www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Banskobystrický kraj

Banskobystrický kraj - Slovensko

Banskobystrický kraj leží v jižní části středního Slovenska a svojí rozlohou 9 445 km² je největším krajem republiky. Na jihu má společné hranice s Maďarskem, na západě s Nitranským a Trečínským krajem, na severu s Žilinským a Prešovským krajem a na východě s Košickým krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


DonovalyNa území zasahují všechny celky Slovenského středohoří (Vtáčnik, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Žiarská dolina, Polana, Javorie, Ostrožky, Krupinská planina, Zvolenská kotlina a Pliešovská kotlina) a část Slovenského rudohoří (Veporské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Revúcka vrchovina, Volovské vrchy), stejně tak celky Fatransko-tatranské oblasti (Starohorské vrchy, Horehronské podolí, Nízké Tatry). Reliéf pohoří je členitý, v údolích Banskoštiavnické vodní nádržepahorkovitý, v pohořích pak vrchoviny přecházející v hory. Nejvyšším bodem kraje je Ďumbier (2 043 m n.m.) v Nízkých Tatrách. Kotliny a doliny patří do teplé klimatické oblasti, nižší pohoří do mírně teplé a vyšší do chladné klimatické oblasti. Hlavní řekou území je Hron a jeho přítok Slatina. Převážnou část kraje pokrývají lesy (49%), což je předností pro hospodářství i cestovní ruch. Vzhledem k velké rozloze a členitému povrchu má kraj nejmenší hustotu obyvatelstva a neodpovídající dopravní infrastrukturu. Jeho metropolí je Banská Bystrica s bohatou hornickouminulostí.                               
Turisticky celoročně oblíbené jsou Nízké Tatry, Donovaly, Kremnické vrchy i přírodní krásy v Bystrianské a Harmanecké krápníkové jeskyni. K dalším vyhledávaným místům patří léčebné koupele, například lázně Dudince či Kováčová.

 Banská Štiavnica

Text: Monika Babická
Foto: O. Maňáková


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Kristína
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C