www.infoglobe.cz » Albánie, Përmet – azurová řeka, kaňon i termální prameny – VIDEO

Albánie, Përmet – azurová řeka, kaňon i termální prameny – VIDEO

Publikováno: 5.12.2017
Když jsem se Airbnb hostitele v Tiraně ptal, kam se v Albánii určitě podívat, poslal mě do malého městečka Përmet a přilehlého národního parku Bredhi i Hotovës na jihu země. Řeka Lengarices tam totiž vyhloubila majestátní kaňon, ve kterém navíc vyvěrají termální prameny.

Už samotná cesta do Përmetu stojí za to. Připravte se sice na trochu náročnější silnici, okolní scenerie je ale až neskutečně krásná. Doporučuji se zastavit v městečku Tepelenë s krásným výhledem na azurovou řeku s mnoha rameny a písečnými ostrůvky, ve které se odráží okolní hory.

národní park Bredhi i Hotovës

V samotném městě Përmet vlastně skoro nic není, i když i odsud můžete vyrazit na trek do hor, na jejichž úpatí leží, nebo podél řeky. Tak jako tak poslouží jako skvělá základna k výletům do národního parku Bredhi i Hotovës a ke zmíněnému kaňonu, který leží jen pár kilometrů směrem dál na jih. Pojďme se do něj podívat.

národní park Bredhi i Hotovës

Ještě před začátkem kaňonu uvidíte krásný obloukový římský most a několik termálních pramenů, ve kterých se můžete vykoupat. Jsou zde také dvě malé restaurace, přičemž při mojí návštěvě byla jedna z nich otevřená a vařilo se v ní, druhá se opravovala. U mostíku se dá i kempovat.

národní park Bredhi i Hotovës

Do kaňonu se dostanete středně náročnou cestou podél řeky. Jen pozor, nesmí být po deštích, pak je totiž velká část nedostupná. Čeká vás ledová voda, chladný vzduch a pocit, že tady má nad vámi příroda úplnou moc. Po obou stranách se totiž zvedají skály do výšky mnoha desítek metrů.

národní park Bredhi i Hotovës   národní park Bredhi i Hotovës

Kaňon ale můžete vidět i z vrchu, což vřele doporučuji. Čeká vás totiž nejen pohled dolů do propasti, který ve vás vyvolá bázeň, ale i nádherný výhled na okolní hory. Pokud chcete objevovat víc, celý národní park skýtá spoustu možností pro trekování, případně i cesty pro cyklistiku. Od římského mostíku dojdete například do vesničky Benjë-Novoselë, na kole odsud můžete po hlavní cestě projet celý okruh skrz vesnici Frashër až zpět do Përmetu.

národní park Bredhi i Hotovës   národní park Bredhi i Hotovës

V celém národním parku a okolí města Përmet vás čeká nádherná panenská příroda, hory a úžasně milí lidé. Klidně si na návštěvu nechte několik dní, stojí to za to.

GPS: 40°14'07.9"N 20°21'06.6"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter BritainDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Albánie – národní park Llogara – VIDEO
Publikováno: 14.11.2017
Nedaleko města Vlorë na jihu Albánie leží na první pohled nenápadný horský národní park Llogara. Při plánování cesty po Albánii jsem si na něj nechal jen půl dne, ale už jak jsem se k němu z dálky blížil, jsem toho litoval. Patří totiž mezi nejhezčí místa celé země a nabízí možnosti pro nezapomenutelné treky do hor.

Albánie – národní park Shebenik-Jabllanice – VIDEO
Publikováno: 28.11.2017
Nedaleko jezera Ohrid se u hranice s Makedonií rozkládá velký národní park Shebenik-Jabllanice, jedno z nejméně obydlených a rozvinutých míst celé Albánie. Jeho vrcholky se zvedají do výšky přes 2 200 metrů a najdete v něm mnoho druhů vzácných rostlin i zvířat. Tím nejznámějším je balkánský rys. Pojďme se do parku společně podívat.

Albánie, Albánská riviéra – plážový relax a nádherná příroda – VIDEO
Publikováno: 21.11.2017
Albánie zdaleka neláká jen historií a panenskou přírodou. Téměř celé její pobřeží nabízí nádherné pláže a my se teď podíváme na tu pravděpodobně nejkrásnější část, Albánskou riviéru na jihu země.

Albánie, Berat – romantický výlet do středověku – VIDEO
Publikováno: 31.10.2017
Drsná příroda, hory, průzračně čistá řeka a majestátní hrad, který střeží středověké město. Tak by se ve zkratce dal popsat albánský Berat. Patří mezi nejnavštěvovanější místa země a právem se vyjímá na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pojďme se do něj na chvíli přenést.

Albánie, Durrës – gastronomický ráj – VIDEO
Publikováno: 7.11.2017
Jen zhruba 30 kilometrů od hlavního města Tirany leží poklidné přímořské město Durrës (česky Drač), o kterém vám většina Albánců řekne, že tam vlastně nenajdete nic zajímavého. Mají trochu pravdu, přesto se v Durrës určitě zastavte. Proč? Čeká vás tam geniální středomořská kuchyně za ještě geniálnější ceny.

Albánie, Tirana – tepající centrum – VIDEO
Publikováno: 24.10.2017
Albánie je malá a poklidná země, dokonce i její hlavní město Tirana působí ve srovnání s evropskými metropolemi hodně klidným dojmem. Však má také jen něco kolem půl milionu obyvatel. Ulice jsou ale plné života a Tirana určitě má své nezaměnitelné kouzlo.

Albánie: Země, jejíž krásy teprve čekají na objevení – VIDEO
Publikováno: 17.10.2017
Nádherné pláže, vysoké hory, krásné národní parky, jezera, tradiční zemědělci či majestátní hrady. Albánie nabízí opravdu mnoho, přitom je turismem zatím téměř nepolíbená. V následujícím seriálu se postupně podíváme na několik míst, která rozhodně stojí za návštěvu.


Souvisejicí videa

Albánie, Durrës – gastronomický ráj
Durrës leží asi 30 km od Tirany a podle Albánců tam není nic zajímavého, což ale podle mě není pr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

10.12.2017
Nenechte si ujít vánoční trhy v Pezinku, které kromě typického vánočního zboží a občerstvení nabízejí také kulturní program, dobročinný bazar, betlém a vánoční orloj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 12. 2017
svátek:Simona
dnes:
úterý 12.12.
7 °C
zítra:
středa 13.12.
4 °C