Břeclav

Publikováno: 18.2.2008
Okresní město Břeclav leží v Jihomoravském kraji v údolní nivě řeky Dyje. Město s důležitou železniční křižovatkou leží 50km jihovýchodně od Brna a žije tady kolem 26 000 obyvatel. V okolí Břeclavi se nachází Lednicko-valtický areál a další památky zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO.

     Již v 8. století vzniklo velkomoravské hradisko Pohansko u Břeclavi. Na místě dnešního břeclavského zámku poté vznikl v 10. století nový hrad a hradiště, které dostalo název podle knížete Břetislava. Ve 13. století jej věnem získala Konstancie Uherská a v 15. století na hradě dokonce sídlila husitská posádka. Po husitských válkách se u hradu začali usazovat lidé ze zničené Staré Břeclavi a založili nové městečko- Novou Břeclav.

     V 16. století získali hrad i městečko Žerotínové a přestavili hrad na renesanční sídlo. Ve století 17. bylo břeclavské panství spojeno se sousedním valtickým a lednickým panstvím, které vlastnili Liechtenštejnové. V roce 1872 byla Břeclav povýšena na město. V 19. století došlo hlavně k

BřeclavBřeclavBřeclav

 průmyslovému rozvoji, byl založen Kuffnerův cukrovar, cihelna (dnes keramické závody), chemická továrna na výrobu umělých hnojiv a pila. Rozvoj města a růst obyvatel byl zastaven světovými válkami. Během nacistické okupace z města utekla většina do vnitrozemí a na konci války bylo město bombardováno.                  

     Ve městě je řada historických památek. Park renesančního zámku volně navazuje na tzv. Kančí oboru. Komplex Kančí obory je lužní les se zbytky starých ramen Dyje. Na náměstí T.G.Masaryka je farní kostel sv. Václava z poloviny 18. století. Z 19. století pochází synagoga, kaple sv. Rocha a farní kostel Navštívení Panny Marie.

 Břeclav

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikipedia.org, Fredericus, č.2, Huhulenik, JanSuchy, Ralf Lotys    

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Hodonín – návštěva zoologické zahrady
Publikováno: 30.4.2023
Zveme vás na návštěvu domova mnohých druhů zvířat, který se nachází na severozápadním okraji města Hodonín (městská část Bažantnice). Tím domovem samozřejmě myslíme místní zoologickou zahradu zasazenou do přírodního prostředí lužního lesa.

ČR, Hodonín – unikátní muzeum ropy
Publikováno: 7.5.2023
Po návštěvě hodonínské zoo se dnes vydáme do výjimečného Muzea naftového dobývání a geologie, které je situované v nádherné budově bývalých malých kasáren v samotném srdci naftového průmyslu v Hodoníně a naproti zdejší železniční stanici.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Břeclav a Lednicko-valtický areál
Jižní Morava ukrývá mnoho krásných míst, stačí zajet do Břeclavi, kde si můžete prohlédnout starý...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X