www.infoglobe.cz » Sachalin a Kurilské ostrovy II.

Sachalin a Kurilské ostrovy II.

Publikováno: 16.2.2010
Druhý závěrečný díl o pacifických ostrovech.

DějinyMys Trpělivosti

DomorodkyněStarověké a středověké dějiny Sachalinu a Kurilských ostrovů jsou plné tajemství. Dodnes není jasné, kdy se zde objevili první lidé. Archeologické objevy posledních desetiletí ukazují na starší dobu kamennou. Záhadou je také etnická příslušnost původních obyvatel ostrovů před objevením prvních Evropanů a Japonců v 17. století. Z původního obyvatelstva zde žili Ainové – na Kurilách a jihu Sachalinu, a Nivkové – na severu Sachalinu. Pravděpodobně již tehdy v centrálních a severních částech ostrova žili Orokové.

Sachalin a Kurilské ostrovyPrvní evropskou výpravou ke kurilským a sachalinským břehům byla výprava nizozemského mořeplavce M. G. de Vriesa, který nejen zkoumal a zmapoval jihovýchod Sachalinu a Jižních Kuril, ale také vyhlásil Urup za nizozemské území, což však následně nemělo žádný význam. Velkou úlohu ve výzkumu Sachalinu a Kurilských ostrovů měli také ruští cestovatelé: v roce 1646 to Sachalin a Kurilské ostrovybyla výprava V. D. Pojarkova (1643–1646), jenž objevila severozápadní pobřeží Sachalinu, a roku 1697 pak  V.V.Atlasov objevuje Kurilské ostrovy a tím začíná jejich postupné k Rusku. Současně s Rusy, kteří postupovali podél Kuril ze severu na Jižní Kurily a jih Sachalinu, začínají  pronikat Japonci. Již v druhé polovině 18. století se zde objevují japonské manufaktury a japonští námořníci zde rybařili a během 80. let 18. století začínají pracovat vědecké výpravy Mamiya Rinza a Mogami Tokunaie.

Koncem 18. století prováděly u břehů Sachalinu výzkum francouzská výprava pod velením La Perousa a anglická pod Sachalin a Kurilské ostrovyvelením W. R. Broughtona a právě oni přivedli k světu teorii, že Sachalin je poloostrov. Výprava G. I. Něvelského, proběhnuvší v letech 1849–1855 stanovila, jeho ostrovní charakter, když mezi ostrovem a pevninou objevila průliv. Po nálezech Něvelského následovalo připojení Sachalinu k Rusku. Na ostrově pak následně vznikají ruské vojenské stanoviště a osady. V letech Sachalin a Kurilské ostrovy1869-1906 se Sachalin stal největší ruskou trestaneckou  kolonii.

Od začátku 19. století byl Sachalin a Kurily objektem rusko-japonského územního sporu. V letech 1806-1807 zničili ruští námořníci na jižním Sachalinu a Iturupu japonské osady, v odpověď na to Japonci zajali na Kunaširu ruského mořeplavce V.M.Golovnina. V průběhu dvou posledních staletí se rusko-japonská hranice několikrát měnila.

V roce 1855 v souladu s rusko-japonskou smlouvou byla vytyčena  hranice mezi ostrovy Urup a Iturup, avšak Sachalin zůstal nerozdělený. V roce 1875 Rusko předalo Japonsku jemu přináležející severní Kurily a výměnou dostalo všechna práva na Sachalin. V důsledku porážky DomorodecSachalin a Kurilské ostrovyRuska v rusko-japonské válce v letech 1904-1905 Japonsku se podařilo odtrhnout od něj jižní Sachalin. V letech 1920-1925 Japonsko okupovalo severní část a naposledy se hranice změnila v roce 1945, když si Rusko v důsledku vítězství v druhé světové válce vrátilo jižní Sachalin a Kurilské ostrovy.
Územně Kurilské ostrovy patří k Sachalinské oblasti, ale to vůbec neznamená, že mezi Sachalinem a Kurilami existuje nějaké pravidelné spojení. Sachalin a Kurilské ostrovy jsou jeden od druhého velmi vzdálené. Cesta letadlem trvá dvě hodiny a po moři byste se do Južno-Sachalinska plavili téměř 24 hodin.

 

Text: Maxim Kucer

Foto:

http://web2.0sakhalin.ru/?p=24

http://ekabu.ru/other/14396-sakhalin-49-foto.html

http://www.marshruty.ru/Places/Place.aspx?PlaceID=e8aea87d-8fae-4be8-8f19-fae50cb817ce

http://www.flickr.com/photos/7853618@N08/4140794586/


zpět



Diskuze u článku (4)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 27. 4. 2024
svátek:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
8 °C
zítra:
neděle 28.4.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X