www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Banskobystrický kraj

Banskobystrický kraj - Slovensko

Banskobystrický kraj leží v jižní části středního Slovenska a svojí rozlohou 9 445 km² je největším krajem republiky. Na jihu má společné hranice s Maďarskem, na západě s Nitranským a Trečínským krajem, na severu s Žilinským a Prešovským krajem a na východě s Košickým krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


DonovalyNa území zasahují všechny celky Slovenského středohoří (Vtáčnik, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Žiarská dolina, Polana, Javorie, Ostrožky, Krupinská planina, Zvolenská kotlina a Pliešovská kotlina) a část Slovenského rudohoří (Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Revúcka vrchovina, Volovské vrchy), stejně tak celky Fatransko-tatranské oblasti (Starohorské vrchy, Horehronské podolí, Nízké Tatry). Reliéf pohoří je členitý, v údolích Banskoštiavnické vodní nádržepahorkovitý, v pohořích pak vrchoviny přecházející v hory. Nejvyšším bodem kraje je Ďumbier (2 043 m n.m.) v Nízkých Tatrách. Kotliny a doliny patří do teplé klimatické oblasti, nižší pohoří do mírně teplé a vyšší do chladné klimatické oblasti. Hlavní řekou území je Hron a jeho přítok Slatina. Převážnou část kraje pokrývají lesy (49%), což je předností pro hospodářství i cestovní ruch. Vzhledem k velké rozloze a členitému povrchu má kraj nejmenší hustotu obyvatelstva a neodpovídající dopravní infrastrukturu. Jeho metropolí je Banská Bystrica s bohatou hornickouminulostí.                               
Turisticky celoročně oblíbené jsou Nízké Tatry, Donovaly, Kremnické vrchy i přírodní krásy v Bystrianské a Harmanecké krápníkové jeskyni. K dalším vyhledávaným místům patří léčebné koupele, například lázně Dudince či Kováčová.

 Banská Štiavnica

Text: Monika Babická
Foto: O. Maňáková


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 10. 6. 2023
svátek:Margaréta
dnes:
sobota 10.6.
16 °C
zítra:
neděle 11.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X