Banskobystrický kraj - Slovensko

Banskobystrický kraj leží v jižní části středního Slovenska a svojí rozlohou 9 445 km² je největším krajem republiky. Na jihu má společné hranice s Maďarskem, na západě s Nitranským a Trečínským krajem, na severu s Žilinským a Prešovským krajem a na východě s Košickým krajem.
Základní informace o kraji Lokality Služby | Články Fotogalerie Videogalerie | Diskuze |
Na území zasahují všechny celky Slovenského středohoří (Vtáčnik, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Žiarská dolina, Polana, Javorie, Ostrožky, Krupinská planina, Zvolenská kotlina a Pliešovská kotlina) a část Slovenského rudohoří (Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Revúcka vrchovina, Volovské vrchy), stejně tak celky Fatransko-tatranské oblasti (Starohorské vrchy, Horehronské podolí, Nízké Tatry). Reliéf pohoří je členitý, v údolích
pahorkovitý, v pohořích pak vrchoviny přecházející v hory. Nejvyšším bodem kraje je Ďumbier (2 043 m n.m.) v Nízkých Tatrách. Kotliny a doliny patří do teplé klimatické oblasti, nižší pohoří do mírně teplé a vyšší do chladné klimatické oblasti. Hlavní řekou území je Hron a jeho přítok Slatina. Převážnou část kraje pokrývají lesy (49%), což je předností pro hospodářství i cestovní ruch. Vzhledem k velké rozloze a členitému povrchu má kraj nejmenší hustotu obyvatelstva a neodpovídající dopravní infrastrukturu. Jeho metropolí je Banská Bystrica s bohatou hornickouminulostí.
Turisticky celoročně oblíbené jsou Nízké Tatry, Donovaly, Kremnické vrchy i přírodní krásy v Bystrianské a Harmanecké krápníkové jeskyni. K dalším vyhledávaným místům patří léčebné koupele, například lázně Dudince či Kováčová.
Text: Monika Babická
Foto: O. Maňáková
Lokace:
