www.infoglobe.cz » Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VII

Publikováno: 2.10.2016
Návštěva hlavního města Rumunska – Bukurešti – byla vskutku úžasná. Naše dovolená se pomalu, ale jistě blížila ke konci, a tak jsme se vydali vstříc poslednímu dobrodružství. Za cíl jsme si zvolili město Sibiu.

Transfagarasan 

Jen co jsme opustili Bukurešť, věděli jsme, že musíme projet tzv. Transfagarasan, což je označení státní silnice 7C (nebo také DN7C), vedoucí od města Bascov přes Curtea de Argeş a končící ve městě Cârţişoara, odkud je to už jen pár kilometrů. Je to jedna z nejvýše položených silnic v Rumunsku, kde natrefíte na nejdelší tunel v zemi a zároveň můžete obdivovat nejvyšší a nejrozsáhlejší zdejší pohoří Fagaraš.

Transfagarasan – přehrada Vidraru

Transfagarasan – přehrada Vidraru   Transfagarasan – přehrada Vidraru

Celý hřeben pohoří dosahuje délky 70 kilometrů a nadmořské výšky převážně nad 2 000 m. Jeho nejvyšší vrchol Moldoveanu (2 544 m n. m.) je zároveň nejvyšším bodem v zemi. V těchto horách můžete zpozorovat mnoho vysokohorských ples, ale i přehrady, z nichž nejimpozantnější je přehrada Vidraru. Zeď nádrže dosahuje výšky úctyhodných 166 m a délky 307 metrů. Skrz pohoří protéká několik řek, ale největší z nich je Olt. Díky geografickému rozložení je pohoří bohaté na srážky, proto se nedivte, že místní velehory nazývají „Deštivé hory“. Zima zde trvá až sedm měsíců, takže cesta 7C se otevírá až začátkem července a uzavírá zhruba koncem října.

Transfagarasan

 Transfagarasan   Transfagarasan

Při průjezdu tímto horským rájem vás čekají úchvatné mosty, serpentiny, viadukty, turistické resorty, nádherné vodopády či stáda oveček toulajících se na horských pastvinách. Dokonce za již výše zmíněným tunelem, u jezera Balea, jezdí lanovka, která vás bez námahy vyveze na hřeben pohoří. Transfagarasan patří mezi nejkrásnější horské silniční přechody světa, což potvrdil i známý anglický žurnalista Jeremy Clarkson při natáčení jedné z epizod legendárního pořadu Top Gear. Zároveň je i motorkářským rájem. K velkoleposti cesty výraznou měrou přispěl i tehdejší diktátor Ceausescu. Právě na základě jeho vizí a plánů byl tento úsek přebudován do podoby, jak ji známe dnes. S několika úseky jsou bohužel spojovány i tragédie, ke kterým docházelo hlavně během výstavby.

Transfagarasan   Transfagarasan

Transfagarasan   Transfagarasan

Po zdolání 169 kilometrů jsme se dostali do cíle. „Zakotvili“ jsme ve městě Sibiu, které se rozprostírá v historické oblasti Sedmihradska (Transylvánie). Bylo založeno v roce 1190 a zakrátko se stalo hlavním městem transylvánských Sasů. Později se stalo centrem obchodu, což přispělo k jeho rozvoji.

město Sibiu

 město Sibiu   město Sibiu

V současnosti lze obdivovat nádherné historické centrum, jehož dominantou je pravoslavná katedrála Nejsvětější Trojice. Dokončena byla sice až v roce 1904, ale její interiér vám dozajista vyrazí dech. Zajímavostí je, že na výstavbu přispěl i císař František Josef I. Mezi další atraktivity města patří evangelické sakrální stavby, Národní muzeum Brukenthal, středověké hradby a věže, měšťanské domy nebo vůbec první zoologická zahrada v Rumunsku.


město Sibiu

město Sibiu   město Sibiu

Byla zde zřízena první nemocnice, knihovna, lékárna, tiskárna, divadlo, muzeum, pivovar či vybudován první litinový most v Rumunsku. Kromě hmatatelné krásy město nabízí i celou řadu kulturních akcí, za které si vysloužilo titul Evropského hlavního města kultury za rok 2007 či přední umístění v žebříčcích nejidyličtějších a nejpůvabnějších měst světa.

město Sibiu   město Sibiu

Jsme velmi rádi, že právě Sibiu se stalo naším závěrečným cílem putování po Rumunsku. Hraběte Drákulu jsme sice nenašli, ale zato jsme jeho zemi z části poznali a odnesli si tak zážitky, na které dozajista nikdy nezapomeneme.

město Sibiu
GPS: (Sibiu) 45°47'48.4"N 24°09'07.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mária Ondrejková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rumunsko, Timisoara – město mnoha jmen
Publikováno: 29.5.2015
Výlet, který spolu dnes podnikneme, nás zavede na jihovýchod do rumunského města Timisoara.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly I
Publikováno: 21.8.2016
V severní části Balkánského poloostrova se rozprostírá dosud nepříliš vyhledávaný stát Rumunsko. My vás prostřednictvím našeho miniseriálu pozveme na místa, která se vyplatí vidět. Rumunsko je země s krásnou přírodou, osobitou kulturou a unikátními památkami, za kterými se v následujících řádcích vydáme.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly II
Publikováno: 28.8.2016
Minulý týden jsme začali objevovat balkánskou zemi Rumunsko a navštívili jsme města Arad a Brašov. Dnes v putování budeme pokračovat a naším cílem bude legendární hrad Bran, který proslavil irský spisovatel Bram Stoker ve svém hororovém románu Drákula.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly III
Publikováno: 4.9.2016
Po návštěvě hradu Bran, který byl údajně sídlem hraběte Drákuly, jsme se vydali zpět do Brašova. Po cestě jsme v dálce zahlédli neméně atraktivní hrad Râşnov, který leží nad stejnojmennou obcí.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly IV
Publikováno: 11.9.2016
Brzy ráno jsme se vydali z Brašova směrem do města Tulcea. Cestou jsme míjeli těžební pole, rozsáhlé pastviny a pomalu se nám před očima měnila hornatá krajina na nížinu.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly V
Publikováno: 18.9.2016
V minulé části našeho seriálu o putování Rumunskem jsme navštívili město Tulcea, které je jakousi branou do delty Dunaje. Tu každoročně navštíví statisíce turistů z celého světa. My nebudeme výjimkou a pomalu se vydáme na přibližně 120kilometrovou vodní cestu ústící do Černého moře.

Rumunsko: Nejen po stopách hraběte Drákuly VI
Publikováno: 25.9.2016
Po sjíždění delty Dunaje a návštěvě přímořského letoviska Mamaia jsme zamířili do hlavního města Rumunska – Bukurešti. Toto dvoumilionové město nabízí zajímavé památky, historii a samozřejmě zábavu v podobě nevšedních atrakcí.


Souvisejicí fotogalerie

Rumunsko – perla Balkánu
V jihovýchodní Evropě, přesněji v severní části Balkánského poloostrova, se rozprostírá Rumunsko....

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Vepsáno ve tváři

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Nejhezčí túry světa, kniha pro milovníky dobrodružných cest
2. cena:
Nejkrásnější výlety na tajemná místa, praktický průvodce po výletech, na kterých se budete bát
1. cena redakce:
Zájezd na adventní trhy do Vídně s CK Radynacestu.cz
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Dárkový poukaz na masáž ve Studiu Nicole v Praze 4

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2017
Vysílač a horský hotel Ještěd je symbolem Liberce i Libereckého kraje. Každý rok se k výročí jeho otevření pořádají oslavy. Letošní 44. ročník oslav se uskuteční v sobotu 23. září od 10 hodin. Návštěvník tak může nahlédnout do útrob stavby, za jejíž návrh získal architekt Karel Hubáček v roce 1969 ocenění Mezinárodního svazu architektů.
20.9.2017
V pořadí již 53. ročník Bratislavských hudebních slavností se uskuteční od 28. září do 15. října.

19.9.2017
Nově dohodnutá spolupráce cestovní kanceláře Čedok a katarských státních aerolinií Qatar Airways, které od 21. srpna provozují přímou linku mezi Prahou a Dauhá, přinese klientům Čedoku mnohé výhody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – EKVÁDOR:

Ekvádor

TIPY NA VÝLETY V EKVÁDORU:

 

Vilcabamba

Zamora

Saraguro a Loja

Cuenca

Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Baños de Agua Santa

Zumbahua a laguna Quilotoa

Otavalo

hlavní město Quito

 

Vše důležité, co byste o Ekvádoru měli vědět, najdete zde.

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 9. 2017
svátek:Matouš
dnes:
čtvrtek 21.9.
17 °C
zítra:
pátek 22.9.
18 °C