www.infoglobe.cz » ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO

Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.

Určitě jste viděli nejeden film, jehož děj se odehrává v této krásné krajině či na místních hradech a zámcích. Český ráj jste mohli vidět ve filmech Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící, spící či v pohádkách S čerty nejsou žerty, Arabela, Jak se budí princezny atd., je to takový magnet na filmaře. Celá tato oblast není ohraničena jednou linkou, jedná se o tři oblasti, přičemž dvě z nich těsně obklopují město Turnov. Hraničními místy oblasti mohou být z jihu přes východ na sever a zpět: Sobotka, Jičín, Újezd pod Troskami, Kozákov, Frýdštejn, Jenišovice, Turnov, Všeň a Kněžmost. Celá oblast je dokonale protkaná turistickými stezkami všemi různými směry. Značené stezky vás samozřejmě provedou nejzajímavějšími místy.

chrám Narození Panny Marie v Turnově

Turnov je srdcem Českého ráje, je doslova součástí této nádherné přírody (jakoby jím Český ráj prostupoval). Město je výborným startovním místem pro vaše výlety, ale určitě ho nenechte bez povšimnutí. Představím vám místa, která doporučuji navštívit. Dobrým výchozím bodem v cizím městě je vždy náměstí, v tomto případě náměstí Českého ráje, kde je krásná kašna, kostel sv. Františka z Assisi, radnice atd. Jelikož se město proslavilo hlavně díky šperkařství a kamenářství, doporučovala bych vám na náměstí navštívit i Galerii Granát. O pár desítek metrů dál (ve Skálově ulici) najdete Muzeum Českého ráje, které kromě bohaté expozice minerálů zkrášluje i největší obraz Mikoláše Alše s názvem Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Za kulturou můžete vyrazit do Kulturního centra Střelnice a za sportem a koupáním do areálu Maškova zahrada. Pokud se už nemůžete dočkat hradů a zámků, určitě navštivte zámek Hrubý Rohozec, který dokresluje pohled na Turnov na severu. Tento čtyřkřídlý zámek s dlouhou historií nabízí prohlídky zámeckých pokojů a středověkého sklepení, pokud však chcete strávit čas pouze v přilehlém anglickém parku, také neprohloupíte. V zahradě se nachází unikátní vyhlídka z opracovaných pískovcových kvádrů, která poskytne výhled na turnovské věžičky a lesy v povodí řeky Jizery.

   zámek Hrubý Rohozec

sportovní areál Maškova zahrada v Turnově   Kulturní centrum Střelnice Turnov

Naše první společné kroky po Českém ráji směřují jihozápadně, kde je z dálnice od Turnova směrem na Prahu po levé straně jasně čitelný skalní hřeben Příhrazských skal. Právě v nich se nachází místo velmi zajímavé – Drábské světničky. Pokud máte navigaci, zadejte si do ní vesnici Dneboh, kde určitě hned spatříte přírodní neplacené parkoviště. Po cca 15 minutách stoupání se dostanete k dřevěné vstupní bráně do království opracovaných skalních věží. Prohlídka je bezplatná a je na vlastní nebezpečí. Kdo mohl tesat do pískovcových věží takové místnosti, vám nebude dosti jasné. Na této skupině sedmi pískovcových bloků, oddělených úzkými hlubokými propastmi, se dříve nacházel hrádek, ze kterého se dodnes zachovalo na 30 místností vytesaných ve skalách. Nedivím se, že zde někdo postavil hrad, takový výhled si o to sám říká.

Drábské světničky   dálnice pod Drábskými světničkami

Když už jste v Dnebohu, jeďte ještě o kus dál. Když projedete Zásadkou, po levé straně z lesa vykukuje část zříceniny Valečov, u které je placené parkoviště (vstupné je pak 50 Kč). Valečov je zřícenina skalního hradu, který kdysi patřil osobním přátelům Jana Žižky. V blízkém okolí se po lese nachází mnoho skalních bytů (prostorů vytesaných ve skalách), mezi těmito nezpoplatněnými skalními byty vede také naučná stezka Příhrazskými skalami.

Valečov   valečovské skalní byty

Jedna z nejznámějších staveb na území Českého ráje je hrad Kost. Hrad byl vystavěn na skále v místě, kde se potkávají dvě skalní údolí (Prokopské údolí a údolí Plakánek). Věž hradu má lichoběžníkový půdorys (takticky se po jeho zdech koule z děla sklouzla). Jeho expozice je vytvořena z majetku rodiny Kinských, renesanční černé kuchyně, historických zbraní atd.

údolí Plakánek   hrad Kost

A příští úterý se dozvíte, co byste rozhodně neměli minout v jihovýchodní části CHKO Český ráj.

GPS: 50°35'10.3"N 15°09'32.9"E

 

Text, foto a video: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kost: středověký krasavec - VIDEO
Publikováno: 28.5.2013
Hrad Kost je jednou z důležitých zastávek Čechů v dlouhém seznamu památek, mimochodem jednoho z nejdelších na světě vůbec. Na Kost by si, vedle Karlštejna nebo některého z bohatého výčtu památek, jimiž Česko disponuje, vzpomněl snad každý.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu - VIDEO
Publikováno: 10.7.2012
Při vší úctě k Mnichovu Hradišti - tohle město příliš důvodů k návštěvě nenabízí. Zato jeho okolí je doslova poseto místy, které stojí za to vidět. Jedním z takových je i zřícenina skalního hradu Valečov, ležícího v obci Boseň, vzdálené od Mnichova Hradiště jen čtyři kilometry.

ČR: Jičín - Rumcajsův nebo Český ráj - VIDEO
Publikováno: 22.2.2011
Vítejte ve městě pohádky, v Jičíně. Ten, kdo navštíví historické jádro města ležícího v Českém ráji, jen pár kilometrů od Prachovských skal, ať chce nebo ne, si jako v pohádce připadá. A navíc, kdo by si Jičín nespojil s loupežníkem Rumcajsem, nezapomenutelnou postavičku Václava Čtvrtka?


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2018
Pardubický kraj pořádá ve dnech 28. ledna až 2. února zimní olympiádu dětí a mládeže, na které se bude prezentovat 1 300 talentovaných sportovců v kategorii mladších a starších žáků. Zahajovací ceremoniál v Tipsport areně je od 15 hodin.
22.1.2018
Milovníci královského moku, přijďte na Den svatojurských sklepů, který se již tradičně uskuteční během posledního lednového víkendu – 26. a 27.
21.1.2018
V případě, že se zajímáte o filmy pocházející ze skandinávských zemí, nenechte si ujít filmový festival SCANDI v kině Akropole Kremnica, a to už od 24. do 27. ledna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 1. 2018
svátek:Zdeněk
dnes:
úterý 23.1.
6 °C
zítra:
středa 24.1.
9 °C