Břeclav

Publikováno: 18.2.2008
Okresní město Břeclav leží v Jihomoravském kraji v údolní nivě řeky Dyje. Město s důležitou železniční křižovatkou leží 50km jihovýchodně od Brna a žije tady kolem 26 000 obyvatel. V okolí Břeclavi se nachází Lednicko-valtický areál a další památky zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO.

     Již v 8. století vzniklo velkomoravské hradisko Pohansko u Břeclavi. Na místě dnešního břeclavského zámku poté vznikl v 10. století nový hrad a hradiště, které dostalo název podle knížete Břetislava. Ve 13. století jej věnem získala Konstancie Uherská a v 15. století na hradě dokonce sídlila husitská posádka. Po husitských válkách se u hradu začali usazovat lidé ze zničené Staré Břeclavi a založili nové městečko- Novou Břeclav.

     V 16. století získali hrad i městečko Žerotínové a přestavili hrad na renesanční sídlo. Ve století 17. bylo břeclavské panství spojeno se sousedním valtickým a lednickým panstvím, které vlastnili Liechtenštejnové. V roce 1872 byla Břeclav povýšena na město. V 19. století došlo hlavně k

BřeclavBřeclavBřeclav

 průmyslovému rozvoji, byl založen Kuffnerův cukrovar, cihelna (dnes keramické závody), chemická továrna na výrobu umělých hnojiv a pila. Rozvoj města a růst obyvatel byl zastaven světovými válkami. Během nacistické okupace z města utekla většina do vnitrozemí a na konci války bylo město bombardováno.                  

     Ve městě je řada historických památek. Park renesančního zámku volně navazuje na tzv. Kančí oboru. Komplex Kančí obory je lužní les se zbytky starých ramen Dyje. Na náměstí T.G.Masaryka je farní kostel sv. Václava z poloviny 18. století. Z 19. století pochází synagoga, kaple sv. Rocha a farní kostel Navštívení Panny Marie.

 Břeclav

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikipedia.org, Fredericus, č.2, Huhulenik, JanSuchy, Ralf Lotys    

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Břeclav a Lednicko-valtický areál
Jižní Morava ukrývá mnoho krásných míst, stačí zajet do Břeclavi, kde si můžete prohlédnout starý...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:Leopold
dnes:
pátek 15.11.
8 °C
zítra:
sobota 16.11.
5 °C