www.infoglobe.cz » Víte, že? Velikonoční speciál

Víte, že? Velikonoční speciál

Publikováno: 24.4.2011
Velikonoční svátky jsou tu a stejně tak naše další pokračování našeho seriálu o nejpozoruhodnějších věcech okolo nás. Rozhodli jsme se, že tento díl bude věnován právě tomuto největšímu křesťanskému svátku, k němuž neodmyslitelně patří kraslice, beránek a pomlázka. Víte, že největší velikonoční beránek světa je z Čech?

Ano, dnes se budeme věnovat českým rekordům spojených s tímto svátkem a začneme hned oním zmiňovaným beránkem. Pekařské veledílo se podařilo vytvořit pekařkám z Chomutova, ovšem ne toho severočeského, ale olomouckého, kteří za 49 hodin poctivé práce vytvořili téměř 160 kg vážícího "berana" k jehož výrobě bylo zapotřebí 728 vajec, 58 kilo másla, 28 kg marcipánu a skoro čtyři litry rumu… Technicky náročné dílo se zdařilo a po nutných váženích a přepravě byl nakonec „beránek“ ochutnán více jak osmi sty návštěvníky velikonočních slavností konaných v roce 201 v Uherském Hradišti.

Naopak o největší a doslova živou kraslici se postaraly děti ze základních škol v Pelhřimově, který je oficiálním městem českých rekordů a kuriozit. Obří ornament ve tvaru pestrobarevného vajíčka vytvořilo společně 940 školáků, kteří oděni do příslušných barevných triček poskládaly obrazec o rozměrech 11 x 25 metrů!

Opačným extrémem jsou pak nejmenší pomlázky, jejich limity se každým rokem posouvají a je těžké stíhat tento doslova nano-vývoj. V současnosti je držitelem rekordu o nejmenší pomlázku pan Chovanec, který dokázal klasickou technikou osmi vrbových proutků uplést pomlázku o délce 4,5 milimetru! Což je o něco více než hlavička zápalky… Naopak největší pomlázka je z Plzně, kde několik kamarádů upletlo mrskačku v délce 41,3 metru! Na tento pozoruhodný rekord jim v roce 2005 stačilo 21 hodin práce.

A mezi opravdu nejpozoruhodnější velikonoční rekord považuji kraslici pana Kordy, který dokázal 674 hodin pečlivě skládat na 4877 zápalek a bezmála 10 tisíc zápalkových hlaviček, než vytvořil unikátní velikonoční vajíčko, které dosud nemá ve světě obdoby. Z celkového počtu cca 120 zápalkových krabiček, vznikla na výšku 40 cm vysoká kraslice, jejíž výroba probíhala následovně: nejdříve bylo vysoustruženo dřevěné jádro, jenž bylo posléze polepováno pásy všemožně tvarově (nad parou) upravených sirek, které však nemůžou vzplanout, jelikož jsou potřeny speciálním nehořlavým nátěrem…

Velikonoční rekordy a jejich překonávání jsou vděčným diváckým tématem, který každoročně podněcuje představivost stále nových a nových tvůrců i kolektivů, kteří se snaží jakkoli posunout dosavadní limity a věřím, že i v roce 2011 se najdou takoví "borci", kterým se to povede! 

 

Navštivte Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

www.muzeumrekorduakuriozit.cz

 

text: Jan Chaloupka

foto: Muzeum rekordů a kuriozit PelhřimovDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Pelhřimov
Publikováno: 21.9.2007
První zmínky o Pelhřimově sahají až do 12. století. Toto starobylé a malebné město se 17 tisíci obyvateli leží podél břehů říčky Bělá v Českomoravské vrchovině. Město je spojováno s festivalem, díky kterému je často označováno jako české město rekordů a kuriozit.

Velikonoce
Publikováno: 9.4.2009
Velikonoce jsou křesťanské svátky a jejich čas je doba, kdy došlo k ukřižování, Zmrtvýchvstání a Nanebevstoupení Ježíše Krista. Křesťanské uctívání tohoto biblického příběhu se symbolicky promítá do několika dní známých jako Velikonoční pondělí, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 26. 9. 2020
svátek:Andrea
dnes:
sobota 26.9.
9 °C
zítra:
neděle 27.9.
12 °C