www.infoglobe.cz » Východní Slovensko, Bukovské vrchy III – putování divočinou

Východní Slovensko, Bukovské vrchy III – putování divočinou

Publikováno: 29.11.2015
Následujícího dne jsme se probudili do slunečného, i když poněkud chladného rána. Po zjištění, s kolika pavouky jsme strávili noc a kolik je v chatě děr, jsme se posilnili, sbalili a vyrazili na poslední část našeho přechodu Bukovských vrchů. Na tento den byl plánovaný již jen sestup po modré turistické značce přes bývalou vesnici Ruské, sedlo Zálomy a rozcestí Smrekovica až do obce Runina, který měl trvat přibližně 3 hodiny. Reálný čas byl však asi o hodinu delší, protože jsme po cestě dělali pravidelné zastávky na focení a doplňování energie.

Sestup jsme začali po široké lesní cestě, která byla vybudována z dnes již zaniklé obce Ruské v roce 1861. Postupně se nám otevíraly krásné výhledy na travnaté louky svažující se z okolních kopců. Netrvalo dlouho a lesní kamenitá cesta se proměnila v asfalt a začaly se objevovat první domky. Jednalo se ale spíše o jakési přístřešky podobné maringotkám s malými zahrádkami než o rodinné domky. Na některých z nich vlály i vlajky, které měly nejspíše značit rusínskou příslušnost. Přestěhovali se sem lidé z obce Ruské, která se v této lokalitě nacházela. Ta bohužel v roce 1986 spolu s dalšími šesti obcemi zanikla v souvislosti s výstavbou vodárenské nádrže Starina, která leží asi 8 km směrem na jihovýchod. Z původní obce se zachoval jen obecní a vojenský hřbitov, malá kaplička a několik málo domů.

domky s rusínskou vlajkou

Zbytek cesty proběhl v poklidu. Jen na rozcestí Smrekovica jsme potkali policejní pohraniční hlídku, která se nás hned ptala, odkud a kam jdeme. Když zjistili naši totožnost, pokojně nás nechali pokračovat. Asi po půl hodině chůze jsme již na obzoru viděli obec Runina, kde jsme plánovali přenocovat.

Kamarád Milan a jeho souputníci, které jsme shodou okolností potkali v sedle podobec Runina – dřevěná kaplička Ďurkovcem, měli k našemu štěstí zaplacené ubytování v budově místní hospody. A protože byli ještě stále na polské straně, mohli jsme přespat místo nich. Pan hospodský byl velmi příjemný pán a po vysvětlení celé situace nás bez jakýchkoliv byrokratických záležitostí pustil dovnitř. Protože jsme byli všichni po treku velmi unavení, pozdní odpoledne a večer jsme již strávili jen popíjením místního piva Šariš a hraním společenských her.

Runina je malá zapadlá vesnice na okraji Bukovských vrchů s 54 stálými obyvateli. Byla založena v přibližně stejné době jako dnes již vylidněná obec Ruské (na konci 16. století). Skladbu současného obyvatelstva tvoří především starší usedlíci v důchodovém věku. Mladší lidé pracují buď v lese, kde se těží dřevo, nebo se již odstěhovali do větších měst. Z místních zajímavostí stojí za zmínku pravoslavný kostel z roku 1956, který nahradil původní dřevěný kostel z roku 1796, a vedle něhož se nachází i klasická dřevěná kaplička. O kus dál pak leží vojenský hřbitov, kde jsou pochováni ruští vojáci padlí během první světové války v roce 1917. Hřbitov je pěkně udržovaný a sestává z asi 60 hrobů, které však nenesou žádná jména. Totožnost padlých vojáků se už bohužel nepodařilo nikomu dohledat.

okolí Runinykaplička Panny Marievýhled do údolí bývalé obce Ruské

Následující den jsme si celou vesnici a její okolí prošli. Z vojenského hřbitova jsme pokračovali přes pole a dále po lesní kamenité cestě nahoru směrem ke Třem studničkám. Legenda říká, že se zde roku 1927 zjevila malému chlapci Panna Maria. Místní pramen, který je rozdělený do třech studní, má prý léčivé účinky. Proto sem v následujících letech začali putovat věřící a doufali v ozdravné účinky místního pramene. Kvalita vody byla výborná a mohu ji určitě vřele doporučit. Vedle pramene byla v roce 2012 vystavěna i velmi pěkná pravoslavná kaplička Panny Marie, kde se dnes příležitostně slouží mše.

Tři studničky

Zpět do vesnice jsme se dostali po žluté a následně zelené turistické trase. Sbalili jsme si všechny věci, rozloučili jsme se s panem hostinským a pospíchali vyhlížet odpolední autobus, který zde jezdí jen jednou denně. Naštěstí jel včas, a tak jsme nasedli směr Snina a těšili se, co nám přinese naše další putování po Vihorlatu, o kterém se dovíte opět za týden.

GPS: (Runina) 49°04'23.0"N 22°24'17.2"E

 

Text a foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Národní park Poloniny – nejmalebnější kout země
Publikováno: 2.9.2018
V nejvýchodnější části Slovenska, na hranicích s Polskem a Ukrajinou, se rozprostírá jedno z nejméně turisty prozkoumaných přírodních území, které bylo díky své výjimečnosti zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO.

Východní Slovensko, Vihorlat II – putování divočinou
Publikováno: 13.12.2015
Následující ráno bylo opět ve znamení krásného a slunečného dne. Po sbalení všech věcí jsme vyrazili směrem vzhůru po žluté turistické značce, která nás dovedla na červenou magistrálu. Dále jsme pokračovali po zelené značce až do Polany. Odtud jsme stoupali po lesní neznačené cestě až k vrcholu Vihorlat, který měl být zlatým hřebem dnešního dne.

Východní Slovensko, Vihorlat I – putování divočinou
Publikováno: 6.12.2015
Vihorlat (chcete-li Vihorlatské vrchy) je pohoří vulkanického původu směrem na jih od Bukovských vrchů. Převážná část pohoří byla formována v období neogénu (mladší třetihory) a geomorfologický vývoj byl dokončen zhruba před 9 milióny let.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy I – putování divočinou
Publikováno: 15.11.2015
Bukovské vrchy jsou nevysoké pohoří ležící na úplném východě Slovenska s přesahem do sousedního Polska ze severu a do Ukrajiny na východě. Převážná část území je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národního parku Poloniny, který zde byl vyhlášen v roce 1997.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka II
Publikováno: 1.3.2012
Dnes se vydáme na prohlídku jednoho z nejzajímavějších technicko-technologických muzeí v rámci Slovenska.

Východní Slovensko: Solivar – unikátní technická památka I
Publikováno: 23.2.2012
Dnes se společně opět vydáme na východní Slovensko. V našem dvoudílném seriálu navštívíme jednu z nejpozoruhodnějších technických památek na Slovensku – prešovský Solivar.

Východní Slovensko, Bukovské vrchy II – putování divočinou
Publikováno: 22.11.2015
Po dlouhé cestě vlakem a autobusem jsme v sobotu odpoledne konečně dorazili do nejvýchodnější vesnice Slovenska – Nové Sedlice. Protože hned po příjezdu ještě vydatně pršelo, zamířili jsme rovnou do místního penzionu Kremenec, kde se dá kromě ubytování za nevelké peníze i slušně najíst. Samozřejmě jsme také nemohli pohrdnout východoslovenským pivem Šariš, které nám však ve srovnání s českými pivy přišlo poněkud vodové.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C