řeka Divoká Orlice - Česká republika

Pramení v Polsku, pod vrchem Biesiec, ve výšce 800 m n. m.
99 km
Základní informace o řece Říční úseky Kilometráž Lokality | Služby Články Fotogalerie Videogalerie | Diskuze Vodní stavy |
Popis řeky
Povodí Labe
Řeka protéká Orlickými horami, protíná Žamberskou pahorkatinu a v Třebechovické tabuli se spojuje s Tichou Orlicí. Na horním toku teče jihovýchodním směrem a tvoří v délce kolem třiceti kilometrů hraniční řeku mezi naší republikou a Polskem. U Zemské brány, kde tok musel přetnout snížený hřbet Orlických hor, se řeka obrací k jihu. Pod Kláštercem nad Orlicí byla v letech 1932 až 1938 vybudována přehradní nádrž Pastviny se zděnou hrází, která je využívána k výrobě elektrické energie, zadržování přívalové vody a rekreaci. Pod hrází se nachází ještě vyrovnávací nádrž k vodní elektrárně Pastviny s 9,6 metrů vysokou zděnou hrází, zvaná Nekoř. U obce Nekoř mění Divoká Orlice směr k západu a takto pokračuje až ke spojení s Tichou Orlicí. V kotlině pod Kapelským vrchem protéká Žamberkem s renesančím zámkem a rozsáhlým anglickým parkem. Řeka teče klidnějším tokem k Bohusové, kde se údolí zužuje v hlubokou rokli v žulovém masivu a tvoří četné peřeje. V mohutném meandru (Litický oblouk) se na strmém ostrohu vypíná hrad Litice. Níže po proudu leží v údolí řeky u obce Potštejn zříceniny gotického hradu. Poté se tok poněkud zklidňuje a plyne k Doudlebům, jedné z nejstarších osídlených osad ve východních Čechách, při soutoku se Zdobnicí. Ozdobou Doudleb je renesanční zámek s bohatou sgrafitovou výzdobou. U Kostelce nad Orlicí je řeka nadržována několika jezy. Ve městě se zachovala dvě šlechtická sídla, raně barokní zámek ze 17. století a empírový zámek z 19. století s anglickým parkem.
Ústí zprava do Orlice u Alberchtic ve výšce 247 m n. m.
Z přítoků se do Divoké Orlice vlévají zleva Sopotice a zprava Rokytenka, Kameničná, Vlčí potok, Zdobnice, Bělá, Olešnický potok.
Informace pro vodáky
Sjízdnost Orlice závisí na úseku, který vyberete. Horní tok do PN Pastviny bývá sjízdný v období tání v březnu a dubnu. Pod přehradou je situace podobná a navíc je průtok závislý na manipulaci na hrázi. Ideální je alespoň 15 m3/s, což také postačuje pro splutí Litického oblouku. Z Potštejna či Doudleb bývá Divoká Orlice sjízdná téměř celý rok. Pro horní tok se můžeme orientačně řídit stavem 60 cm na vodočtu v Klášterci a pro úsek z Litic již uvedeným průtokem, stavem 40 cm na vodočtu v Liticích nebo 80 cm v Kostelci. Zkušená posádka může sjet řeku i na otevřené lodi, ale určitá znalost techniky je nezbytná a většinu jezů je vhodné přenést. Horní tok je jednodenní výlet, od přehrady lze vybrat víkendové putování.
Ubytování
Na horním toku až ke Kláštěrci nad Orlicí protéká řeka CHKO Orlické hory, kde považujme za nutné dodržovat určité zásady ochrany přírody a omezení táboření. Kempy najdete u pastvinské nádrže, v Žamberku a Kostelci. Ubytování lze zajistit i v dalších menších městech na toku.
Zásobování
Orlické Záhoří, Bartošovice, Klášterec nad Orlicí, Nekoř, Líšnice, Bohusová, Žamberk, Potštejn, Záměl, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí
První pomoc
Bartošovice, Klášterec nad Orlicí, Žamberk, Potštejn, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí
Zajímavosti na řece:
- Zemská brána – přírodní rezervace, koryto
- Klášterec nad Orlicí – gotický kostel z 15. stol.
- Žamberk – renesanční zámek ze 16. stol. s anglickým parkem, klasicistní radnice,
empírová budova muzea, barokní kostel z 18. stol. - Helvíkovice – památník P. Diviše, vynálezce hromosvodu
- Litice – zbytky gotického hradu ze 14. stol.
- Potštejn – zřícenina gotického hradu ze 13. stol., barokní zámek z 18. stol.
- Doudleby nad Orlicí–barokně přestavěný renesanční zámek ze 17. stol., zámecký park
- Kostelec nad Orlicí – ranně barokní zámek ze 17. stol., nový empírový zámek
s anglickým parkem, renesanční radnice ze 16. stol., barokní
kostel z 18. stol. - Častolovice – viz Bělá
Popis řeky:
elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky
Zpracovala: Lenka Fortinová
Vloženo: 29.7.2010
Lokace:
