www.infoglobe.cz » SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze

SR, Hurbanovo I – namiřte svůj pohled k obloze

Publikováno: 26.5.2019
Tentokrát navštívíme městečko, jehož jméno je na Slovensku denně zmiňováno ve zprávách o počasí. Kromě předpovědí je známé i svou observatoří, která je nejstarší na Slovensku a umožňuje poodhalovat tajemství noční oblohy.

Hurbanovo leží na půli cesty mezi Novými Zámky a Komárnem a je známé svou klimatologickou stanicí. Naším prvním cílem se stává dominanta města, která je zobrazena i na samotném erbu obce. Na modrém štítu je vyhotovena zlatá silueta observatoře a sedm hvězd. Trefit přímo k hvězdárně není problém, a tak právě zde začínáme.

hvězdárna (Hurbanovo)

Slovenská ústřední hvězdárna v Hurbanově je nejstarší astronomickou pozorovatelnou na Slovensku. Její historie sahá do roku 1871, kdy bylo v Hurbanově založeno jedno z prvních astrofyzikálních observatoří v Evropě. To patřilo díky svým astronomickým přístrojům a intenzitě prací mezi nejznámější vědecké instituce v Evropě. První pozorování byla zaměřena na výzkum slunečních skvrn, jasných komet, meteorů a určování času. Ale hvězdárna prováděla i geomagnetické a meteorologické pozorování.

park u hvězdárny (Hurbanovo)

Tato vědecká instituce se i v současnosti věnuje výzkumu a zároveň se svou výchovně vzdělávací činností snaží přiblížit vědu a astronomii široké veřejnosti, zejména dětem. Pro individuální návštěvníky i skupiny připravuje planetárium různé programy podle ročního období. Přes den je možné pozorovat Slunce. Podvečer a jasná obloha má ale také něco do sebe. O víkendech a svátcích, pokud není speciální akce, je hvězdárna zavřená.

socha Mikuláše Koperníka v parku u hvězdárny (Hurbanovo)

Ještě během dne vstupujeme do rozsáhlého historického parku, který se rozprostírá okolo observatoře a patří mezi chráněné přírodní památky města. Tento areál tvoří budova staré hvězdárny, Heydova kupole i spektrofotometrický pavilon. Při procházce parkem natrefíte na sochu známého vědce a astronoma Mikuláše Koperníka, jakož i na sluneční hodiny. Ale dominantou areálu je nepochybně dvoupodlažní budova observatoře s jejími dvěma kupolemi. Velkou kupoli postavili ve třicátých letech 20. století a nachází se v ní dalekohled.

sluneční hodiny v parku u hvězdárny (Hurbanovo)

Součástí komplexu hvězdárny je od roku 2006 i Múzeum Mikuláša Thegeho Konkolyho, jehož expozice prezentuje veřejnosti ucelený pohled na historii astronomie na Slovensku. Pojmenování nese po zakladateli hvězdárny i meteorologické observatoře v Hurbanově. Tento přední vědec (Mikuláš Konkoly-Thege 1842–1916), původem z Hurbanova, má podobně jako obec své místo i na hvězdné obloze v podobě planetek (1259) Ógyalla (starý název Hurbanova – Stará Ďala) a (1445) Konkolya.

pamětní tabule – Geomagnetická observatoř ÚVZ SAV v Hurbanově

Konkoly se obával, že po jeho smrti se tato observatoř přestane používat a zanikne. Proto celý svůj majetek věnoval v roce 1899 státu s podmínkou, že hvězdárna zůstane v Hurbanově a dokud bude naživu, stane se jejím neplaceným ředitelem. Zemřel 17. února 1916 a jeho odkaz funguje dodnes.

Od roku 1969 uskutečňuje Slovenská ústřední hvězdárna v Hurbanově i pomaturitní studium astronomie. Zastřešuje mnohé odborné, populárně-vědecké a kulturně-výchovné aktivity či soutěže. Snad nejznámější je celoslovenská výtvarná soutěž pro děti „Vesmír očima dětí“.

Geomagnetická observatoř ÚVZ SAV v Hurbanově

Naproti hvězdárně najdete historickou budovu Geomagnetické observatoře ÚVZ SAV s tabulí připomínající jejího zakladatele, jejímž posláním je monitorování a interpretování proměnného zemského magnetického pole.

Město leží v oblasti s maximálním počtem slunečných dnů (2190 h ročního slunečního svitu ze 4447 h astronomicky možného slunečního svitu) a sídlí zde Slovenský hydrometeorologický ústav. Tato meteorologická stanice již od svého vzniku patřila k nejvýznamnějším v tehdejším Uhersku. Dne 20. července 2007 zde byla zaznamenána nejvyšší naměřená teplota na Slovensku s hodnotou 40,3 °C. První pozorování počasí se zde uskutečnilo už v roce 1872. Od roku 1890 nebylo nikdy přerušeno měření, dokonce ani během válečných událostí.

měřicí zařízení v Hurbanově

Pokud chcete počkat, až se na obloze objeví hvězdy, můžete čas strávit celodenní procházkou po naučné stezce, která začíná před hvězdárnou. Necelých 14 km a pět naučných tabulí vám přiblíží přírodu okolí Hurbanova a chráněné ptačí území Dolní Pováží, kterým vede. Přírodní rezervace Révajovská pustina vás zavede na místo se vzácnými druhy hub, k pískovým dunám, přes louky a lužní lesy do přírodní mokřadní rezervace Alúvium Žitavy a nakonec se vrátíte do centra města.

GPS: 47°52'23.8"N 18°11'26.1"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Štúrovo – město vody a tolerance II
Publikováno: 22.8.2021
Týden utekl jako voda a my se vracíme do nejjižnějšího města Slovenska – Štúrova. Dnes se vydáme za památkami a turistickými lákadly.

SR: Hurbanovo, část Bohatá – souzvuk piva a historie
Publikováno: 9.6.2019
Jen pár kilometrů od hranic s Maďarskem vzniklo město, které se díky svému zlatavého moku stalo známým i mimo Slovensko. Pokud navštívíte Hurbanovo, určitě vašemu oku i čichu neunikne místní pivovar. Nicméně věděli jste, že hned za jeho zdmi to dýchá historií? Tak pojďte spolu s námi nahlédnout do těchto dvou vzájemně propojených světů.

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III
Publikováno: 28.6.2020
Dnes se společně vydáme za poznáváním slovenských trojičních sloupů. Naší první zastávkou bude Bratislava, která zažila nejednu morovou epidemii.

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů III
Publikováno: 21.2.2021
Dnes se do Nitranského kraje vydáme naposledy. Tentokrát vás zavedeme do tajemných katakomb, představíme vám úžasnou Ponitranskou cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety.

SR, Hurbanovo II – procházka po městě
Publikováno: 2.6.2019
Je snad na Slovensku někdo, kdo ještě neslyšel o Hurbanovu? Toto město je známé z předpovědí počasí či díky zlatavému moku, který se tu už léta vyrábí. Neuniklo ani naší pozornosti. Po návštěvě hvězdárny vás dnes provedeme jeho ulicemi.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Štúrovo – nejjižnější město Slovenska
Jihozápadně od soutoku Dunaje a řeky Hron se rozprostírá město Štúrovo, které oplývá několika jed...

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

SR, Hurbanovo – město počasí, hvězd a piva
Když se řekne Hurbanovo, možná si vzpomenete na tři věci typické pro toto jihoslovenské městečko....

SR: Nové Zámky  – městečko, které překvapí
Na břehu Nitry se nachází okresní město Nové Zámky, které návštěvníkům nabízí kulturní památky, s...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X