www.infoglobe.cz » Velká Británie, Manchester – kolébka průmyslové revoluce

Velká Británie, Manchester – kolébka průmyslové revoluce

Publikováno: 11.8.2017
Manchester byl kdysi výkladní skříní průmyslové Evropy. Průmysl dnes ustoupil do pozadí a z města se stalo obchodní, kulturní a vzdělanostní centrum.

Začít s poznáváním Manchesteru nelze nikde jinde než v Castlefieldu, což je v podstatě městská památková rezervace. Ve starověku zde byla postavena římská pevnost Mamucium, která zůstala neporušená až do konce 18. století, kdy musela být z větší části srovnána se zemí, aby ustoupila Rochdaleskému kanálu a železniční trati. Něco z pevnosti se přece jen zachovalo a bylo zrekonstruováno do původní podoby. Spatřit tak můžete část zdí pevnosti, bránu nebo sýpky.

římská pevnost

V rámci památkové rezervace se také podívejte nebo se přímo projeďte po kanálu Bridgewater, který byl postaven v roce 1761, aby sloužil jako dopravní tepna pro přepravu uhlí z uhelných dolů okolo Worsley do Manchasteru. Mnoho původních skladů bylo rekonstruováno a přeměněno na restaurace, kanceláře, obchody nebo hotely.

kanál Bridgewater

Ujít by vám rozhodně nemělo Muzeum vědy a průmyslu, které se nachází na místě nejstarší železniční stanice na světě. V muzeu se dozvíte, jak věda a průmysl formovaly naši moderní společnost. Co se týče počtu schraňovaných objektů a tematické různorodosti, jsou muzejní sbírky značně rozsáhlé. Muzeum se zaměřuje především na období průmyslové revoluce. Ve stanici jsou k vidění například tehdejší stroje na zpracování textilu, které byly poháněny buď vodou, nebo párou. Nechybí ani stará auta vyrobená v Manchesteru, například Rolls Royce. Vystavena jsou také nádherná historická letadla, železniční plakáty nebo kolekce mapující historii kinematografie.

Muzeum vědy a průmyslu

Když byste si chtěli doplnit mezery ve znalostech dějin města, vydejte se do Muzea Manchesteru. To komplexně mapuje dějiny regionu a částečně i světa od dob, kdy žili dinosauři (pozornost věnujte gigantické fosilii tyranosaura rexe) po moderní dějiny. Podobně jako u Muzea vědy a průmyslu, i zdejší sbírky jsou značně různorodé, takže uvidíte nejen sarkofágy ze starověkého Egypta, ale také vivárium, v němž se prohánějí žáby nebo plazi.

Muzeum Manchesteru

Pokračujme do dalšího zajímavého muzea, jímž je Imperiální válečné muzeum, které se nachází v budově navržené architektem Libeskindem, autorem řady muzeí a dalších budov po celém světě (mimo jiné i nového komplexu World Trade Center v New Yorku, který stojí na místě původních dvojčat). Uvnitř jsou dvě hlavní výstavní síně. Hlavní výstavou je Big Picture Show. Prostorový zvuk a digitálního obraz, který se pohybuje po zdech, má návštěvníky pohltit a vyjevit hrůzné zkušenosti lidí s válkou. Každý den běží několik tematických projekcí jako Děti a válka nebo Domácí fronta.

Imperiální vojenské muzeum

Poslední muzeum, které dnes navštívíme, je Muzeum lidu a věnuje se historii pracujících a demokracie v Británii. Sbírky zahrnují například předměty vážící se k odborářským svazům.

Máte-li chuť na trochu kultury, vydejte se do Manchesteru…

GPS: 53°28'38.2"N 2°15'15.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Maarten, Geni, Pit-yacker, Pit-yacker (2), Parrot of DoomDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie
Publikováno: 4.8.2017
Birmingham je známý především fanouškům sportu, protože údajně zde se zrodil koncept celoevropské fotbalové ligy a tenis, který přímo v tomto městě na konci 50. a začátku 60. let 19. století vznikl. Město bylo založeno v období příchodu Anglosasů, ale teprve v polovině 12. století začalo stát za řeč jako centrum obchodu.

Velká Británie, Manchester – čínská čtvrť i fotbal
Publikováno: 18.8.2017
Dnes pokračujeme ve výletě po Manchesteru. Jako první místo navštívíme Heaton Park, který je se svými téměř 250 hektary největším parkem v Manchesteru. V srdci parku se nachází Heaton Hall, klasicistní zámeček postavený z pískovce, který bohužel v současnosti není přístupný veřejnosti. V parku mimo jiné spatříte i mnoho původních staveb, které byly restaurovány, nechybí zde ani golfové hřiště, observatoř nebo muzeum.

Velká Británie, York – hlavní město severní Anglie
Publikováno: 25.8.2017
Prastaré město York je metropolí severní Anglie. Chlubí se skvěle zachovalými hradbami, které jsou pět kilometrů dlouhé, což je činí nejdelšími zachovalými hradbami ve Velké Británii. Můžete se po nich dokonce projít, takovou procházku jen tak někde nezažijete. Byly postaveny zejména během 14. století a vedou po místech, kde dříve stály římské budovy. Zachovány jsou i čtyři původní brány.

Velká Británie, Warwick – městečko v hrabství Warwickshire
Publikováno: 15.9.2017
Když jsme spolu minule zavítali do Windsoru, psali jsme, že místní hrad patří k těm vůbec nejhezčím, které můžete vidět. Jakmile uvidíte Warwick, uznáte, že Windsor v něm má velkou konkurenci. Tento mohutný středověký hrad leží u řeky Avony a jeho kořeny sahají hluboko do raného středověku. V roce 915 jej nechala postavit dcera Alfréda Velikého, krále Wessexu. Tento hrad se stal tak významným mocenským centrem, že se hrabatům z Warwicku přisuzovala rozhodovací moc nad tím, kdo byl anglickým králem.

Velká Británie, Nottingham – vzhůru za Robinem Hoodem!
Publikováno: 13.10.2017
Určitě jste viděli film s Robinem Hoodem nebo jste o něm alespoň slyšeli. Tato legenda se dodnes těší velké popularitě a neustále se objevují nová díla populární kultury, která zájem o tuto postavu oživují. Koneckonců postava, která bohatým bere a chudým dává, se asi jen tak brzy neomrzí. Známá je také nemesis Robina Hooda v podobě obávaného a krutého šerifa z Nottinghamu. A právě město Nottingham bude naší dnešní zastávkou.

Velká Británie, Stratford nad Avonou – rodiště Williama Shakespeara
Publikováno: 25.12.2017
Dnes navštívíme líbezné městečko nacházející se zhruba 2 hodiny od Londýna. Stratford je typicky britské město, jehož obyvatelé jsou po právu hrdí na svého rodáka – dramatika, básníka a herce Williama Shakespeara. Ač je již dávno po smrti, jeho duch na vás dýchne doslova na každém kroku.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C