www.infoglobe.cz » Víte, že?  Nej jeskyně ČR

Víte, že? Nej jeskyně ČR

Publikováno: 7.11.2010
Od hor a rybníků se v dalším díle nekonečného putování pro NEJ naší vlasti podíváme do podzemí. Nebudou nás však zajímat lidmi vyhloubené jámy, štoly, či pražské metro. Naše kroky nás protentokrát zavedou do jeskyní, které se u nás mohou pyšnit titulem NEJ! Víte, že?:

...naší NEJDELŠÍ jeskyní je... 

35 km dlouhá jeskynní soustava Amatérské jeskyně, zahrnující Starou a Novou Punkevni jeskyneAmatérskou j., Punkevní j. s propastí Macochou a výtokem Punkvy, j. Třináctku, j. Spirálku, j. Pikovou dámu a  Ponorovou j. Novou Rasovnu. Celkem se jedná o rozsáhlý, vícepatrový systém prostorných chodeb a dómů s mohutnými komíny a propasťovitými vstupy, aktivním průtočným, s řadou sifonů (zatopených částí) s hojnými krápníkovými formami a erozníplánmi tvary. Komplex je protékán od ponoru v Nové Rasovně potokem Bílá voda a od přítokového sifonu v tzv. Sloupské větvi Sloupským potokem, které se v ní spojují v Punkvu, jež následně protéká dnem propasti Macochy a vodními dómy Punkevních jeskyní do Vývěru Punkvy v Pustém žlebu a tvoří tak náš nejdelší podzemní tok. Aktuální celková délka celého jeskynního systému činí neuvěřitelných 34.900 m. Celá soustava leží v NPR Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras.  

Nejdelší, veřejnosti zpřístupněnou jeskynní u nás je Sloupsko - Šošůvské jeskyně s jeskyní Kůlnou v Moravském krasu, o celkové délce 4165 m. Technicky upravená a veřejnosti zpřístupněná je návštěvní trasa v celkové délce 1230 m.

V této bohaté krasové oblasti je však jedno daleko známější NEJ a tím je:

Propast Macocha, která je mohutnou řícenou propastí typu light hole s jezírky a vodním tokem Punkvy na dně, se vstupy do Punkevních jeskyní a se sifony do již dříve zmiňované Amatérské jeskyně. Hloubka propasti činí 139 m ke hladině jezírka, 168 m celkem (tj. na dno Spodního jezírka). Je významnou lokalitou geologickou, zoologickou (zimoviště netopýrů, bezobratlí včetně vodních), botanickou (endemické druhy rostlin) i historickou (historie spel. výzkumů). Dno propasti je přístupno veřejnosti z Punkevních jeskyní. Samotný název propasti pochází údajně z pověsti o zlé maceše, která zde shodila své nenáviděné nevlastní dítě, načež byla za trest také svržena do temné hlubiny. Ve 20. století zde proběhlo mnoho výzkumů, z nichž si lze pamatovat jméno Prof. Karla Absolona, významného českého badatele a archeologa…

Macocha

Nejhlubší propastí je však Hranická propast - Macůška. Propast je dosud neznámé hloubky. Je hydrotermálního původu, z větší části je zaplněna mineralizovanou slabou kyselkou o teplotě 14-16,5 °C (v hlubších partiích až 20 °C). Hloubka suché části je 69m k hladině jezera, potápěči však dosáhli  v roce 1993 celkové hloubky 224 m (tj. 155m pod hladinou) a automatická sonda HyballKaterinska jeskyne celkové hloubky 273,5m, tj. 204,5m pod hladinou, aniž by dosáhla dna. Propast je významnou lokalitou geologickou, hydrologickou i historickou. Její jezero je nejhlubším přírodním jezerem v ČR.

Nejdelší jeskynní sytém i největší propast by jsme měli, ale kde se v ČR nachází  největší veřejnosti přístupná podzemní prostora?

Tou je hlavní dóm Kateřinské jeskyně, kde jinde, než v Moravském krasu. Dóm je rozlehlou, převážně řícenou prostorou o délce 97 m, šířce až 44 m a výšce dosahující 20 m. Spolu s přilehlou jeskyní je technicky upraven a zpřístupněn veřejnosti a již tradičně se v něm pořádají koncertní vystoupení. Jeskyně leží taktéž v NPR Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras.

Text: Jan Chaloupka

Foto: wiki commons


 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Největší jeskyně světa
Publikováno: 28.8.2011
Až donedávna neznámé místo naší planety, které svým objevením se zařadilo mezi přední divy světa. Vietnamská jeskyně Hang Son Doong, jedna z perel asijského přírodního bohatství.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C