www.infoglobe.cz » Angola - země, která povstala z popela I.

Angola - země, která povstala z popela I.

Publikováno: 24.8.2011
Po čtvrt století trvající vyčerpávající občanské válce se situace v Angole konečně uklidnila. Turisté, kteří tento kout Afriky doposud nepoznali, dostali o něco bezpečnější podmínky pro jeho navštívení.

Angolané se osvěžují u vodopáduAngola se rozkládá na 1,2 milionech km2 na jihu střední Afriky, kde dole sousedí s Namibií, na severu s Demokratickou republikou Kongo a Zambií na východě. Západ Angoly lemuje pobřeží s Atlantickým oceánem. Osmnáctimilionová Angola má kvůli množství etnických skupin (Ovimbunduové, Ambunduové, Bakongové, Lunda-Chokweové…) šest oficiálních jazyků (kikongo, chokwe, umbundu, kimbundu, ganguela, kwanyama).

Angola je republikou, v níž je moc koncentrována v rukou prezidenta, kterému slouží guvernéři 18 provincií (Bengo, Benguela, Bié, Cabinda, Cuando Cubango, Cuanza Norte, Cuanza Sul, Cunene, Huambo, Huila, Luanda, Lunda Norte, Lunda Sul, Malanje, Moxico, Namibe, Uíge, Zaire). Právní systém Rybáři v Angoleje založen na portugalském a zvykovém právu, ale to je slabé. Soudy jsou aktivní pouze ve 12 z více než 140 samosprávných oblastí.

Země roku 2010 dostala novou ústavu, která umocnila autoritářské vlastnosti režimu, a dělení mocí v praxi moc neplatí, protože otěže třímá prezident, kterým v současnosti je José Eduardo dos Santos.

Čtvrt století trvající občanská válka sesadila Angolu z pozice potravinového prvenství a po hospodářské stagnaci se Angola stala jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa s průměrným růstem HDP 20% ročně (2005-2007). Ekonomika země je z 60% tvořena obchodem s diamanty a ropou (vyváží se kolem 2 milionů barelů denně), který tvoří téměř veškerý příjem státu. Přes příznivý hospodářský růst Angola čelí masivním sociálním a ekonomickým problémům. V zemi jeVodopády Kalandula vysoká chudoba, sociální nerovnost a korupce. Podle standardů Spojených národů žije v Angole 58% lidí v chudobě ve venkovských oblastech a ve městech 19%. Angola má rovněž velmi špatně financovaný vzdělávací systém, ve kterém mají učitelé velmi nízké platy, sami bývají špatně vzdělaní a děti ne vždy mají možnost docházet do školy kvůli pozemním minám, špatnému zdraví atp., což mimo ostatní faktory stojí za nízkou gramotností osmnácti milionů Angolanů.

Angolané jsou považováni za stoiky, kteří hluboce milují zábavu a hudbu, takže je můžete slyšet téměř všude a mají toho hodně co nabídnout, především kuduro, kizombu, sembu a Tarrachinhu.

 

OlivovníkyDějiny

Předtím, než území Angoly kolonizovali Portugalci, existovalo zde několik státních útvarů, z nichž nejznámější je království Kongo. Jeho srdce se nacházelo v severozápadní Angole, ale jeho území zasahovalo do dnešní Demokratické republiky Kongo, Konga  (Brazzaville) a jižního Gabonu. Království mělo obchodní styky s dalšími státními útvary.

Když území kolonizovali koncem 15. století Portugalci, Angola se stala spojnicí evropského obchodu s Indií a jihovýchodní Asií. Roku 1575 portugalský mořeplavecAngola a objevitel založil Luandu jako „Sao Paulo de Loanda“, kterou z počátku obývalo sto rodin a čtyři sta vojáků. Dalším portugalským osídlením byla Benguela, která byla původně postavena v roce 1587 jako pevnost, ale roku 1617 se rozrostla v důležité město. Spolu s několika dalšími osadami se stala dveřmi pro obchod s otroky. Evropští obchodníci také vyváželi domácí zboží na pobřeží Afriky, kde ho měnili za otroky. Otroci bývali portugalskými obchodníky odváženi do Brazílie, kde poté pracovali na plantážích. Tato nedobrovolná imigrace Afričanů pokračovala až do první poloviny 19. století. V 17. století proběhla válka Portugalska s Holandskem, během níž ve 40. letech Holanďané okupovali Luandu, avšak roku 1650 flotila pod velením Salvadora de Sá navrátila portugalské nadvládě její původní hranice.

 

Příště: dokončení angolské historie a angolská města

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons - Paulo César Santos (foto 2, foto 3, foto 4, foto 5)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Angola - země, která povstala z popela II.
Publikováno: 31.8.2011
Ve druhém díle se dozvíte něco o angolských městech, respektivě o Luandě.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 11. 2020
svátek:Zina
dnes:
neděle 29.11.
2 °C
zítra:
pondělí 30.11.
0 °C