituci oficiálně rodině navrácen. Hrad, ale také třeba zámek Jemniště a další rodinný majetek spravuje nyní Jiří Sternberk s rodinou.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše
Publikováno: 14.3.2019
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Jemniště: pohádkový zámek Šternberků - VIDEO
Publikováno: 1.7.2014
Malá vesnička ležící asi 50 kilometrů od Prahy překvapí snad každého, kdo o ní předem nic neví. Na nevelkém území kouzelné krajiny kolem Benešova totiž stojí hned dva zámky – starý a nový.

ČR: Sázava – nejoblíbenější řeka
Publikováno: 20.7.2017
Sázavu vyhledává opravdu hodně vodáků. Pokud někdo říká, že pojede na Zlatou řeku, mluví jistě o Sázavě. Té se tak říká kvůli své barvě, do hnědožluté se barví v důsledku odnášení jílovitých částic. Sázava pramení jako Stružný potok, který spolu s dalšími potoky napájí největší rybník na Českomoravské vrchovině, rybník Velké Dářko, který je populární rekreační oblastí a centrem windsurfingu a dračích lodí.

ČR: řeka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikováno: 27.7.2017
Vodácké kouzlo řeky Sázavy jsme vám představili v minulém článku. Nyní ale pojďte nasednout na lodě – máme před sebou 2denní plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je klidný s občasným jezem. Denní úseky jsou poměrně dlouhé kvůli občerstvení a kempům, které jsou místy poměrně vzdálené. Úsek je sjízdný i v případě nižšího vodního stavu, ale pouze pro kánoe.

ČR, Konopiště: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO
Publikováno: 21.8.2012
Navštěvovanější je takový, který stojí blíž ku Praze. To platí o každém hradu a zámku. Konopiště je jedním z míst, po kterém Pražáci přímo prahnou. Nevěsty a ženichové tam říkají svá něžná ano jako na běžícím páse a prachobyčejný turista má problém udělat pořádnou fotku. Na Konopišti to prostě žije.

ČR, Neveklov: malebná vesnička s trpkou minulostí - VIDEO
Publikováno: 30.10.2012
Krajina, známá z filmu Vesničko má středisková, ve kterém se Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal pohádkovou zemí, je úchvatná. Skutečně. Taky vesničky, které do ní zapadají, dokážou svým zevnějškem okouzlit, ale i tím, jakým způsobem v nich lidé žijí. Jednou takovou vesničkou je Neveklov.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradů v soukromém vlastnictví, kde majitel s rodinou obývá přízemí a nad hlavou se m...


Souvisejicí videa

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy
Gotický hrad Český Šternberk stojí ve stejnojmenné vesnici na řece Sázavě. Procházkou v jeho okol...

ČR, Jemniště: pohádkový zámek Šternberků
Zámek Jemniště je místem stvořeným pro relax, ale také místem pro načerpání vědomostí. Návštěvníc...

ČR, Neveklov: malebné městečko s trpkou minulostí
Pojďte si s námi projít malebný Neveklov, obec, kterou Němci za války vysídlili, aby pak celé Nev...

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy
První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1219, Jan Žižka zde vypálil klášter, sídlili zde ...

ČR, Lipnice nad Sázavou: hradní gigant
Lipnice je městečko nedaleko Humpolce a Havlíčkova Brodu známé především díky stejnojmenné hradní...

ČR, zámek Konopiště – poslední sídlo F. F. d´Este
Zámek Konopiště, proslavený hlavně coby poslední sídlo Františka Ferdinanda d´Este, leží asi dva ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 5. 2019
svátek:Jana