www.infoglobe.cz » ČR: Tajemná místa se silnou energií

ČR: Tajemná místa se silnou energií

Publikováno: 8.11.2015
V České republice je mnoho míst a starodávných staveb, které na vás dýchnou tajuplnou až magickou atmosférou. O všech se vyprávějí legendy, ze kterých někdy až mrazí… Kdo by rád nenahlédnul pod roušku tajemství? V dnešním článku vám některá mystická místa přiblížíme.

Poutní bazilika na Svatém Hostýně

Nedaleko Přerova se nachází jedno z nevýznamnějších českých poutních míst – Svatý Hostýn, který je díky rovinaté krajině Hané vidět už z dálky. Tento vrch má za sebou dlouhou historii – už v pravěku se na tomto místě nacházelo rozlehlé hradiště a ve středověku se zde údajně ukrývali obyvatelé okolních vesnic před tatarskými nájezdy. Protože jim docházely zásoby, modlili se k Matce Boží, která způsobila zázrak – na místě jejich úkrytu vyvěral pramen. Krátce nato vypukla silná bouře, která nájezdníky zahnala. Tato legenda se šířila rychlostí blesku, a tak sem proudilo stále více poutníků. Proto zde byla vybudována v první polovině 18. století dominanta vrchu – bazilika Nanebevzetí Panny Marie a u zázračného pramene vyrostla Vodní kaple. V současnosti toto magické místo navštěvují tisíce lidi, kteří nevynechávají ani křížovou cestu architekta Dušana Jurkoviče.

Svatý Hostýn (foto: Libor Sváček, CzechTourism)Svatý Hostýn (foto: Lubomír Čech, CzechTourism)

Rotunda sv. Petra a Pavla v Budči u Zákolan

Toto památné místo, které můžeme považovat za symbol české státnosti, se nachází v okrese Kladno, asi 1,5 km od obce Zákolany. Dodnes funkční budečskou rotundu sv. Petra a Pavla nechal postavit kníže Spytihněv kolem r. 900. Kostelní loď je nejen nejstarší dochovanou stavbou v České republice, ale také nejstarší školou na českém území. Podle legendy se zde učil číst a psát i patron českých zemí – sv. Václav. Rotundu obklopuje velmi silná pozitivní energie, její půdorys dokonce vypadá jako srdce. Citlivější lidé zde prý pocítí klid duše a povznesou se nad problémy okolního světa.

rotunda sv. Petra a Pavla

Magický klášter Rosa coeli a chrám Panny Marie

Další stavba opředená sítí pozitivní energie se nachází na okraji města Dolní Kounice v okrese Brno-venkov. Rosa coeli (Růže nebes) je nejstarší moravský ženský klášter. Za husitských válek r. 1420 byl vypálen a v roce 1526 byl zrušen úplně. Do současnosti se dochovaly už jen hlavní zdi a některé klenby – stavba tak má nebývalé kouzlo. Mezi zdmi můžete namísto klenutého stropu obdivovat hvězdnou oblohu. Pokud jste citlivější povahy, tak kolem sebe ucítíte proudit vlny pozitivní energie.

Dolní Kounice – Rosa coeli

Místo, které na vás dýchne jedinečnou atmosférou, najdete i v severozápadních Čechách. Panenský Týnec je staré městečko, které ve 13. století založil šlechtický rod pánů ze Žerotína. Z tohoto období zřejmě pochází i nikdy nedostavěný gotický chrám Panny Marie, jehož síla je ukryta v kamenných zdech. Chrám stojí na silné pozitivní zóně, která svým tvarem připomíná kříž. Pobyt na tomto místě se doporučuje lidem trpícím depresemi, nedostatkem sebevědomí, přecitlivělým lidem, ale také jen těm, kteří si chtějí zvednout náladu a užívat si života. Vyzařující energie prý pozitivně působí i na obranyschopnost organismu. Místo patří mezi nejpůsobivější a nejmystičtější v České republice a přitahuje nejen citlivé lidi, starší osoby a milence, ale také filmaře (natáčel se tu například film Kytice od K. J. Erbena ve zpracování F. A. Brabce).

chrám Panny Mariechrám Panny Marie

Legendami opředené hory Říp a Blaník

Pamětní hora Říp je symbolem českých národních dějin a přezdívá se jí také středočeský Olymp. Dávná pověst říká, že se právě zde zastavil praotec Čech, když hledal se Slovany nový domov. Během Květné neděle se dle starodávné legendy hora otevírá a v jejím nitru lze vidět palouk, na němž se pasou koně se zlatými podkovami. Prý je tam také rybník s hejnem hus se zlatým peřím a líhně s dvanácti zlatými vejci. Nic z toho asi neuvidíte, ale nezoufejte, výstupu nebudete litovat. Na vrcholu Řípu stojí románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha, která patří mezi nejstarší dochované stavby v Česku.

hora Říp – rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha (foto: Libor Sváče, CzechTourism)

Ve středních Čechách se nachází i vrch Blaník, který je opředen mnoha pověstmi. Tou nejznámější je zřejmě ta o blanických rytířích, vojsku, které pod vedením sv. Václava spí uvnitř hory. V té největší tísni, kdy český národ bude obklíčen ze všech stran, se zazelená suchý dub, vyschlý pramen vytryskne a rytíři procitnou a vyjedou na pomoc. Den strávený v nitru hory je prý jako 1 pozemský rok.

Odměnou za výstup na Blaník a také na vrchol rozhledny vám bude výhled na krásnou podblanickou krajinu.

Blaník (foto: Roman Cestr, CzechTourism)

Poklady vrchu Krudum u Slavkovského lesa

Bájný vrch Krudum v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v Karlovarském kraji údajně ukrývá mnoho pokladů a váže se k němu velké množství pověstí. Např. legenda o sídle Mikuláše na Krudumu. Lidé zde vyprávěli dětem, že v podvečer svého svátku sestupuje Mikuláš z vrchu. Hodné děti odměňuje a zlobivé odnáší v pytli. O Krudumu se říká, že má zelenou hlavu (les), stříbrné srdce (stříbrná ruda) a zlatou patu (v bažinách na úpatí se kdysi rýžovalo zlato). Před několika staletími zde byl nalezen keltský kámen, ale bohužel záhadně zmizel. Prý na něm byly nápisy a jedna z pověstí praví, že šlo o návod, jak najít ukrytý poklad. Jednu dobu se to tu hemžilo hledači pokladů, ale nikdo nic nenašel. Třeba se na vás usměje štěstí a poklad najdete, jestli ne, tak si alespoň vychutnejte výhled na Slavkovský les.

rozhledna na vrchu Krudum

Pokud vás láká tajemno, tak se určitě na některá místa vydejte. Myslím, že nebudete litovat.

 

Zdroj: CzechTourism

Úprava textu: Lenka Bauerová

Foto: CzechTourism, Wikimedia Commons: Kirk, Aktron, Gortyna, Martin Vavřík, Lubor FerencDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka
Publikováno: 6.4.2010
Pro Čechy posvátná hora, která je z mírně vlnící se krajiny vidět na kilometry daleko. Dostat se na vrchol je možné bez zvláštních fyzických nároků. Na kole je to pak bez zastavení už trochu problém.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR: Toulky po strašidelných místech
Publikováno: 19.11.2015
Zejména v pochmurném podzimním počasí vyrážejí milovníci záhad, pověstí a strašidelných historek na tajemná místa. Také se rádi bojíte? Vydejte se tedy spolu s námi na výlet za příběhy nejen o upírech a čarodějnicích v Čechách.

ČR: Úštěk, Helfenburk a kalvárie v Ostrém
Publikováno: 23.8.2015
Chmelnicemi obklopené maloměsto v Českém středohoří s atmosférou tak silnou, že by se dala pytlovat, to je Úštěk. Pro jeho autentické kouzlo si jej oblíbili filmaři, stejně jako nedalekou zříceninu hradu Helfenburk.

ČR, Kačerov – v Orlických horách ztracený
Publikováno: 21.9.2015
Pojedete-li do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v létě, u staletých stromů vás budou vítat zaparkovaná auta s pražskými SPZ. Pro další roční období se Kačerov stává samotou, kde nepotkáte živou duši. Já se sem ráda vracím kvůli jednomu místu – zdejšímu kostelu a přilehlému hřbitovu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Mělník – královské věnné město
O soutoku Labe s Vltavou a zrajícím víně na mělnických stráních se zpívá ve známé lidové písni, k...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2019
4. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 26. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 24. 1. 2019
svátek:Milena
dnes:
čtvrtek 24.1.
-2 °C
zítra:
pátek 25.1.
-2 °C