www.infoglobe.cz » Nová Kaledonie I.

Nová Kaledonie I.

Publikováno: 9.6.2010
Seriál o dalším tichomořském ráji.

Nová Kaledonie je souostroví v jihozápadní části Tichého oceánu, které zahrnuje stejnojmenný ostrov Nová Kaledonie (plocha Mapa16,3 tis. km²), souostroví Belep, Chesterfieldovy ostrovy, ostrovy Pen (Kunie) a souostroví Loyauté, zejména Ouvéa, Lifou a Maré, Kupi, množství malých ostrůvků a atolů, tvořících  na severozápadě souostroví Bellon a Huon, a také velké množství drobných ostrůvků a útesů kolem hlavní skupiny ostrovů. Celková plocha státu činí 18575,5 km². Nejvyšším bodem je Mont Panie (1,628 m).

Podnebí

Na Nové Kaledonii je tropické pasátové podnebí, horké a vlhké.Nová Kaledonie Během roku se teplota mění jen málo - v zimě (duben – srpen) průměrná teplota činí kolem 19 - 23 °С, v letě (listopad – březen) 24 - 26 °С. Roční úhrn srážek činí od 3000 mm ve východní části souostroví až do 700 mm na západě. Převážně prší v období od prosince – ledna do března, v době výskytu cyklónů. Pro toto období jsou charakteristické zamračené počasí a mohutné tropické uragány. Od září do listopadu až prosince trvá sezona pasátů, kdy počasí je velice větrné, ale nebe je čisté.

Příroda

Hlavní ostrov Nová Kaledonie (Grande Terra) je prakticky napůl pohořím, které se táhne ze severozápadu na jihovýchod. Nejvyššími body jsou h
ory Mt. Panié (1624 m) a Mt. Humboldt (1618 m). Horské hřbety jsou pokryty věčně zelenými lesy, vysokou travou a na horských stráních tropickým houštím. Pobřežní linie ostrova Nová Kaledonie je úzká a velice členitá, zvlášť na západě. Je lemována korálovými rify tvořícími bariérový útes o délce více než 600 km a táhne se po celém obvodu ostrova.

Nová KaledonieNK 3

 

Ostrov Nová Kaledonie je hlavní zemědělskou oblastí státu. V její východní části se nacházejí rozlehlé náhorní planiny vulkanického původu, které se příkře spouštějí k pobřeží. Je zde dostatek řek, ale jsou krátké a bouřlivé. Pobřeží na rozdíl od vnitrozemí a zvláště západních oblastí je pokryto zeleným porostem ve větší míře.

NK 4

Ostatní ostrovy většinou představují nevysoké vrcholy starých podmořských sopek lemované korálovými útesy. Prakticky všechna východní a jihovýchodní pobřeží ve státě jsou lemována houštím eukalyptů, kokosových palem, banánů (druh fíkovníků), damaroně jižní (strom) a bugénvileí (kvetoucí keře). Většina drobných ostrovů má málo vegetace, obvykle menší palmové háje a různé trávy.

 

Text: Maxim Kucer

Foto:Wikimedia Commons

JesianeLauchantoiseau, Nasa Goddard Space Flight Center, Michael CoghlanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C