www.infoglobe.cz » ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou

ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou

Publikováno: 16.11.2017
Dnes se spolu s námi vydáte na výlet 50 km od Plzně, k vesnici Žihle. Pokud nechcete cestovat autem, je sem výborné spojení vlakem, zastavují zde jak osobní vlaky, tak i rychlíky. Žihle je jednou ze zastávek na trati Plzeň–Žatec a místní nádraží se stává turistickým uzlem i díky dalším autobusovým spojením Kralovice–Manětín. Dnešním cílem výletu jsou obrovské žulové balvany Dědek a Bába, které vznikly zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Každý, kdo má trochu představivost, si po lese jistě najde i další pohádkové i jiné kameny – vnučka, velryba, kačer, zajíc...

Pár kroků od vlakového nádraží je rozcestník turistického značení. My se vydáme po žluté turistické značce, která nás nasměruje k lesu. Pozor, začátek trasy je do kopce. Pokud se rozhodnete přijet autem, můžete jet první kilometr až k lesu, kde se ukrývá malé parkoviště. Zde chodník i vesnice Žihle končí a my odbočujeme doprava. Po chvilce vidíme na pravé straně malý potůček, vyvěrající ze studánky pod lesní cestou. Když jsme byli malí, hasili jsme žízeň jeho průzračnou vodou, dnes už bych ji nikomu pít nedoporučovala. Je zde několik jiných pramenů, kde se místní vždy napijí, ale raději to neriskujte. O kousek dál je rozcestí, které je začátkem a zároveň koncem jakési okružní trasy za poznáním okolí Dědka a Báby. Ať se rozhodnete stoupat do kopce, nebo jít rovně, v každém případě dojdete přibližně po dvou kilometrech k prvnímu ze dvojice žulových kamenů. Pokud půjdete rovně, první bude Bába.

ukazatel u nádraží

My se rozhodli dodržet trasu po žluté turistické značce a vyrazili jsme do kopce. Brzy jsme si začali v lese všímat menších kamenů, které při troše představivosti mohly být jakoukoliv pohádkovou bytostí, zvířátkem nebo čímkoliv, co nás napadlo. Brzy se mezi stromy objevil balvan Dědek, vedle kterého je dřevěná lavička se stříškou, zde jsme složili batohy a rozhodli se balvan a jeho blízké okolí prozkoumat. Pár metrů za ním se krčí balvan, kterému se říká velryba, vnučka, delfín a další.

Dědek   Dědek

kámen poblíž Dědka   Velryba ukrytá za Dědkem

Věřím, že když se vydáte po lese jakýmkoliv směrem, určitě narazíte na nějaký zajímavý kámen. Asi 200 metrů dále po žluté turistické trase najdete druhý žulový balvan zvaný Bába. Je mnohem rozlehlejší, se zajímavějšími tvary a při troše odvahy se na ni dá i vylézt. To ale nikomu nedoporučuji, protože Bába a vlastně i Dědek mají na výšku téměř 6 metrů. I u Báby je možnost odpočinku. Nechybí ani informační tabule, ze které se dozvídáme mnoho informací, mimo jiné zjišťujeme, že oba balvany jsou široké téměř 10 metrů! Pokud si budete chtít návštěvu ještě prodloužit, máte nepřeberné možnosti na další výlety v blízkém okolí. Jako dobrý tip mohu doporučit Viklany, ke kterým se dostanete po žluté cestě lemující Ovčí důl, o kterém bude můj další článek (už příští čtvrtek).

Bába   Bába

kameny poblíž Báby

Jste-li milovníci geocachingu, mám pro vás dobrou zprávu, všude po cestě jsou nejrůznější „kešky“, které jsou opravdu moc hezky zpracované!

GPS: (nádraží) 50°02'48.0"N 13°21'46.7"E

 

Text a foto: Kateřina FúdorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – skalní městečko Viklany
Publikováno: 23.11.2017
V minulém článku jsem psala o žulových balvanech Dědek a Bába a jen kousek od nich se nachází skalní městečko Viklany.

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – k soše sv. Peregrina
Publikováno: 30.11.2017
Cílem dnešního výletu je socha sv. Peregrina, než se tam ovšem dostaneme, ráda bych vás seznámila s místem, které je až pohádkově kouzelné a kam vás zavedou jen místní.

ČR, Plzeň – náměstí Republiky v období Vánoc
Publikováno: 14.12.2017
Pokud budete v Plzni blízko centra a budete hledat náměstí Republiky, zvedněte hlavu a rozhlédněte se! Jistě uvidíte kostelní věž gotické katedrály svatého Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,6 m a stojí přímo uprostřed náměstí. Z ochozů můžete na celé město a jeho okolí shlížet z výšky 60 metrů.

ČR: Sgrafita v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikováno: 21.12.2017
Plzeň už od středověku plně podporuje umělecké dění, důkazem jsou gotické stavby, renesanční domy, moderna a další. Památky jsou soustředěny zejména ve středu města a já bych vám ráda představila okrasu Plzně, které si málokdo napoprvé všimne. Není to tím, že by to nebylo zajímavé, ale výzdobu domů nemáme v úrovni očí, a tak kolikrát ani místní obyvatelé nevědí, že procházejí kolem uměleckých děl. Dnes se tedy podíváme na výzdobu sgrafity od Mikoláše Alše. Byl to vynikající český grafik a ilustrátor, ale především přední malíř českých dějin.

ČR, Mariánské Lázně – park Boheminium, Hamelika a zahrada pohádek
Publikováno: 17.9.2015
V kopcích nad centrem Mariánských Lázní, kam se dostanete naučnou stezkou, lanovkou nebo autem, se nacházejí tři velmi často navštěvovaná místa. Jsou jimi park s miniaturami českých památek, rozhledna Hamelika a pohádkové sochy v zahradě před hotelem Krakonoš.

Karlovy Vary, Spa Resort Sanssouci – Recept na dlouhověkost a pohodu
Publikováno: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlovy Vary nabízí ve svých zařízeních vysoký standard lázeňských, ubytovacích, stravovacích i doplňkových služeb. Nejoblíbenějším produktem je komplexní lázeňská péče, založená především na využití blahodárné karlovarské vřídelní vody, přivedené až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrem Mercedes. Tohle se sice ve vyhlášeném lázeňském regionu zdá samozřejmostí, ale ne každý hotel nabízející lázeňské služby se může horkými prameny přivedenými přímo z Vřídla pochlubit.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.3.2018
Na Velký pátek zahájí Národní zemědělské muzeum novou sezonu ve svých objektech. To s sebou pro návštěvníky přináší i vstupy zdarma.
23.3.2018
Nenechte si ujít 71. ročník nejstarší atletické akce na Slovensku – Národní běh Děvín–Bratislava, a to v neděli 15. dubna.

22.3.2018
V sobotu 24. března se prvně v letošním roce otevřou brány Archeoparku Pavlov. K zahájení sezony je pro návštěvníky připraven doprovodný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – VIETNAM:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 3. 2018
svátek:Gabriel
dnes:
sobota 24.3.
8 °C
zítra:
neděle 25.3.
11 °C