www.infoglobe.cz » Víte, že? Velikonoční speciál

Víte, že? Velikonoční speciál

Publikováno: 24.4.2011
Velikonoční svátky jsou tu a stejně tak naše další pokračování našeho seriálu o nejpozoruhodnějších věcech okolo nás. Rozhodli jsme se, že tento díl bude věnován právě tomuto největšímu křesťanskému svátku, k němuž neodmyslitelně patří kraslice, beránek a pomlázka. Víte, že největší velikonoční beránek světa je z Čech?

Ano, dnes se budeme věnovat českým rekordům spojených s tímto svátkem a začneme hned oním zmiňovaným beránkem. Pekařské veledílo se podařilo vytvořit pekařkám z Chomutova, ovšem ne toho severočeského, ale olomouckého, kteří za 49 hodin poctivé práce vytvořili téměř 160 kg vážícího "berana" k jehož výrobě bylo zapotřebí 728 vajec, 58 kilo másla, 28 kg marcipánu a skoro čtyři litry rumu… Technicky náročné dílo se zdařilo a po nutných váženích a přepravě byl nakonec „beránek“ ochutnán více jak osmi sty návštěvníky velikonočních slavností konaných v roce 201 v Uherském Hradišti.

Naopak o největší a doslova živou kraslici se postaraly děti ze základních škol v Pelhřimově, který je oficiálním městem českých rekordů a kuriozit. Obří ornament ve tvaru pestrobarevného vajíčka vytvořilo společně 940 školáků, kteří oděni do příslušných barevných triček poskládaly obrazec o rozměrech 11 x 25 metrů!

Opačným extrémem jsou pak nejmenší pomlázky, jejich limity se každým rokem posouvají a je těžké stíhat tento doslova nano-vývoj. V současnosti je držitelem rekordu o nejmenší pomlázku pan Chovanec, který dokázal klasickou technikou osmi vrbových proutků uplést pomlázku o délce 4,5 milimetru! Což je o něco více než hlavička zápalky… Naopak největší pomlázka je z Plzně, kde několik kamarádů upletlo mrskačku v délce 41,3 metru! Na tento pozoruhodný rekord jim v roce 2005 stačilo 21 hodin práce.

A mezi opravdu nejpozoruhodnější velikonoční rekord považuji kraslici pana Kordy, který dokázal 674 hodin pečlivě skládat na 4877 zápalek a bezmála 10 tisíc zápalkových hlaviček, než vytvořil unikátní velikonoční vajíčko, které dosud nemá ve světě obdoby. Z celkového počtu cca 120 zápalkových krabiček, vznikla na výšku 40 cm vysoká kraslice, jejíž výroba probíhala následovně: nejdříve bylo vysoustruženo dřevěné jádro, jenž bylo posléze polepováno pásy všemožně tvarově (nad parou) upravených sirek, které však nemůžou vzplanout, jelikož jsou potřeny speciálním nehořlavým nátěrem…

Velikonoční rekordy a jejich překonávání jsou vděčným diváckým tématem, který každoročně podněcuje představivost stále nových a nových tvůrců i kolektivů, kteří se snaží jakkoli posunout dosavadní limity a věřím, že i v roce 2011 se najdou takoví "borci", kterým se to povede! 

 

Navštivte Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

www.muzeumrekorduakuriozit.cz

 

text: Jan Chaloupka

foto: Muzeum rekordů a kuriozit PelhřimovDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Pelhřimov
Publikováno: 21.9.2007
První zmínky o Pelhřimově sahají až do 12. století. Toto starobylé a malebné město se 17 tisíci obyvateli leží podél břehů říčky Bělá v Českomoravské vrchovině. Město je spojováno s festivalem, díky kterému je často označováno jako české město rekordů a kuriozit.

Velikonoce
Publikováno: 9.4.2009
Velikonoce jsou křesťanské svátky a jejich čas je doba, kdy došlo k ukřižování, Zmrtvýchvstání a Nanebevstoupení Ježíše Krista. Křesťanské uctívání tohoto biblického příběhu se symbolicky promítá do několika dní známých jako Velikonoční pondělí, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:Leopold
dnes:
pátek 15.11.
8 °C
zítra:
sobota 16.11.
5 °C