www.infoglobe.cz » Rumunsko, Timisoara – město mnoha jmen

Rumunsko, Timisoara – město mnoha jmen

Publikováno: 29.5.2015
Výlet, který spolu dnes podnikneme, nás zavede na jihovýchod do rumunského města Timisoara.

Možná vám název něco říká. Pokud ne, třeba se rozpomenete, když vám prozradíme, že jméno města v maďarštině zní Temešvár. Je považováno za jakési hlavní město Banátu, oblasti, která byla v 15. století v přední linii v boji proti rozpínající se Osmanské říši.

Temešvár odolával osmanskému tlaku až do roku 1552, kdy jej 16tisícová armáda Kary Ahmeda Paši dobyla a místní křesťany zmasakrovala. Po 160 let Osmané město ovládali a to až do roku 1716, kdy jej dobyl zpět princ Evžen Savojský, který jej dostal do područí Habsburků, kteří jej drželi až do 20. století.

Národní divadlo

Dnešní Timisoaru obývá přes 300 tisíc obyvatel, z nichž téměř devadesát procent jsou Rumuni a o něco více než pět procent Maďaři. Obzvláště v posledních dvou desetiletích zaznamenává město poměrně slibný ekonomický rozvoj, přičemž zde investují hlavně francouzské a německé společnosti.

Nás ale hlavně zajímá kultura a historické památky. Historické centrum Timisoary secentrum Timisoary skládá z budov pocházejících převážně z doby rakouské nadvlády. Mezi největší klenoty se jednoznačně řadí pravoslavná katedrála. Vznikala mezi lety 1936 a 1941 a její tvůrci v ní skloubili prvky pozdní renesance, osmanského a byzantského stavebního stylu. Katedrála rovněž patří mezi nejvyšší budovy v Temešváru. Nejvyšší z jejích jedenácti věží dosahuje do výšky 90 metrů. Obzvláště večer, jak se ostatně můžete přesvědčit na fotografii, je pohled okouzlující a jistě budete s radostí mačkat spoušť svého fotoaparátu.

Katedrála samotná se nachází na Vítězném náměstí (Piata Victoriei), které kromě ní hostí neméně důležitou budovu v podobě Muzea revoluce roku 1989, které vás zasvětí do detailů ohledně pádu komunismu v Rumunsku.

Neměli bychom zapomenout zmínit také významnou synagogu din Fabric. O datu, kdy byla synagoga založena, nepanuje příliš shoda. Odhady však většinou udávají data mezi lety 1838 a 1841. Budova byla navržena známým maďarským architektem Lipótem Baumhornem, který za svoji kariéru navrhl přes dvacet synagog.

synagoga din Fabric

Ovšem v poválečné době a v době, kdy zemi řídil komunistický režim, přestala místní židovská komunita kvůli emigraci téměř existovat. To se přirozeně podepsalo i na stavu synagogy, která se momentálně nachází ve značně neutěšeném stavu a hrozí její kolaps.

radnice

V Timisoaře neboli Temešváru je toho k vidění samozřejmě víc, ale o tom až v některém z příštích článků.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Radufan, Innercloister, Radufan (2), Wolfgang J. Kraus, Vyotek S  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly I
Publikováno: 21.8.2016
V severní části Balkánského poloostrova se rozprostírá dosud nepříliš vyhledávaný stát Rumunsko. My vás prostřednictvím našeho miniseriálu pozveme na místa, která se vyplatí vidět. Rumunsko je země s krásnou přírodou, osobitou kulturou a unikátními památkami, za kterými se v následujících řádcích vydáme.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly II
Publikováno: 28.8.2016
Minulý týden jsme začali objevovat balkánskou zemi Rumunsko a navštívili jsme města Arad a Brašov. Dnes v putování budeme pokračovat a naším cílem bude legendární hrad Bran, který proslavil irský spisovatel Bram Stoker ve svém hororovém románu Drákula.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly III
Publikováno: 4.9.2016
Po návštěvě hradu Bran, který byl údajně sídlem hraběte Drákuly, jsme se vydali zpět do Brašova. Po cestě jsme v dálce zahlédli neméně atraktivní hrad Râşnov, který leží nad stejnojmennou obcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly IV
Publikováno: 11.9.2016
Brzy ráno jsme se vydali z Brašova směrem do města Tulcea. Cestou jsme míjeli těžební pole, rozsáhlé pastviny a pomalu se nám před očima měnila hornatá krajina na nížinu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly V
Publikováno: 18.9.2016
V minulé části našeho seriálu o putování Rumunskem jsme navštívili město Tulcea, které je jakousi branou do delty Dunaje. Tu každoročně navštíví statisíce turistů z celého světa. My nebudeme výjimkou a pomalu se vydáme na přibližně 120kilometrovou vodní cestu ústící do Černého moře.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VI
Publikováno: 25.9.2016
Po sjíždění delty Dunaje a návštěvě přímořského letoviska Mamaia jsme zamířili do hlavního města Rumunska – Bukurešti. Toto dvoumilionové město nabízí zajímavé památky, historii a samozřejmě zábavu v podobě nevšedních atrakcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII
Publikováno: 2.10.2016
Návštěva hlavního města Rumunska – Bukurešti – byla vskutku úžasná. Naše dovolená se pomalu, ale jistě blížila ke konci, a tak jsme se vydali vstříc poslednímu dobrodružství. Za cíl jsme si zvolili město Sibiu.


Souvisejicí fotogalerie

Rumunsko – perla Balkánu
V jihovýchodní Evropě, přesněji v severní části Balkánského poloostrova, se rozprostírá Rumunsko....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.5.2019
Zveme vás na prohlídku rozária, kde najdete více než 800 odrůd kulturních růží a 80 druhů botanických růží v rámci akce Dny růží, která se uskuteční od 3. do 9. června.
19.5.2019
Víly, vodník, princezny a jiné pohádkové bytosti vás čekají pod Smolenickým zámkem, aby dospělé a samozřejmě hlavně děti provedli cestou dobrodružství.
18.5.2019
Židovské muzeum v Praze uzavře od 1. června 2019 kvůli plánované rekonstrukci Španělskou synagogu, která je součástí návštěvnického okruhu a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Práce potrvají do posledního čtvrtletí roku 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 20. 5. 2019
svátek:Zbyšek