www.infoglobe.cz » ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO

Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

Od náměstí Českého ráje vede stezka jižně, kde pozvolna stoupá městskou částí Mašov a přírody kolem přibývá. Pokud přijíždíte autem, je možné zaparkovat u restaurace Pod Hlavaticí. Začátek Hruboskalského hřebene je hlídán osamocenou pískovcovou skálou (380 m n. m.), které se říká Hlavatice. Přístup na zajištěný vrchol vyhlídky je od roku 1894. V dnešní době se na vrchol dostanete po železných točitých schodech, dříve však byly schody dřevěné. Z vyhlídky jsou nádherné pohledy do okolí.

Hruboskalsko s kulisou Ještědu

Cesta pak vede příjemnou lesní pěšinou, kde se po deseti minutách chůze dostanete ke kamennému mostu s kopiemi původních barokních soch českých pánů, což je brána k hradu Valdštejn. Pokud přijíždíte autem, pod Valštejnem (ve vesnici Pelešany) se nachází placené parkoviště. Rodový hrad pánů z Valdštějna je jedním z nejstarších hradů Českého ráje (historie sahá do poloviny 13. století). Byl postaven na třech pískovcových skaliskách. K nahlédnutí rozhodně stojí klasicistní dům, respektive expozice ve Slavnostním sále a salonek s portrétní galerií (první patro), dále barokní kostelík sv. Jana Nepomuckého, kde najdete originály barokních soch, které dříve zkrášlovaly most před vstupní bránou. Další částí je romantická terasa, která je zároveň stropem Biliárního sálu a konírny. Ve Slavnostním a Biliárním sále se v dnešní době nachází expozice krásných kostýmů z pohádek, které se na hradě natáčely (např. Arabela, Princ Bajaja).

terasa na hradě Valdštejn

Dalších 35 minut chůze nás dělí od dominanty hřebene – zámku Hrubá Skála. Nudit se určitě nebudete, protože cesta vede těsně nad skalním městem Hruboskalsko a při menší zacházce najdete vyhlídky na krásné skalní věže, které trčí z hlubokého lesa (vyhlídka U Lvíčka, vyhlídka Na Kapelu). Budete-li mít štěstí, můžete spatřit horolezce, kteří zdolávají cestu. Dále pak projdete kolem arboreta Bukovina. Najdeme zde například douglasku tisolistou, různé druhy jedle, liliovník tulipánokvětý a další.

horolezci na skalní věži v Hruboskalsku

V těchto místech se dole v údolí nacházejí bývalé lázně Sedmihorky, které využívaly místních pramenů, je škoda, že je nikdo neprovozuje. Kolem nich vede cesta k zámku Hrubá Skála. Hned při příchodu k zámku spatříte na mostě dvě velmi cenné sochy sv. Floriana a sv. Vavřince z období kolem roku 1730. To už jste nalevo minuli kostel sv. Josefa, do kterého jste mohli nahlédnout. V části zámeckého parku najdete sportoviště s lukostřelbou, slaňováním, lanové centrum atd. Jelikož je tento zámek stylovým hotelem s restaurací, je možné navštívit pouze nádvoří a zámeckou věž. Zámek s jeho okolím a výhledy je velmi romantickým místem, proto si zde mnoho párů řekne své ano. Obřady probíhají v malé zámecké zahrádce, kde nad hustými lesy sedí zřícenina hradu Trosky, jeden z největších symbolů Českého ráje.

zámek Hrubá Skála   bývalé lázně Sedmihorky

Trosky je název, který pod sebou skrývá velmi romantickou a svéráznou gotickou zříceninu hradu, postavenou na vrcholku stejnojmenné hory. Zřícenina má dvě věže – Pannu (vyšší) a Babu (nižší). Po zaplacení vstupného si je můžete podrobně prozkoumat, na obou věžích jsou vyhlídkové ochozy. Kolem Trosek procházejí 3 turistické trasy.

Trosky

Pojďme se ale vrátit o kousek zpět – do Podtroseckých údolí, která protínají cestu mezi Hrubou skálou a Troskami. Zde se nacházejí krásná jezera. Žlutá stezka podél jezer Věžák, Krčák, Vidlák, Hrůdka a podél Rokytnického rybníka je krásnou procházkou i vyjížďkou na kole.

Hruboskalsko   Podtrosecké rybníky

Poslední zastávkou na jihovýchodě Českého ráje jsou Prachovské skály, které určitě nesmíte minout. Skalní město křižují tři prohlídkové okruhy, které vedou údolím mezi skalami i přes vybudované skalní vyhlídky. Vstup do skal je zpoplatněn a je možno se pohybovat pouze po vyznačených trasách. Výjimku mají jen horolezci, kteří patří pod Český horolezecký svaz. Určitě i zde takovéto nadšence z vyhlídek uvidíte.

Na poslední díl o Českém ráji nám zbyla severovýchodní oblast, o té si povíme příští úterý.

GPS: (zřícenina hradu Trosky) 50°30'58.3"N 15°13'51.6"E

 

Text a video: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Wikimedia Commons: Zdeněk FiedlerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu - VIDEO
Publikováno: 10.7.2012
Při vší úctě k Mnichovu Hradišti - tohle město příliš důvodů k návštěvě nenabízí. Zato jeho okolí je doslova poseto místy, které stojí za to vidět. Jedním z takových je i zřícenina skalního hradu Valečov, ležícího v obci Boseň, vzdálené od Mnichova Hradiště jen čtyři kilometry.


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

10.12.2017
Nenechte si ujít vánoční trhy v Pezinku, které kromě typického vánočního zboží a občerstvení nabízejí také kulturní program, dobročinný bazar, betlém a vánoční orloj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 12. 2017
svátek:Simona
dnes:
úterý 12.12.
6 °C
zítra:
středa 13.12.
3 °C