www.infoglobe.cz » Angola - země, která povstala z popela I.

Angola - země, která povstala z popela I.

Publikováno: 24.8.2011
Po čtvrt století trvající vyčerpávající občanské válce se situace v Angole konečně uklidnila. Turisté, kteří tento kout Afriky doposud nepoznali, dostali o něco bezpečnější podmínky pro jeho navštívení.

Angolané se osvěžují u vodopáduAngola se rozkládá na 1,2 milionech km2 na jihu střední Afriky, kde dole sousedí s Namibií, na severu s Demokratickou republikou Kongo a Zambií na východě. Západ Angoly lemuje pobřeží s Atlantickým oceánem. Osmnáctimilionová Angola má kvůli množství etnických skupin (Ovimbunduové, Ambunduové, Bakongové, Lunda-Chokweové…) šest oficiálních jazyků (kikongo, chokwe, umbundu, kimbundu, ganguela, kwanyama).

Angola je republikou, v níž je moc koncentrována v rukou prezidenta, kterému slouží guvernéři 18 provincií (Bengo, Benguela, Bié, Cabinda, Cuando Cubango, Cuanza Norte, Cuanza Sul, Cunene, Huambo, Huila, Luanda, Lunda Norte, Lunda Sul, Malanje, Moxico, Namibe, Uíge, Zaire). Právní systém Rybáři v Angoleje založen na portugalském a zvykovém právu, ale to je slabé. Soudy jsou aktivní pouze ve 12 z více než 140 samosprávných oblastí.

Země roku 2010 dostala novou ústavu, která umocnila autoritářské vlastnosti režimu, a dělení mocí v praxi moc neplatí, protože otěže třímá prezident, kterým v současnosti je José Eduardo dos Santos.

Čtvrt století trvající občanská válka sesadila Angolu z pozice potravinového prvenství a po hospodářské stagnaci se Angola stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa s průměrným růstem HDP 20% ročně (2005-2007). Ekonomika země je z 60% tvořena obchodem s diamanty a ropou (vyváží se kolem 2 milionů barelů denně), který tvoří téměř veškerý příjem státu. Přes příznivý hospodářský růst Angola čelí masivním sociálním a ekonomickým problémům. V zemi jeVodopády Kalandula vysoká chudoba, sociální nerovnost a korupce. Podle standardů Spojených národů žije v Angole 58% lidí v chudobě ve venkovských oblastech a ve městech 19%. Angola má rovněž velmi špatně financovaný vzdělávací systém, ve kterém mají učitelé velmi nízké platy, sami bývají špatně vzdělaní a děti ne vždy mají možnost docházet do školy kvůli pozemním minám, špatnému zdraví atp., což mimo ostatní faktory stojí za nízkou gramotností osmnácti milionů Angolanů.

Angolané jsou považováni za stoiky, kteří hluboce milují zábavu a hudbu, takže je můžete slyšet téměř všude a mají toho hodně co nabídnout, především kuduro, kizombu, sembu a Tarrachinhu.

 

OlivovníkyDějiny

Předtím, než území Angoly kolonizovali Portugalci, existovalo zde několik státních útvarů, z nichž nejznámější je království Kongo. Jeho srdce se nacházelo v severozápadní Angole, ale jeho území zasahovalo do dnešní Demokratické republiky Kongo, Konga  (Brazzaville) a jižního Gabonu. Království mělo obchodní styky s dalšími státními útvary.

Když území kolonizovali koncem 15. století Portugalci, Angola se stala spojnicí evropského obchodu s Indií a jihovýchodní Asií. Roku 1575 portugalský mořeplavecAngola a objevitel založil Luandu jako „Sao Paulo de Loanda“, kterou z počátku obývalo sto rodin a čtyři sta vojáků. Dalším portugalským osídlením byla Benguela, která byla původně postavena v roce 1587 jako pevnost, ale roku 1617 se rozrostla v důležité město. Spolu s několika dalšími osadami se stala dveřmi pro obchod s otroky. Evropští obchodníci také vyváželi domácí zboží na pobřeží Afriky, kde ho měnili za otroky. Otroci bývali portugalskými obchodníky odváženi do Brazílie, kde poté pracovali na plantážích. Tato nedobrovolná imigrace Afričanů pokračovala až do první poloviny 19. století. V 17. století proběhla válka Portugalska s Holandskem, během níž ve 40. letech Holanďané okupovali Luandu, avšak roku 1650 flotila pod velením Salvadora de Sá navrátila portugalské nadvládě její původní hranice.

 

Příště: dokončení angolské historie a angolská města

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons - Paulo César Santos (foto 2, foto 3, foto 4, foto 5)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Angola - země, která povstala z popela II.
Publikováno: 31.8.2011
Ve druhém díle se dozvíte něco o angolských městech, respektivě o Luandě.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
21.7.2021
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního prázdninového čtení by měli sáhnout po novém čísle Krásy Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.
20.7.2021
Medvědí dny, nejoblíbenější rodinný festival ve Vysokých Tatrách, potěší po roční přestávce všechny malé i velké návštěvníky. 31. 7. a 1. 8. na vás čekají hry, soutěže i zajímaví hosté.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 7. 2021
svátek:Kristýna
dnes:
sobota 24.7.
27 °C
zítra:
neděle 25.7.
25 °C