www.infoglobe.cz » LOKALITY » Svatojánské proudy

Svatojánské proudy - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Svatojánské proudy
Typ lokality: Naučné stezky
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: okres Příbram

U řeky: Vltava

Hned na začátku je třeba upozornit na náročnost trasy, která je určena výhradně pro pěší. Nejlepší je na trasu vyrazit za teplého a suchého počasí. Před Štěchovicemi Vltava proráží jílovským pásmem, komplexem starohorních vyvřelin, které zbřidličnatěly následkem tlaků při pozdějších horotvorných pochodech. Těžilo se z nich zlato, a to hlavně v okolí Jílového, ale na několika místech se rýžovalo i ve zdejší oblasti. Na pravém břehu řeky je přírodní rezervace Kobylí draha. Rostliny, které rostou v přírodní rezervaci rostou i v blízkosti naučné stezky. Na řece byla v letech 1939 – 1943 vystavěna přehrada a vytvořila tady jezero na celé vltavské kaskádě. Svatojánské proudy byl jeden z nejkrásnějších úseků na řece, ten však zmizel pod vodou. Na řece vznikla nejstarší osada, kterou si tu vybudovali staří trampové, ta však byla zatopena také. Dnes stojí na výše položeném místě osada nová. Přehrada dokáže zabránit menším povodním, povodni v roce 2002 ale zabránit nedokázala. Trasa prochází kolem skal a na některých místech je protažena vybudovanými průchody. Na nejteplejších místech tu žije ještěrka zelená, která je naše největší. Na břehu řeky žije chráněná užovka podplamatá. V lesích tu můžeme najít více jak 60 druhů chráněných ptáků. Stezka nás povede i mufloní oborou. Mufloni zde byly vysazení v 80. letech 20. století. Kromě nich tu ale můžeme zahlédnout i srnce obecného. Na trase je celkem 10 zastávek. Je třeba ještě jednou připomenout náročnost trasy, na které došlo i ke smrtelným úrazům! Buďte proto na trase opatrní.

 

Délka: 6 km

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 10. 12. 2019
svátek:Julie
dnes:
úterý 10.12.
0 °C
zítra:
středa 11.12.
-2 °C