www.infoglobe.cz » Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)

Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Tivoli

hrad v Tivoli   hrad v Tivoli

Cestovali jsme vlakem z Roma Termini do stanice Tivoli, odkud jsme přibližně za 15 minut chůze dorazili k výše zmíněné vile. Cestou jsme ještě minuli zdejší hrad, ale ani v průvodci, ani na internetu se k tomuto hradu nikde moc informací neobjevuje, i když minimálně za fotku rozhodně stojí. K návštěvě Villa d'Este vám v turistických centrech většinou doporučí zvolit kombinaci metra a autobusové dopravy, jelikož autobus vás doveze až přímo na náměstí. My jsme omylem vyrazili vlakem, ale ani tak jsme neměli žádný problém vilu najít a cesta je příjemná. Dokonce bych i řekla, že cenově se to vyplatí. Nicméně možností je více, protože Villa d'Este je opravdu velice známým turistickým cílem.

zahrady Villa d'Este

zahrady Villa d'Este   zahrady Villa d'Este

Vila pochází ze 16. století a v roce 2002 byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Pyšní se jak interiérem s nádherně malovanými zdmi, tak především svými honosnými zahradami. Tyto zahrady jsou naprosto úchvatné – plné teras, fontán, soch a vodotrysků. Nachází se zde staré stromy a plno teras je již porostlých mechem, což dodává zahradám až tajuplný nádech. Pokud při návštěvě Říma máte možnost i výletu do okolí, rozhodně si naplánujte návštěvu této vily, za nás právě její zahrady byly nejkrásnějším místem celého pobytu. Vstup do Villa d'Este stojí 8 eur a nelze zde platit kartou. Také otevírací doba je během zimních měsíců zkrácená. Do zahrad se může se psem a i mimo sezonu jsou všechny vodotrysky a fontány v provozu.

interiér   zahrady Villa d'Este

zahrady Villa d'Este   zahrady Villa d'Este

Tivoli však nenabízí pouze návštěvu Villa d´Este. Turisty zde láká ještě prohlídka parku Villa Gregoriana. Tento park byl vybudován papežem Řehořem XVI. roku 1835. Papež nechal po záplavách vytvořit dva tunely v hoře Catillo a přesměroval tak vodu z řeky Aniene pryč od města. Celý park se otevírá v březnu, takže mimo sezonu se sem nedostanete.

výhled od Villa d'Este

5 km od Tivoli se nachází ještě jedna převelice známá italská památka. Jedná se o Hadriánovu vilu (Villa Adriana). Z náměstí v Tivoli sem jezdí několik autobusů. Dejte jen pozor – některé jedou přímo k areálu, jiné zákeřně do zastávky Villa Adriana, která je asi 1,5 km vzdálená. Od zastávky však vedou směrovky k areálu, takže není problém se dostat zdárně až na místo, ale nejedná se o úplně příjemnou procházku.

areál Hadriánovy vily (Villa Adriana)   areál Hadriánovy vily (Villa Adriana) Kanópos

Hadriánova vila je obrovská rezidence císaře Publia Aelia Hadriana, jenž ji nechal vybudovat ve 2. století. Od roku 1999 je součástí UNESCO. Tento obrovský komplex obsahuje více než 30 trosek budov – nachází se zde divadla, stadion, lázně, chrámy, paláce, fontány atd. Hadriánova vila byla inspirována řeckou a egyptskou architekturou. Za návštěvu určitě stojí Vodní divadlo, uměle vytvořené údolí Kanópos s jezírkem obývaným rybami a želvami a s kopiemi řeckých soch, Císařský palác či Venušin chrám. Z místní vyhlídky navíc dohlédnete na celý Řím. Areál je opravdu rozsáhlý, takže prohlídka zabere až několik hodin. Bez problémů si zde však můžete udělat piknik na jedné z mnoha laviček či si sednout do trávy pod olivovník. Na několika místech je také volně k dispozici pitná voda. Vstup do areálu stojí 8 eur a zde již kreditní kartu použít lze.

areál Hadriánovy vily (Villa Adriana)

areál Hadriánovy vily (Villa Adriana) - Kanópos   areál Hadriánovy vily (Villa Adriana)

GPS: (Villa d'Este) 41°57'47.0"N 12°47'46.1"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 9.3.2017
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Publikováno: 16.3.2017
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Vepsáno ve tváři

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Nejhezčí túry světa, kniha pro milovníky dobrodružných cest
2. cena:
Nejkrásnější výlety na tajemná místa, praktický průvodce po výletech, na kterých se budete bát
1. cena redakce:
Zájezd na adventní trhy do Vídně s CK Radynacestu.cz
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Dárkový poukaz na masáž ve Studiu Nicole v Praze 4

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.10.2017
V pořadí již 43. ročník Bratislavských jazzových dnů se uskuteční ode dneška do neděle 22. října opět v bratislavské Incheba EXPO Aréně a 29. října v Ateliéru Babylon.
19.10.2017
Pátý ročník přehlídky toho nej z gastronomie se uskuteční na litoměřickém výstavišti Zahrada Čech ve dnech 21. a 22. října od 10 do 18 hodin. Akce se koná pod záštitou Asociace kuchařů a cukrářů ČR.
18.10.2017
Knižní událost roku se blíží! Od 9. do 12. listopadu se v bratislavské Inchebě uskuteční již 25. knižní veletrh Bibliotéka, který doplní výstava vzdělávání a didaktické techniky Pedagogika, zaměřená na prezentaci učebnic, vzdělávacích softwarů a školních pomůcek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – CHILE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 20. 10. 2017
svátek:Vendelín
dnes:
pátek 20.10.
19 °C
zítra:
sobota 21.10.
18 °C