www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Kopidlno - město historických rodů

ČR: Kopidlno - město historických rodů

Publikováno: 1.9.2013
Město je utvořeno z bývalých samostatných obcí. Kopidlno je tvořeno z částí: Kopidlno, Drahoraz, Mlýnec, Ledkov, Pševes. Roku 1998 určil předseda poslanecké sněmovny obec Kopidlno městem.

Palmový skleníkPalmový skleník v ziměZámek pohledem přes řeku

Historie

Historický název městečka je Kopidlno nad Leštinou. Pojmenování vzniklo podle léčivé byliny „kopidlení“, která roste v okolních lesích. První písemné zmínky jsou z roku 1322. V roce 1514 získalo Kopidlno statut města. Vlastníci a osobnosti v Kopidlně byli: Schlikové, Thurn-Taxisové, páni Kopidlanští, Haugvicové, Albrecht z Valdštejna, Ditrichsteini, Trčkové. Město Kopidlno, na rozdíl od ostatních měst ve středověku, nebylo obehnáno hradbami. Rok 1925 byl pro město významný technický pokrok, v tomto roce byla dokončena elektrifikace a bylo zahájeno pouliční osvětlení. V roce 1936 byl postaven obecní dům pro chudé a nemajetné. Léta od roku 1939 do roku 1945 byla pro město obdobím utrpení a obdobím bojů národa. V říjnu 1939 vznikla na Kopidlensku ilegální skupina „Podzemní hnutí českého odboje domácího v Praze“, která se zapojila do odbojové organizace.

Kostel Kopidlno

Památky

Při jihovýchodní straně náměstí stojí zámek, na začátku rozsáhlého parku u hráze zámeckého rybníka. Od roku 1948 je zámek účelově využit, jako sídlo SOU a OÚ Kopidlno. Kolem zámku se rozkládá rozsáhlý park. V rámci úpravy parku v 19. století byl v jeho areálu vybudován palmový skleník. Naproti kostelu se nachází děkanství, barokní stavba vybudovaná v roce 1705. Ve svahu v blízkosti náměstí se nachází Kostel sv. Jakuba Většího a galerie barokních skulptur – stavba vznikla na místě bývalého gotického kostela ze 14. století. Další památky v Kopidlnu jsou: Pomník na hrobě Františka Hilmara, Kostel sv. Petra a Pavla v Drahorazi.

Kostel a faraZámek KopidlnoSocha Krista

Zajímavosti v okolí

Hrad a zámek Staré Hrady je unikátní renesanční komplex vzdálený 8,7 km od Kopidlna. Zámek Dětenice leží na okraji Českého ráje, renesanční zámek prošel barokní i klasicistní úpravou (10,9 km). Loučeň je romantický zámek s rozlehlým parkem – 23,2 km. Obnovená stará knihařská dílna je k povšimnutí v Muzeu knihařství Rožďalovice ( 9,2 km). Loreta – vrch s barokní kaplí – poutní místo: někdy pokládaná za bránu do Českého ráje – 1,3 km. Pomníky Karla Havlíčka Borovského z r. 1909 a Mistra Jana Husa z r. 1925 nalezneme v Libáni 9,7 km od Kopidlna. Jediná zoologická zahrada ve Středočeském kraji v dostupnosti po 17,5 km dlouhé cyklostezce v městě Chleby.

Text: Staňková Nika

Foto: kopidlno.czDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Zámek Loučeň - místo, kde to žije - VIDEO
Publikováno: 8.11.2011
Nádherný zámek v ještě krásnějším parku. Labyrintárium s jedenácti bludišti, kde vám a vašim dětem uteče odpoledne ani nebudete vědět jak. A bude-li pršet, můžete se na zámecké prohlídce dozvědět, podle čeho se jmenuje Taxisův příkop a co má společného s taxislužbou.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s dětmi
Publikováno: 18.8.2013
Malou zoologickou zahradu Chleby najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko města Nymburk ve Středočeském kraji. Z Prahy a okolních obcí je dobře dostupná především autem díky nedaleko ležící dálnici D11.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – město na Labi
Známé krkonošské město leží v nadmořské výšce 477 m pod nejvyšším vrcholem Krkonoš – Sněžkou (160...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 10. 2020
svátek:Silvie
dnes:
čtvrtek 29.10.
8 °C
zítra:
pátek 30.10.
13 °C