www.infoglobe.cz » Kapličkový most

Kapličkový most

Publikováno: 26.9.2008
Nejstarší dřevěný most v Evropě sloužil i jako městské opevnění a dnes je hlavní pamětihodností švýcarského Luzernu.

LuzerneMěsto Luzern v německé části Švýcarska leží v alpské horské oblasti na severozápadním břehu Vierwaldstättského jezera. Zastřešený dřevěný most přes řeku Reuss je hlavní pamětihodností města a nejstarším evropským dřevěným mostem. Je dlouhý 198 metrů a vede šikmo přes řeku. Na jeho jižním konci je osmihranná zastřešená vodní věž, která byla spolu s mostem součástí městského opevnění. Tenkrát sloužila jako vězení, v němž byla i mučírna. Mimo to, byl ve věži přechováván i státní poklad. V mostním zastřešení se nachází 122 trojhranných obrazů ze 17. století. Na počátku 19. století byly zrestaurovány a představují historii Luzernu a hrdinské činy obyvatel z jeho okolí v boji Švýcarska za nezávislost. Kromě toho tu jsou k vidění ilustrace ze života obou městských světců Leodegara a Mauritia.

LuzerneO trochu více na západ je druhý most přes řeku Reuss. Pochází z roku 1407 a je vyzdobený v 17. století pochmurnými obrazy tance smrti. Luzern je známé turistické centrum s atraktivními parky na břehu jezera s mnoha dalšími pozoruhodnostmi. Nejstarší část města na severním břehu řeky Reuss si zachovala středověké uspořádaní ulic. Jsou tu městské hradby s obrannými věžemi ze 14. století, starý vinný trh, městská hala ze 17. století a dvouvěžový klášterní kostel při dvoru, vysvěcený roku 1644.

Luzerne

LuzerneZnámý pomník Iva je připomínkou hrdinského boje Švýcarské gardy francouzského krále Ludvíka XVI., jejíž příslušníci zahynuli v roce 1792 při útoku na Tuilerie v Paříži, když se pokoušeli bránit krále a jeho rodinu před rozvášněným revolučním davem. Zraněný a umírající lev je vytesán přímo ve skalní stěně ve výklenku. Pomník je dílem známého dánského sochaře Bertela Thorwaldsena a byl dokončen v roce 1821. V Luzernu se také nalézá největší dopravní muzeum v Evropě, planetárium, ledovcová zahrada či národopisné muzeum. Vyhlídkové jízdy po romantickém jezeře umožňují poznat panoráma okolních hor a lesů.

LuzerneLuzern byl původně rybářskou vesnicí. Otevření alpské cesty z Porýní přes průsmyk sv. Gottharda do severní Itálie podpořilo ve 13. století jeho rozmach. Město se rozrostlo, s rozvojem dopravy zbohatlo a na konec se z něj stalo důležité obchodní centrum. Bylo původně pod nadvládou rakouských Habsburků, ve 14. století se však proti ní vzbouřilo a osvobodilo se. Odjakživa je toto město baštou římskokatolického náboženství ve Švýcarsku.

Luzerne

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Nienetwiller, Andrew Bossi, č.2, Coolcaesar, Andyindia,

Murdockcrc, Ikiwaner 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2021
Od včera do neděle 5. prosince probíhá ve virtuální podobě čtvrtý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který přináší tři exkluzivní přednášky profesionálních cestovatelů, jakož i bohatý doprovodný program.
1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 12. 2021
svátek:Benjamín

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X