www.infoglobe.cz » SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie

SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie

Publikováno: 9.5.2018
Jarní období je tím správným časem na výlet. Dny ještě nejsou tak horké a i turistů ještě tolik není. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začíná hlavní sezona pro příznivce válečné historie. Navštívíme totiž Vojenské historické muzeum, kde budeme obdivovat bojiště na Dukle, ale také dotýkat se tanků a jiné těžké bojové techniky z 2. světové války.

Vojenské historické muzeum (Piešťany), respektive Muzejní oddělení Svidník bylo založeno v roce 1965 a specializuje se na období vojenských dějin Slovenska od roku 1914 do roku 1945. Hlavně na bojové operace v Karpatech, na budování československé branné moci a v neposlední řadě i na průběh karpatsko-dukelské operace či na partyzánské hnutí a osvobozování území východního Slovenska. Centrální expozice se nachází přímo ve městě Svidník. Sídlí v budově, která tvarem připomíná protitankovou minu. V parku nedaleko muzea se nachází externí expozice těžké vojenské techniky. V sousedství expozice stojí od roku 1954 monumentální památník sovětské armády, kde je pohřbeno přes 9 000 padlých vojáků.
Vojenské historické muzeum (Piešťany) – Muzejní oddělení Svidník

vojenská bojová technika   bunkry 3. čs. brigády 1. čs. armádního sboru v SSSR

My dnes ale navštívíme Vojenské přírodní muzeum na Dukle v severní části Laborecké vrchoviny. Lokalita se nachází přibližně 15 kilometrů od města Svidník, směrem na obce Nižný a Vyšný Komárnik ke státní hranici s Polskem.

vyhlídková věž (Dukla)

Snad nejvýraznější dominantou vojenského areálu je vyhlídková věž na Dukle. Vysoká je 49 metrů a nachází se na místě, kde v říjnu 1944 velitel 1. československého armádního sboru v SSSR (brigádní generál Ludvík Svoboda) měl jednu z mnoha velitelských pozorovatelen během bojů o Dukelský průsmyk a zemi pod ním. Ve vstupní hale vyhlídkové věže si můžete prohlédnout tyto výstavy: „Umělecká fotografie z bojů na východní frontě očima válečného fotografa“, „Válečné následky ve východoslovenském regionu“, „Odminování východoslovenského regionu a nálezy munice“, „Výstavba Památníku 1. československého armádního sboru v SSSR s válečným hřbitovem a výstavba vyhlídkové věže na Dukelském průsmyku“. K vidění je i výstava nálezů zbraní, munice, výstroje Rudé armády, 1. československého armádního sboru v SSSR a německého Wehrmachtu.

vojenská bojová technika

Interiér vstupní haly vyhlídkové věže je doplněn uměleckými díly od akademických sochařů A. Račka, J. Koreňa a F. Patočky. Z horní kopule vyhlídkové věže můžete vidět široký prostor Dukelského průsmyku a okolí, který byl na podzim a v zimě v roce 1944 dějištěm krvavých bojů mezi jednotkami Rudé armády, jednotkami 1. československého armádního sboru v SSSR na jedné straně a jednotkami německého Wehrmachtu na straně druhé. Vyhlídková věž je pro veřejnost otevřena od úterý do neděle od 9.00 do 17.00 hodin.

vojenský hřbitov s Památníkem čs. armádního sboru

Další pozoruhodnou památkou je Památník Československé armády na Dukle, který je zapsán mezi národní kulturní památky. Připomíná karpatsko-dukelskou vojenskou operaci, která proběhla na podzim 1944. Během bojů zde padlo přes 60 tisíc sovětských a československých vojáků. Památník vysoký 28 metrů postavili v roce 1949. Je zakomponován do vojenského hřbitova, který protíná kolonáda s bronzovými tabulemi. Tabule nesou jména 1 265 padlých příslušníků 1. čsl. armádního sboru. Okolí památníku s hřbitovem je rozlehlým vojenským muzeem pod otevřeným nebem.
přírodní expozice Vojenského muzea ve Svidníku

Samotné muzeum vzniklo v roce 1965, avšak současnou expozici reinstalovali v roce 1996 a dokumentuje bojové operace o strategický průchod přes Karpaty. Bývalé bojiště lze obdivovat i z výšky, kterou návštěvníkům poskytuje vyhlídková věž. V areálu přírodního muzea i kolem cesty do Svidníka je rozmístěno 55 kusů různé těžké bojové techniky z druhé světové války. V okolních lesích se dá i dnes ukrýt v zachovaných bunkrech. Do muzea patří i lokalita nazývaná Údolí smrti v okolí obce Kapišová, kde se odehrály nejtěžší boje s masivním nasazením tanků.

vojenská bojová technika, (c) VHU Bratislava

Díky výstavám, procházkám po památnících, lezení po tancích a fotografování se s bojovou technikou hravou formou seznámíte hlavně děti a mládež s historií, která by se už nikdy neměla opakovat.

GPS: 49°24'54.0"N 21°42'00.3"E

Zdroj a foto: OOCR Šariš-Bardějov, VHÚ Bratislava

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Svidník: Severovýchod Slovenska má co nabídnout i na podzim a v zimě
Publikováno: 9.11.2018
V zimě mají příznivci vojenské historie na severovýchodě Slovenska omezené možnosti seznamování se s touto zajímavou kapitolou osvobozování Slovenska. Hlavní sezona trvá od 1. května do 15. října, pak Vojenské historické muzeum – Muzejní oddělení Svidník některé atrakce omezí.

SR: Výstavy a akce v SNM
Publikováno: 1.7.2018
Slovenské národní muzeum vás zve na návštěvu do některé z jeho expozitur. Přináší vám zajímavé výstavy a akce, jejichž stručný přehled uvádíme v následujících řádcích.

SR, Bardějov – rozhledna Kamenná hora
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.

SR, Prešov – drahokam Šariše
Publikováno: 11.5.2016
Dnes se vydáme do třetího největšího města Slovenska, abychom poznali jeho krásy, památky i zajímavosti. Nachází se v kraji, který je po něm pojmenován. Město je známé díky soli i Turínskému plátnu a v neposlední řadě je vstupní branou do rázovitého regionu Šariš. Pokud jste tipovali, že je řeč o Prešově, tak jste uhodli.

SR: Prešov – metropole Šariše – VIDEO
Publikováno: 22.8.2017
Třetí největší město Slovenska byste rozhodně při návštěvě východní části země neměli vynechat. Patří totiž také mezi nejhezčí města oblasti s krásným historickým centrem a zároveň slouží jako vstupní brána Šariše – regionu cestovního ruchu s úžasnou přírodou, bohatou kulturní tradicí, významnou rusínskou menšinou a slavným UNESCO městem Bardějov. Co v Prešově navštívit?

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

SR, severovýchodní Slovensko – mezinárodní cyklistický okruh
Publikováno: 4.4.2018
Milovníci cyklistiky a výletů se již brzy dočkají unikátního cyklistického okruhu, který bude spojovat slovenské a polské lázeňské pohraniční obce a města. Jeho délka bude 230 kilometrů a výraznou měrou tak přispěje k rozvoji turismu severovýchodního Slovenska.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2019
Při vstupu do historického centra italských Benátek zaplatí turisté od 2,50 do 10 eur. Nové opatření by se mělo dotknout pouze jednodenních turistů, kteří nebudou ve městě ubytovaní.
18.1.2019
Zveme vás na podmanivý zimní večer v zubereckém Muzeu oravské dědiny v obklopení nádherné přírody. Čekají vás úchvatné zimní kulisy, které slibují jedinečný zážitek.
17.1.2019
Beskydy už také mají svou stezku v oblacích. Nově vzniklá turistická atrakce nese název Stezka Valaška. Její součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený lanový chodník.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 1. 2019
svátek:Doubravka
dnes:
sobota 19.1.
2 °C
zítra:
neděle 20.1.
1 °C