www.infoglobe.cz » ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů

Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

Nejprve tu na malém ostrůvku stála dřevěná tvrz, ve které žil vladyka Vyšemír. Ta byla později přestavěna na hrad, který prošel ve 14. století významnou proměnou. Podobu zámku mu však vdechnul až nejvyšší purkrabí Království českého – Zdeněk Lev z Rožmitálu, který přistavoval a přestavoval. Na zámku se vystřídalo několik majitelů, až koncem 18. století koupil zámek rod Hildprandtů, který ho vlastní dodnes.

vodní zámek Blatná

Najít cestu k zámku není nijak složité a s parkováním si také nemusíte dělat starosti, auto můžete nechat hned před ním. Jakmile přejdete přes kamenný most a branou hradní věže, ocitnete se na nádvoří. Odtud se můžete vydat buď na prohlídku, nebo do zámeckého parku.

nádvoří pohled od zámku do parku

Prohlídky jsou 60minutové a konají se v Rozdražovském paláci. Podíváte se tu například do „africké místnosti“ věnované především Etiopii, do které se rodina r. 1958 rodina legálně vystěhovala (majetek jim byl totiž zkonfiskován po komunistickém převratu, po r. 1990 jim byl ale zase vrácen). Součástí expozice jsou různé šavle, ručně pletené koše, obrazy, ale také čínská skříň a japonský porcelán. Dále navštívíte rodinnou galerii, empírový salon nebo třeba pracovnu J. E. Purkyně, který tu byl při svém studiu vychovatelem a učitelem.

zámek Blatná

František Hildprandt byl vášnivým lovcem, a tak můžete obdivovat jeho trofeje v loveckém salonu, kde na stěnách visí kožešiny a paroží, ze kterého jsou vyrobeny konstrukce křesel, stůl, stojany na zbraně nebo obrovský lustr. Jedna místnost jeho vášni ale nestačí, a tak si i na chodbách můžete prohlédnout další paroží nebo třeba hlavy tuleňů a vycpané orly.

lovecký salonekinteriéry zámku Blatná

Pokud myslíte, že je pro vás tento okruh krátký, můžete využít nabídku rozšířené prohlídky, kde navíc navštívíte ještě Zelenou světnici nebo kapli. Naopak pokud s sebou máte malé děti, můžete si zaplatit jen zkrácenou prohlídku. A pro ty, kteří mají rádi trochu tajemna, nabízí zámek Blatná i noční prohlídky (ale jen o letních prázdninách).

výhled z parku   celý park láká k procházce

I když je zámek přístupný jen od dubna do října, do parku se můžete jít podívat během celého roku. Bývalou oboru přeměnil F. Hildprandt z části na anglický park, z části zůstala stejná – les s pozůstatky dávných rýžovišť zlata. Najdeme zde mnoho cestiček, alejí, potůčků a mostků – vše tu láká k procházce. Největší atrakcí však zůstávají daňci, kteří se tu nebojácně pasou. V pokladně zámku si můžete koupit i krmivo – budou vám přímo „zobat z ruky“.

daňci v anglickém parku   krmení daňku je povoleno, ale jen na vlastní nebezpečí

Zajisté si tu všimnete i krásného empírového domu s dvouramenným schodištěm, ve kterém bydlí rodina Hildprandtů. Ta se ale plánuje přestěhovat zpět na zámek (do střední části), hned vedle Rejtova paláce, který by se měl co nevidět rekonstruovat. Atmosféru okolí dokreslují pestrobarevní pávi, kteří se volně pohybují u domu.

empírový domek v parku 

v parku se volně pohybují i pávi   Rejtův palác

A jak se tak budete procházet po okolí, bude vám to tu možná připadat čím dál tím povědomější. A není se čemu divit, natáčela se tu filmová komedie Bílá paní a pohádka Šíleně smutná princezna. To právě na tomto rybníku plula lodička s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem...

pohled na zámek z parku

Blatná ale není jedinou památkou v okolí, proto pokud vám vyjde čas, navštivte třeba nedaleký zámek Březnice, chanovický barokní zámek nebo kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách.

GPS: 49°25'22.0"N 13°52'45.4"E

www.zamek-blatna.cz

 

Text: Lenka Bauerová

Foto: Lenka Bauerová, Miluše Svátková, archiv zámku BlatnáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou
Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

První krůčky

1. 5. – 30. 6. 2017
1. cena:
Kniha Za strašidly na hrady a zámky 3 50 rodinných výletů
2. cena:
Nejkrásnější výlety do podzemí, kniha výletních tipů pro milovníky jeskyní z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Hotel U Supa Harrachov, voucher pro 2 osoby na 2 noci s polopenzí a all-inclusive nápoji
2. cena redakce:
Voucher na 1000 Kč využitelný v e-shopu Sanasport.cz a na prodejnách v Brně a Olomouci
3. cena redakce:
Jak si užít cestování, kniha užitečných rad a tipů z internetového knihkupectví bux.cz

Aktuality:

26.6.2017
Od 29. června do 2. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2017, kde se po 63. představí více než 1 400 účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidovou hudbu a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
25.6.2017
Nenechte si ujít v pořadí již 3. ročník akce pro všechny děti a jejich rodiče – 1. Dětský festival a veletrh, který se uskuteční ve dnech 30. června až 2. července na výstavišti Agrokomplex.
24.6.2017
V rámci oslav 750. výročí písemné existence Ostravy čekají město 30. 6. a 1. 7. pravé katalánské pouliční slavnosti. Z Barcelony sem přijede na 250 umělců, těšit se můžete na katalánské tance a proslulé desetimetrové věže z lidských těl.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Spojené království VELKÉ BRITÁNIE a SEVERNÍHO IRSKA:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 6. 2017
svátek:Adriana
dnes:
pondělí 26.6.
26 °C
zítra:
úterý 27.6.
28 °C