www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Smiřice - malé panství velkých rodů

ČR: Smiřice - malé panství velkých rodů

Publikováno: 25.2.2011
I když se Smiřice mohou zdát na první pohled jako řadové malé městečko, nabízejí návštěvníkům unikátní historické skvosty a také napojení na několik cyklotras a turistických stezek.

Jak město přišlo ke svému jménuSmiřická kaple

Smiřice jsou třítisícové městečko na řece Labi, několik kilometrů na sever od Hradce Králové. K samotnému názvu města se vážou tři výklady o původu jeho vzniku. Podle pověsti se dva rytíři spolu dostali do sporu a ve vsi, kde se usmířili, se pak uchytilo jméno Smiřice.  Podle druhé pověsti název vznikl ze staročeského „samé říce“, protože z vyvýšeného místa se zdejší ramena Labe jevila, jako by zde teklo několik řek. Poslední výklad je v podstatě světštější verze první pověsti a pochází z kroniky rodu Zárubů, jež vypráví o vladykovi Budivojovi a jeho sporu s županem Červeného Hradce, mezi nimiž došlo nakonec ke smíru. Ten se týkal území kolem řeky Labe, resp. „smíru o říce“. Budivoj přijal přídomek Smír ze Smírříce, jeho potomci se později nazývali Smiřičtí ze Smiřic, z čehož vzniklo dnešní jméno obce.

 

Ve vlastnictví aristokratů

Již od pravěku měli lidé v oblasti Smiřic sídla. Jak již bylo zmíněno, panství nejprve patřilo rodu Smiřických, kteří  se během několika staletí stali jedním z nejbohatších českých rodů a Albrecht Jan Smiřický měl dokonce velmi reálnou šanci stát se českým králem, ovšem roku 1619, v pouhých 24 letech, zemřel  na následky špatného zdravotního stavu. Post mortem byl odsouzen ke ztrátě veškerého jmění, mezi nímž byly i tři tuny zlata. Vzhledem k tomu, že nebyli žádní potomci, jenž by byli pokračovateli rodu, vymřeli Smiřičtí po meči i přeslici…

Znak města SmiřiceV té době však Smiřice již dávno Smiřickým nepatřily, protože byly více než sto let majetkem jiného velmi zámožného rodu Trčků z Lípy, kteří si na místě původního hradu nechali postavit přepychový zámek podle italských vzorů, udržovali místní pivovar a velký mlýn.

Během třicetileté války panství získal Matyáš Gallas, které ovšem vzhledem ke svým vojenským povinnostem zanedbával a po jeho smrti Smiřice zažily nájezdy Švédů a jejich obyvatelé na svých bedrech pociťovali také tíhu roboty a neúrody. Navíc sem roku 1638 přišli jezuité, kteří měli přivést místní zpět ke katolické víře. O jednadvacet let později prohlásili Gallasové Smiřice městem, to pak získalo vlastní znak a též pečeť.

Za Marie Terezie Violanty z rodu Šternberků, nejdéle vládnoucí panovnicí (cca 60 let) Smiřic, která byla známá pro své až fanatické podřízení víře, byly dávány značné subsidie církvi – nechala například opravit či postavit mnoho kostelů v blízkém okolí Smiřic a ve smiřickém kostele nechala přistavět postranní oltář Panny Marie.

Během průmyslové revoluce se Smiřice staly zastávkou na trase železniční tratě vedoucí z Liberce do Pardubic, vznikla zde velká pila, cihelna, cukrovar, sušárna čekanky a lihovar. V polovině 19. století ve městě přibyla pošta a Občanská záložna, od roku 1872 mohli Smiřičtí ze svého města posílat telegrafy a roku 1906 byla povolena při poště také telefonická stanice.

Na konci 19. století byla ve Smiřicích, jako všude jinde v českých zemích, založena tělovýchovná jednota Sokol, vznikla i pěvecká jednota Zora a mnoho dalších spolků.

 

Co ve Smiřicích neminout

Zámecká kaple Zjevení Páně – národní kSmiřický zámekulturní památka je dominantou města. Byla postavena v letech 1699-1711 na zakázku hraběte Šternberka, podle plánu známého architekta Kryštofa Dientzenhofera, autorství je mimochodem přisuzováno i Janu Blažeji Santinimu. V kostele můžete najít barokní varhany z poloviny 18. století, postavené varhanářem Kašparem Welzelem či oltářní obraz Petra Brandla, známý jako Klanění tří králů, který je rovněž národní kulturní památkou. Dnes se v kostele pořádají kromě svatebních obřadů také koncerty a různé jiné společenské akce. Nejvýznamnější kulturní akcí je velikonoční hudební festival Smiřické svátky hudby.

Zámek – dnešní zámek stojí na místě tvrze, ke které náležely i hospodářské budovy. Jeho dnešní podoba pochází z první poloviny 17. století. Na konci 18. století zde byla nejprve umístěna nemocnice, později správa panství a pak zde bylo dokonce divadlo a hostince.  V polovině 19. století byl zámek modernizován a za první republiky zde byla umístěna rolnická škola.

Smiřické nádraží – pokud se dostanete k tomuto nádraží, litovat nebudete, protože je jediné svého druhu v České republice. Od ostatních se odlišuje tím, že je postaveno ve stylu loveckého zámečku, jemuž nechybí ani zvířecí příkop. Tato unikátní stavba vznikla v druhé polovině 19. století díky libereckému průmyslníkovi Johannu Liebiegovi.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Úhlejov - rodiště Erbenů
Publikováno: 6.5.2011
Podnikněte s námi výlet do Královéhradeckého kraje, do okolí obce, kde zasadil děje svých děl český historik, básník a spisovatel K. J. Erben.

ČR: Libníkovice - vzhůru na rozhlednu!
Publikováno: 1.4.2011
Malá obec v Královéhradeckém kraji, ze které můžete vidět krásy Polabí.

Hradec Králové
Publikováno: 10.3.2008
Hradec Králové leží na soutoku řek Labe a Orlice. Je to statutární město na východě Čech v Královéhradeckém kraji. Město je kulturním a turistickým centrem kraje a žije zde přes 95 000 obyvatel.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X