www.infoglobe.cz » ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje

Publikováno: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartoloměje se nachází na plzeňském náměstí Republiky. V minulém článku jsem se o ní sice zmínila, ale byla by škoda neseznámit vás s tak krásným klenotem Plzně i zevnitř.

Kostel se začal stavět současně se zakládáním Plzně (po roce 1295). Původním patronem kostela byl český král, a to až do roku 1322, kdy se král Jan Lucemburský tohoto práva vzdal a předal kostel řádu německých rytířů. Od té doby je kostel farním kostelem. Řád německých rytířů zůstal patronem až do roku 1546, kdy tyto pravomoci převzalo město Plzeň.

katedrála sv. Bartoloměje

Je velmi neobvyklé, že farní kostel byl postaven uprostřed náměstí, toto místo se totiž vždy pokládalo za nečisté. Na náměstích se konaly trhy, byl zde pranýř a také se zde i popravovalo, proto farní kostel býval vždy postaven mimo náměstí. V roce 1993 se založením plzeňské diecéze papežem Janem Pavlem II. z kostela sv. Bartoloměje stala katedrála. Katedrála svatého Bartoloměje byla i s Plzeňskou madonou v roce 1995 zařazena mezi národní kulturní památky. Plzeň zachvátil v roce 1507 několikrát po sobě požár, celé město lehlo popelem a tedy i kostel. Jeho oprava skončila až roku 1528.

krásný strop v katedrále   katedrála sv. Bartoloměje

Katedrála je 58 metrů dlouhá a 30 metrů široká, klenby dosahují výšky 25 metrů. madonaKostelní věž je 103 metrů vysoká a je nejvyšší kostelní věží v České republice. Chrám je trojlodní. Určitě se nezapomeňte podívat na strop, protože všechny tři lodě mají krásnou hvězdicovitou klenbu.

Po vstupu do chrámu jsem si okamžitě všimla ve výklenku na hlavním oltáři 1,3 m vysoké opukové plastiky sochy Panny Marie s Ježíškem. Ta pochází z 2. pol. 14. stol. (z období krásných madon). Patří k nejvzácnějším gotickým památkám v České republice vůbec. Klenotem kostela je ale Šternberská kaple, tam můžeme vstoupit z hlavní lodi v pravé části chrámu, kde se nachází Český oltář. Šternberská kaple je připojena k jižní straně presbytáře a nechal ji postavit šlechtický rod Šternberků jako pohřební kapli rodu. Ti ale přibližně po 100 letech ztratili o kapli zájem, a tak začala sloužit k různým obřadům lidem, kteří byli “na okraji” společnosti.

katedrála sv. Bartoloměje   katedrála sv. Bartoloměje

Zaujala mě nádherně zdobená vitrážová okna, například okno s motivem Golgota od plzeňského malíře Josefa Mandla. Hrotitá okna bočních lodí jsou 4 a mají velmi zajímavou kružbu. Dalším zajímavým dílem je třeba obraz sv. Máří Magdalény od Tintoretta na pilíři pod kruchtou. Na kruchtě můžeme také obdivovat monumentální varhany pražského varhanáře Emanuela Petra z roku 1894.

vitrážová okna   vitrážová okna   vitrážová okna   kaple

Po vstupu do chrámu jsem se cítila velmi zvláštně, ale to tyhle krásné budovy umí. Katedrála působí tiše, mírumilovně a má opravdu své krásy, které stojí za prohlídku. Ještě je třeba zmínit severní věž, ze které je nádherný výhled na Plzeň a přilehlé okolí, ale o té si přečtete až příští čtvrtek.

GPS: 49°44'50.5"N 13°22'39.6"E

 

Text: Kateřina Fúdorová

Foto: Kateřina Fúdorová, Wikimedia Commons: Lynx1211Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Plzeň – věž katedrály sv. Bartoloměje
Publikováno: 4.1.2018
V minulém článku jsme se podívali do katedrály, dnes se však zaměříme na její věž. Ta je totiž nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,26 m.

ČR: Klášter Plasy a jeho okolí
Publikováno: 31.5.2018
Nedaleko Plzně se v malém městečku Plasy nachází cisterciácký klášter, který založil Vladislav II. V r. 1421 ho však vypálili husité. Barokní vzhled kláštera a přilehlých budov je dílem architektů Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Jeana Baptisty Matheye, kteří v letech 1661 až 1739 vedli přestavbu kláštera do podoby, ve které ho známe dnes.

ČR, Plzeň – náměstí Republiky v období Vánoc
Publikováno: 14.12.2017
Pokud budete v Plzni blízko centra a budete hledat náměstí Republiky, zvedněte hlavu a rozhlédněte se! Jistě uvidíte kostelní věž gotické katedrály svatého Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,6 m a stojí přímo uprostřed náměstí. Z ochozů můžete na celé město a jeho okolí shlížet z výšky 60 metrů.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.


Souvisejicí videa

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2018
Přijďte na městský multižánrový festival do ulic Bratislavy. Urban Art Festival vol. 2 se uskuteční od 30. června do 1. července a přinese množství zábavy. Zároveň vás provede významnými místy hlavního města.
23.6.2018
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letos potrvá od 29. června do 7. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cena festivalu je Křišťálový glóbus.
22.6.2018
Jediný slovenský multimediální festival Fest Anča, který je zaměřený na animovaný film především pro dospělého diváka, se i letos uskuteční v lokalitě Stanice Žilina-Záriečie, a to od 28. června do 1. července.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 6. 2018
svátek:Jan
dnes:
neděle 24.6.
17 °C
zítra:
pondělí 25.6.
21 °C