www.infoglobe.cz » Víte, že?  Nej jeskyně ČR

Víte, že? Nej jeskyně ČR

Publikováno: 7.11.2010
Od hor a rybníků se v dalším díle nekonečného putování pro NEJ naší vlasti podíváme do podzemí. Nebudou nás však zajímat lidmi vyhloubené jámy, štoly, či pražské metro. Naše kroky nás protentokrát zavedou do jeskyní, které se u nás mohou pyšnit titulem NEJ! Víte, že?:

...naší NEJDELŠÍ jeskyní je... 

35 km dlouhá jeskynní soustava Amatérské jeskyně, zahrnující Starou a Novou Punkevni jeskyneAmatérskou j., Punkevní j. s propastí Macochou a výtokem Punkvy, j. Třináctku, j. Spirálku, j. Pikovou dámu a  Ponorovou j. Novou Rasovnu. Celkem se jedná o rozsáhlý, vícepatrový systém prostorných chodeb a dómů s mohutnými komíny a propasťovitými vstupy, aktivním průtočným, s řadou sifonů (zatopených částí) s hojnými krápníkovými formami a erozníplánmi tvary. Komplex je protékán od ponoru v Nové Rasovně potokem Bílá voda a od přítokového sifonu v tzv. Sloupské větvi Sloupským potokem, které se v ní spojují v Punkvu, jež následně protéká dnem propasti Macochy a vodními dómy Punkevních jeskyní do Vývěru Punkvy v Pustém žlebu a tvoří tak náš nejdelší podzemní tok. Aktuální celková délka celého jeskynního systému činí neuvěřitelných 34.900 m. Celá soustava leží v NPR Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras.  

Nejdelší, veřejnosti zpřístupněnou jeskynní u nás je Sloupsko - Šošůvské jeskyně s jeskyní Kůlnou v Moravském krasu, o celkové délce 4165 m. Technicky upravená a veřejnosti zpřístupněná je návštěvní trasa v celkové délce 1230 m.

V této bohaté krasové oblasti je však jedno daleko známější NEJ a tím je:

Propast Macocha, která je mohutnou řícenou propastí typu light hole s jezírky a vodním tokem Punkvy na dně, se vstupy do Punkevních jeskyní a se sifony do již dříve zmiňované Amatérské jeskyně. Hloubka propasti činí 139 m ke hladině jezírka, 168 m celkem (tj. na dno Spodního jezírka). Je významnou lokalitou geologickou, zoologickou (zimoviště netopýrů, bezobratlí včetně vodních), botanickou (endemické druhy rostlin) i historickou (historie spel. výzkumů). Dno propasti je přístupno veřejnosti z Punkevních jeskyní. Samotný název propasti pochází údajně z pověsti o zlé maceše, která zde shodila své nenáviděné nevlastní dítě, načež byla za trest také svržena do temné hlubiny. Ve 20. století zde proběhlo mnoho výzkumů, z nichž si lze pamatovat jméno Prof. Karla Absolona, významného českého badatele a archeologa…

Macocha

Nejhlubší propastí je však Hranická propast - Macůška. Propast je dosud neznámé hloubky. Je hydrotermálního původu, z větší části je zaplněna mineralizovanou slabou kyselkou o teplotě 14-16,5 °C (v hlubších partiích až 20 °C). Hloubka suché části je 69m k hladině jezera, potápěči však dosáhli  v roce 1993 celkové hloubky 224 m (tj. 155m pod hladinou) a automatická sonda HyballKaterinska jeskyne celkové hloubky 273,5m, tj. 204,5m pod hladinou, aniž by dosáhla dna. Propast je významnou lokalitou geologickou, hydrologickou i historickou. Její jezero je nejhlubším přírodním jezerem v ČR.

Nejdelší jeskynní sytém i největší propast by jsme měli, ale kde se v ČR nachází  největší veřejnosti přístupná podzemní prostora?

Tou je hlavní dóm Kateřinské jeskyně, kde jinde, než v Moravském krasu. Dóm je rozlehlou, převážně řícenou prostorou o délce 97 m, šířce až 44 m a výšce dosahující 20 m. Spolu s přilehlou jeskyní je technicky upraven a zpřístupněn veřejnosti a již tradičně se v něm pořádají koncertní vystoupení. Jeskyně leží taktéž v NPR Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras.

Text: Jan Chaloupka

Foto: wiki commons


 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Největší jeskyně světa
Publikováno: 28.8.2011
Až donedávna neznámé místo naší planety, které svým objevením se zařadilo mezi přední divy světa. Vietnamská jeskyně Hang Son Doong, jedna z perel asijského přírodního bohatství.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 7. 2020
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
neděle 5.7.
27 °C
zítra:
pondělí 6.7.
21 °C