www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Biely Váh » Články » SR, Hybe – obec slavného zbojníka

řeka Biely Váh - Slovensko

Pramen:
Pramení ve Vysokých Tatrách v oblasti západně od Štrby
Délka toku:
17 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Články

SR, Hybe – obec slavného zbojníka
Publikováno: 16.2.2020
V sérii článků o liptovských obcích budeme pokračovat i dnes. Tentokrát navštívíme obec Hybe, kterou proslavil film Martina Ťapáka z roku 1975 – Pacho, hybský zbojník.

V údolí řek Hybice a Bílého Váhu se v obklopení majestátních tatranských štítů rozprostírá malebná liptovská obec Hybe. První zmínky o osídlení zdejšího území se objevují již koncem 12. století. Poddanská osada přičleněná ke královskému majetku se lety rozvíjela, získala městská privilegia jako hornické město (1265), tržní právo (1396), a dokonce byla osvobozena od placení mýtného. Ve 13. století zde nacházejí svůj domov němečtí Sasové.

Hybe, okolní příroda

Hybští horníci se pokoušeli dolovat zlato na úpatí Kriváně, ale těžba nebyla rentabilní. Jelikož byly práce ve vysokohorském terénu velmi náročné, horníci se přesunuli do dostupnější Bocianské doliny.

památný dům Dobroslava Chrobáka

V roce 1390 se stává tehdejší osada poddanským městečkem panství v Liptovském Hrádku, v průběhu 14. a 15. století dochází k poslovenčení (ústup německy hovořícího obyvatelstva) a mění se i charakter obce z hornického na zemědělsko-řemeslný. Z Hybe se stává významné hospodářské i kulturní centrum, rozvíjí se zde přes 20 druhů řemesel, z nichž vyniká hlavně zednictví. I zdejší zedníci se proslavili jako odborníci při výstavbě Budapešti.

římskokatolický kostel Všech svatých

Pokud tuto vesnici navštívíte, určitě nevynechejte prohlídku jednolodního raně gotického římskokatolického kostela Všech svatých s představěnou věží z roku cca 1300. Nachází se v centru obce za zděným opevněním. K samotné fortifikaci došlo v 17. století. Pod touto sakrální stavbou se nachází rodinná hrobka s ostatky renesančního uherského básníka Valentýna Balaši, který je považován za zakladatele moderní maďarské lyrické poezie a je také prvním autorem maďarské erotické poezie.

evangelický kostel (Hybe)

O kousek dál se nachází evangelický kostel, jedná se o jednolodní klasicistní stavbu s věží z roku cca 1826, která stojí na místě bývalého dřevěného artikulární kostela. Po požáru v roce 1906 prošel neobarokní obnovou. Interiér nabízí pohled na původní barokní vybavení i klasicistní sochu Krista.

evangelický kostel, interiér

pamětní tabuleHybe se může pochlubit i souborem měšťanských a lidových domů zejména z přelomu 19. a 20. století. Najdete zde také několik pamětních domů velikánů literatury – Dobroslava Chrobáka (kromě pamětního pokoje se zde nachází také expozice o kultuře a historii, hrnčířská dílna, dílna na pečení perníků a informační centrum), Jakuba Grajchmana, uherského sochařství – Aloise Štróbla nebo zakladatele esperantského hnutí na Slovensku – Alberta Škarvana. Za ohlédnutí určitě stojí i bývalá evangelická lidová škola či pamětní tabule evangelického kněze a protifašistického bojovníka Jána Bakosse, národovědce Jána Šimkovice nebo spisovatele, slavného ovocnáře a včelaře Ľudevíta Orphanidese. Slavnými rodáky jsou také Ján Svetlík, tvůrce bratislavského památníku sovětských vojáků padlých během druhé světové války – Slavín, nebo televizní scénárista Petr Jaroš, tvůrce příběhů například o hybském zbojníkovi, Jánošíkovi (1993) či Tisícileté včele.

Hybická soutěska

Z přírodního bohatství obce doporučujeme vidět chráněné lípy, místní parčík a nepochybně i Hybickou soutěsku s osobitými skalnatými útvary. V samotném katastru se nacházejí také minerální prameny s obsahem sirovodíku. V obci byste dokonce našli i lyžařský vlek ideální pro začátečníky, památník obětem obou světových válek, certifikované běžkařské tratě a samozřejmě nemůže chybět ani socha hybského zbojníka Pacha na hlavní silnici číslo 18.

sirný pramen

GPS: 49°02'42.4"N 19°49'46.3"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava Waniiová


Souvisejicí články

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianské doliny
Publikováno: 3.2.2021
Dnes vás zveme na procházku horním Liptovem, kde se u Ďumbierské a Královoholské části Nízkých Tater rozprostírají dvě rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

SR, Liptovský Hrádok – méně známá turistická místa
Publikováno: 1.3.2020
Vracíme do malého, ale nádherného městečka Liptovský Hrádok. Kromě přírodních krás v podobě soutoku Váhu s Belou, vyhlídkového přírodního bradla Skalka nebo výjimečného arboreta nabízí i řadu technických, středověkých či historických památek a zajímavostí.

SR, Liptovská Anna – turistická vycházka na Čerenovou skálu
Publikováno: 31.7.2019
Jelikož máme rádi turistiku, i dnes vás zavedeme na jedno krásné místo. Naším výchozím bodem bude malebná obec Liptovská Anna (okres Liptovský Mikuláš), jejíž počátky sahají až do roku 1396.

SR, Liptovský Mikuláš – festival Infofest přinesl to nejlepší ze světa
Publikováno: 24.7.2019
Během července zavítal do města Liptovský Mikuláš již druhý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu Infofest 2019, který přinesl fantastické přednášky z celého světa, špičková hudební vystoupení, ale i řadu zajímavých doprovodných akcí.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásné městečko
Publikováno: 8.10.2015
Po návštěvě obce Kalameny ještě v regionu Liptov zůstaneme. Přesuneme se o pár kilometrů níže do městečka Liptovský Hrádok, které je bohaté na přírodní, kulturní i historické zajímavosti.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikováno: 10.11.2019
Cyklistická sezona je pomalu u konce, ale my jsme ještě vyrazili na krásnou cyklotúru v obklopení hor. Naším výchozím bodem byla snad jedna z nejkrásnějších, historicky, turisticky i architektonicky nejvýznamnějších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Mikuláš – město nejen olympijských vítězů I.
Publikováno: 15.10.2015
Pár kilometrů od Liptovského Hrádku, který jsme navštívili minulý týden, se nachází okresní město Liptovský Mikuláš – historické, společenské i kulturním centrum Liptova. Dnes se vydáme na jeho návštěvu.

SR, Liptovský Mikuláš – procházka po památkách
Publikováno: 22.11.2017
V srdci Liptova jsme naposledy poznávali krásy náměstí Žádostí slovenského národa. A už tehdy jsme si všimli zrekonstruované budovy Slovenského muzea ochrany přírody a jeskyňářství.

SR, Liptovský Peter a Jamník – tradiční liptovské obce
Publikováno: 12.1.2020
Dnes navštívíme okres Liptovský Mikuláš, přesněji dvě malebné liptovské obce, které leží kousek od dálnice D1 (sjezd Liptovský Hrádok).

SR, region Liptov – léto plné zážitků
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.

SR, vodní nádrž Liptovská Mara - ráj pro milovníky vodních sportů a koupání
Publikováno: 24.7.2014
Pokud i vy patříte k těm, kteří si léto bez koupání a dovádění u vody nedovedou představit, a místo přeplněných koupališť nebo aquaparků upřednostňujete raději koupání v jezerech, rybnících či vodních nádržích, tak vám Liptovskou Maru určitě není potřeba vůbec představovat.

SR, Výlet po liptovských obcích
Publikováno: 17.1.2018
Svérázný region Liptova nabízí mnoho nádherných míst. My dnes navštívíme obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám představíme zajímavé turistické atrakce a řekneme si i něco o jejich historii.

SR: Liptovská Kokava – přírodní rezervace Machy
Publikováno: 24.1.2018
Liptovská Kokava je malebná obec rozprostírající se pod majestátními vrcholy Západních Tater. My tu dnes navštívíme vzácnou lokalitu rašelinných společenství – Machy.

SR: Turistická vycházka z obce Kalameny na Liptovský hrad
Publikováno: 21.7.2019
Všechny milovníky turistiky dnes zavedeme do malebné obce Kalameny, která se nachází v těsném sousedství známých léčebných lázní Lúčky. Odtud zamíříme na nejvýše položený hrad nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě – zříceninu Liptovského hradu.

SR, Važec – rázovitá obec v lůně přírody
Publikováno: 2.2.2020
Liptov je jedním z nejnavštěvovanějších regionů Slovenska a my se následující týdny vydáme po stopách rázovitých liptovských obcí, které dodnes žijí tradicemi a nabízejí k vidění několik pozoruhodností. A začneme ve Važci.

SR, Východná – folklorní srdce Slovenska
Publikováno: 9.2.2020
Po návštěvě Važce se dnes posuneme o kousek dál, do sousední obce Východná. Tato liptovská vesnička je desetiletí spojována s největším slovenským folklorním festivalem, který se zde každoročně koná již od roku 1953. My se však zaměříme spíše na její historii a představíme i několik místních pamětihodností.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Slovensko

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Lýdia
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X