www.infoglobe.cz » ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů

Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

Nejprve tu na malém ostrůvku stála dřevěná tvrz, ve které žil vladyka Vyšemír. Ta byla později přestavěna na hrad, který prošel ve 14. století významnou proměnou. Podobu zámku mu však vdechnul až nejvyšší purkrabí Království českého – Zdeněk Lev z Rožmitálu, který přistavoval a přestavoval. Na zámku se vystřídalo několik majitelů, až koncem 18. století koupil zámek rod Hildprandtů, který ho vlastní dodnes.

vodní zámek Blatná

Najít cestu k zámku není nijak složité a s parkováním si také nemusíte dělat starosti, auto můžete nechat hned před ním. Jakmile přejdete přes kamenný most a branou hradní věže, ocitnete se na nádvoří. Odtud se můžete vydat buď na prohlídku, nebo do zámeckého parku.

nádvoří pohled od zámku do parku

Prohlídky jsou 60minutové a konají se v Rozdražovském paláci. Podíváte se tu například do „africké místnosti“ věnované především Etiopii, do které se rodina r. 1958 rodina legálně vystěhovala (majetek jim byl totiž zkonfiskován po komunistickém převratu, po r. 1990 jim byl ale zase vrácen). Součástí expozice jsou různé šavle, ručně pletené koše, obrazy, ale také čínská skříň a japonský porcelán. Dále navštívíte rodinnou galerii, empírový salon nebo třeba pracovnu J. E. Purkyně, který tu byl při svém studiu vychovatelem a učitelem.

zámek Blatná

František Hildprandt byl vášnivým lovcem, a tak můžete obdivovat jeho trofeje v loveckém salonu, kde na stěnách visí kožešiny a paroží, ze kterého jsou vyrobeny konstrukce křesel, stůl, stojany na zbraně nebo obrovský lustr. Jedna místnost jeho vášni ale nestačí, a tak si i na chodbách můžete prohlédnout další paroží nebo třeba hlavy tuleňů a vycpané orly.

lovecký salonekinteriéry zámku Blatná

Pokud myslíte, že je pro vás tento okruh krátký, můžete využít nabídku rozšířené prohlídky, kde navíc navštívíte ještě Zelenou světnici nebo kapli. Naopak pokud s sebou máte malé děti, můžete si zaplatit jen zkrácenou prohlídku. A pro ty, kteří mají rádi trochu tajemna, nabízí zámek Blatná i noční prohlídky (ale jen o letních prázdninách).

výhled z parku   celý park láká k procházce

I když je zámek přístupný jen od dubna do října, do parku se můžete jít podívat během celého roku. Bývalou oboru přeměnil F. Hildprandt z části na anglický park, z části zůstala stejná – les s pozůstatky dávných rýžovišť zlata. Najdeme zde mnoho cestiček, alejí, potůčků a mostků – vše tu láká k procházce. Největší atrakcí však zůstávají daňci, kteří se tu nebojácně pasou. V pokladně zámku si můžete koupit i krmivo – budou vám přímo „zobat z ruky“.

daňci v anglickém parku   krmení daňku je povoleno, ale jen na vlastní nebezpečí

Zajisté si tu všimnete i krásného empírového domu s dvouramenným schodištěm, ve kterém bydlí rodina Hildprandtů. Ta se ale plánuje přestěhovat zpět na zámek (do střední části), hned vedle Rejtova paláce, který by se měl co nevidět rekonstruovat. Atmosféru okolí dokreslují pestrobarevní pávi, kteří se volně pohybují u domu.

empírový domek v parku 

v parku se volně pohybují i pávi   Rejtův palác

A jak se tak budete procházet po okolí, bude vám to tu možná připadat čím dál tím povědomější. A není se čemu divit, natáčela se tu filmová komedie Bílá paní a pohádka Šíleně smutná princezna. To právě na tomto rybníku plula lodička s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem...

pohled na zámek z parku

Blatná ale není jedinou památkou v okolí, proto pokud vám vyjde čas, navštivte třeba nedaleký zámek Březnice, chanovický barokní zámek nebo kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách.

GPS: 49°25'22.0"N 13°52'45.4"E

www.zamek-blatna.cz

 

Text: Lenka Bauerová

Foto: Lenka Bauerová, Miluše Svátková, archiv zámku BlatnáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou
Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní láska

1. 3. – 30. 4. 2017
1. cena:
Nejkrásnější výlety na pevnosti a opevnění, absolutní novinka z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force od značky Wenger v hodnotě 5390 Kč.
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Rodinná vstupenka do Botanické zahrady v pražské Tróji

Aktuality:

24.4.2017
Kongresová turistika má během roku dva vrcholy – podzimní a jarní. Jarní je mimořádně oblíbený kvůli tomu, že kromě atraktivního prostředí kongresového hotelu je účastníkům k dispozici i jeho okolí, které po dlouhé zimě láká k procházkám.

23.4.2017
Nenechte si ujít v pořadí již 27. ročník mezinárodního salonu automobilů AUTOSALON a 7. ročník výstavy luxusního zboží a služeb EXCLUSIVE SALON v bratislavské Inchebě.

22.4.2017
Klasické lázně jsou zaměřené na léčbu a uzdravení těla. Litomyšl je zas místo, kde obnovíte svého ducha. Otevření v pořadí již šesté litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 26. dubna do neděle 30. dubna, kdy celý program končí pálením čarodějnic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KOLUMBIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 4. 2017
svátek:Jiří
dnes:
pondělí 24.4.
14 °C
zítra:
úterý 25.4.
17 °C