www.infoglobe.cz » Dánsko, Kodaň I – město mnoha možností

Dánsko, Kodaň I – město mnoha možností

Publikováno: 27.4.2022
Dánské hlavní město mi učarovalo. Severská historie a zajímavá architektura na každém kroku, spousta zeleně, cyklisté, pohodoví lidé i výborné jídlo a káva. Jedno z měst, které by pro nás mohlo být vzorem. Není žádným tajemstvím, že lidé ze severských zemí patří k nejspokojenějším na světě. V Kodani jsem pochopil proč.

Kodaňské letiště patří mezi největší v Evropě, a proto tam bez problémů doletíte téměř odkudkoliv. Využívá se i pro cesty do Spojených států, proto si můžete při přestupu naplánovat delší pauzu a svůj výlet zahájit už tady. Do Kodaně se dá dojet i vlakem – např. z Prahy s jedním přestupem v Hamburku.

 Kodaň z ptačí perspektivy    Kodaň z ptačí perspektivy

Prohlídku města začněme v historickém centru, jehož základy byly položeny už ve 12. století. Památek tu najdete skutečně nespočet, pojďme si ale postupně představit alespoň ta nejzajímavější místa. Ulice Strøget je nejstarší a zároveň nejdelší pěší zóna v centru města na světě. Začíná na krásném Radničním náměstí nedaleko Tivoli a vede k parku Kongens Nytorv, za kterým již začíná slavný Nyhavn. Krom krásných domů na pěší zóně najdete i spoustu obchodů, restaurací, kaváren a také buskerů – pouličních umělců všech druhů – od muzikantů a žonglérů až po divadelníky. Projdete přes stará náměstí Gammeltorv a Amagertorv, z nichž každé má svou monumentální fontánu. U druhého jmenovaného stojí také chrám sv. Ducha.

Amagertorv    přístav Nyhavn

Určitě nevynechejte ostrov Slotsholmen, který už od středověku sloužil jako hlavní sídlo dánské moci. Dnes na něm najdete palác Christiansborg, sídlo premiéra, parlament a jednací síně královny. Krom toho tam sídlí i několik nejdůležitějších ministerstev, Královská dánská knihovna, Národní archiv a několik zajímavých muzeí. Najdete zde i budovu nejstarší dánské burzy, kterou v letech 1619–1640 postavil král Christian IV. Poznáte ji podle velmi specifické Dračí věže, která má podobu čtyř stočených dračích ocasů.

palác Christiansborg

V samotném centru najdete i několik velmi zajímavých kostelů a také Rundetårn – věž, kterou Christian IV. nechal postavit jako astronomickou pozorovatelnu a která nabízí jeden z nejlepších výhledů na město. Na vrchol vede takzvané jezdecké schodiště – tedy schodiště postavené tak, aby po něm mohli stoupat i jezdci na koních. Věž je součástí komplexu Trinitatis (spolu s univerzitním kostelem a akademickou knihovnou).

budova burzy    Slotsholmen

Ze samotného centra doporučujeme pokračovat k přístavu Nyhavn, který obklopují krásné barevné domy. Pěší zóny jsou po obou stranách plné oblíbených restaurací a kaváren. Odsud už to není daleko k Amalienborgu – komplexu paláců, které slouží jako zimní sídlo královny. Dále se vydejte do oblasti Østerport, kde najdete nejen slavnou sochu malé mořské víly, ale také velmi zachovalou pevnost Kastellet ve tvaru hvězdice.

přístav Nyhavn

Další a o něco novější velmi zajímavou část města najdete na druhé straně průlivu. Pro cestu můžete využít zdejší automatické metro a vystoupit ve stanici Christianshavn. Můžete zde vyšlápnout na vrch věže Vor Frelsers Kirke, kde nejvyšší část schodiště vede po vnějším obvodu. Pokračujte podél zdejších kanálů až k budově místní nové opery, odkud vás již zpět na druhou stranu může dovézt přívoz. Po cestě byste rozhodně (zvláště při pěkném počasí) neměli vynechat ani návštěvu Street Food Market – obrovské haly s mnoha druhy jídla – od korejského přes mexické až po vynikající burgery. Jakmile vysvitne slunce, celý prostor před halou se zaplní obrovským množstvím lidí, kteří si užívají zdejší pohody a výhledu na Havnebade.

budova nové opery    Kodaň

Co se jídla týče, určitě byste neměli vynechat ani Torvehallerne – dva obrovské skleníky doslova nadupané gastronomickými zážitky. Najdete je nedaleko centra u stanice Nørreport, a pokud máte náladu si zde hýčkat své chuťové buňky, můžete zůstat klidně celé odpoledne. Návštěvu můžete spojit s nedalekou botanickou zahradou. Po celém městě jsou pak roztroušené nenápadné restaurace, z nichž mnohé se pyšní michelinskou hvězdou. Stejně tak tu najdete jedny z nejlepších kaváren v Evropě – za zmínku stojí například slavná Coffee Collective. Jen dávejte pozor na ceny, Kodaň patří k jedněm z nejdražších měst na světě.

Kodaň    Kodaň

Baví-li vás muzea a poznávání historie, máte v Kodani téměř neomezené možnosti. Za zmínku rozhodně stojí zdejší sbírky umění a kulturní akce. Kodaň totiž doslova žije kulturou, a tak se zde každý den koná nespočet koncertů, divadelních představení a dalších zajímavých událostí. Určitě doporučujeme projít si před cestou seznam událostí na www.visitcopenhagen.com. Nedaleké Louisiana Museum of Modern Art pak bez pochyby patří k nejlepším galeriím svého typu na světě a máte-li chuť, vyhraďte si pro návštěvu celý den. Leží sice na relativně vzdáleném předměstí, ale nenechte se odradit, bez problémů se tam dostanete vlakem, který odjíždí z hlavního nádraží každou chvilku.

Kodaň

Na závěr určitě nevynechejte návštěvu zábavního parku Tivoli. Obzvlášť, pokud cestujete s dětmi. Můžete se například projet po jedné z nejstarších dřevěných horských drah na světě, na druhém nejvyšším kolotoči světa nebo na obří houpačce s přetížením až 4G. Právě Tivoli inspiroval vznik slavných disneylandů.

Nebýt chladného počasí, byla by pro mě Kodaň naprosto ideálním místem k životu. Návštěvu města mohu skutečně vřele doporučit, na své si přijde opravdu každý. 

 

GPS: (ostrov Slotsholmen) 55°40'29.4"N 12°34'48.1"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Chris Zabriskie, Dexter BritainDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dánsko, Kodaň II – parky, hřbitovy a Andersen
Publikováno: 4.5.2022
Živé květiny, rozkvetlé stromy, lavičky, malé lucerničky, plyšoví medvídci a zpívající ptáci. Po štěrkových pěšinkách tu pomalu procházejí lidé – děti, rodiče, dědečkové a babičky – na tom nezáleží. Všichni si užívají poklidnou atmosféru místa. Nebýt všudypřítomných náhrobků s dánskými jmény, ani by mě nenapadlo, že jsem na obrovském hřbitově. Vypadá to, jako by tu hroby byly tak nějak náhodou.

Dánsko, Kodaň – zábavní park Tivoli
Publikováno: 15.7.2016
Když jsme vám v minulých dílech představovali nejlepší evropské zábavní parky, zmínili jsme také Tivoli Gardens, což je jeden z vůbec nejstarších zábavních parků na světě.

Dánsko, Klampenborg – Dyrehavsbakken
Publikováno: 29.7.2016
Před časem jsme se zmínili o Dyrehavsbakkenu, nejstarším zábavním parku na světě. Jeho jméno je poněkud dlouhé a hůře se vyslovuje, proto není divu, že mu lidé zkráceně říkají Bakken. Je vzdálen asi deset minut jízdy autem (dvacet vlakem) od Kodaně.

Dánsko: Kodaň – město, které stále dokáže překvapit
Publikováno: 26.4.2017
Pokud se vám zdá, že hlavní město Dánska už znáte, protože se stává hitem cestovatelů, pojďte se na něj s námi podívat trochu podrobněji. Samozřejmě je třeba vidět i ty známé a populární části, tak začněme s nimi.

Dánsko: Severské metropole XII – procházka Kodaní
Publikováno: 28.1.2017
Tímto dnem naše putovaní po severských metropolích končí. V minulém díle jsme nahlédli do Kodaně a dnes budeme v její návštěvě pokračovat.

Grónsko – arktická divočina
Publikováno: 24.4.2016
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Dánsko: Kodaň, nejen pestrobarevné domy
Severská historie a zajímavá architektura na každém kroku, spousta zeleně, cyklisté, pohodoví lid...

Grónsko – království ledu
Panenská příroda pokrytá desetitisíce let starým ledem pod správou Dánska, tak nějak bychom mohli...


Souvisejicí videa

Dánsko, Kodaň II. – parky, hřbitovy a Andersen
Kodaň není jen městem koncertů, společenských akcí, muzeí a památek, ale můžete si zde také odpoč...

Dánsko, Kodaň I. – město mnoha možností
Dánské hlavní město by pro nás mohlo být vzorem – zajímavá architektura, spousta zeleně, výborné ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 9. 2022
svátek:Václav - Státní svátek - Den české státnosti
dnes:
středa 28.9.
6 °C
zítra:
čtvrtek 29.9.
6 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X