www.infoglobe.cz » Velká Británie, Manchester – kolébka průmyslové revoluce

Velká Británie, Manchester – kolébka průmyslové revoluce

Publikováno: 11.8.2017
Manchester byl kdysi výkladní skříní průmyslové Evropy. Průmysl dnes ustoupil do pozadí a z města se stalo obchodní, kulturní a vzdělanostní centrum.

Začít s poznáváním Manchesteru nelze nikde jinde než v Castlefieldu, což je v podstatě městská památková rezervace. Ve starověku zde byla postavena římská pevnost Mamucium, která zůstala neporušená až do konce 18. století, kdy musela být z větší části srovnána se zemí, aby ustoupila Rochdaleskému kanálu a železniční trati. Něco z pevnosti se přece jen zachovalo a bylo zrekonstruováno do původní podoby. Spatřit tak můžete část zdí pevnosti, bránu nebo sýpky.

římská pevnost

V rámci památkové rezervace se také podívejte nebo se přímo projeďte po kanálu Bridgewater, který byl postaven v roce 1761, aby sloužil jako dopravní tepna pro přepravu uhlí z uhelných dolů okolo Worsley do Manchasteru. Mnoho původních skladů bylo rekonstruováno a přeměněno na restaurace, kanceláře, obchody nebo hotely.

kanál Bridgewater

Ujít by vám rozhodně nemělo Muzeum vědy a průmyslu, které se nachází na místě nejstarší železniční stanice na světě. V muzeu se dozvíte, jak věda a průmysl formovaly naši moderní společnost. Co se týče počtu schraňovaných objektů a tematické různorodosti, jsou muzejní sbírky značně rozsáhlé. Muzeum se zaměřuje především na období průmyslové revoluce. Ve stanici jsou k vidění například tehdejší stroje na zpracování textilu, které byly poháněny buď vodou, nebo párou. Nechybí ani stará auta vyrobená v Manchesteru, například Rolls Royce. Vystavena jsou také nádherná historická letadla, železniční plakáty nebo kolekce mapující historii kinematografie.

Muzeum vědy a průmyslu

Když byste si chtěli doplnit mezery ve znalostech dějin města, vydejte se do Muzea Manchesteru. To komplexně mapuje dějiny regionu a částečně i světa od dob, kdy žili dinosauři (pozornost věnujte gigantické fosilii tyranosaura rexe) po moderní dějiny. Podobně jako u Muzea vědy a průmyslu, i zdejší sbírky jsou značně různorodé, takže uvidíte nejen sarkofágy ze starověkého Egypta, ale také vivárium, v němž se prohánějí žáby nebo plazi.

Muzeum Manchesteru

Pokračujme do dalšího zajímavého muzea, jímž je Imperiální válečné muzeum, které se nachází v budově navržené architektem Libeskindem, autorem řady muzeí a dalších budov po celém světě (mimo jiné i nového komplexu World Trade Center v New Yorku, který stojí na místě původních dvojčat). Uvnitř jsou dvě hlavní výstavní síně. Hlavní výstavou je Big Picture Show. Prostorový zvuk a digitálního obraz, který se pohybuje po zdech, má návštěvníky pohltit a vyjevit hrůzné zkušenosti lidí s válkou. Každý den běží několik tematických projekcí jako Děti a válka nebo Domácí fronta.

Imperiální vojenské muzeum

Poslední muzeum, které dnes navštívíme, je Muzeum lidu a věnuje se historii pracujících a demokracie v Británii. Sbírky zahrnují například předměty vážící se k odborářským svazům.

Máte-li chuť na trochu kultury, vydejte se do Manchesteru…

GPS: 53°28'38.2"N 2°15'15.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Maarten, Geni, Pit-yacker, Pit-yacker (2), Parrot of DoomDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie
Publikováno: 4.8.2017
Birmingham je známý především fanouškům sportu, protože údajně zde se zrodil koncept celoevropské fotbalové ligy a tenis, který přímo v tomto městě na konci 50. a začátku 60. let 19. století vznikl. Město bylo založeno v období příchodu Anglosasů, ale teprve v polovině 12. století začalo stát za řeč jako centrum obchodu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejkrásnější místa

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci ve Wellness relax areálu Hnačov
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Roadster Black Night v hodnotě 7 890 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2017
Letní soutěž Všichni na bajk, která poběží až do 17. září, je určena pro všechny cyklisty. Soutěží se v kategoriích jednotlivci – cyklisté a cyklistky a v kategorii rodina. Zapojit se můžete i nyní, protože losovat se bude i ze všech zúčastněných, takže šanci vyhrát super ceny má opravdu každý.
15.8.2017
Vila na pražské Kampě se po letech dočkala svého otevření. Její čtyři patra se postupně proměnila v multižánrové centrum. Expozici Jana Wericha najdete v prvním patře a o historii celého ostrova Kampa se dozvíte ve sklepení.
14.8.2017
Pro všechny děti si zámek Schloss hof připravil skvělý program na prázdniny, a to až do 3. září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 16. 8. 2017
svátek:Jáchym
dnes:
středa 16.8.
23 °C
zítra:
čtvrtek 17.8.
28 °C