www.infoglobe.cz » Soči - město slunce I.

Soči - město slunce I.

Publikováno: 17.3.2010
Jak vypadá místo, kde se bude konat zimní olympiáda 2014?

Erb

„Město slunce“, „Kraj magnólií“, „Perla u moře“ - všechna tato pojmenování patří proslulému ruskému lázeňskému městu Soči, nacházejícímu se v Krasnodarském kraji Ruské federace.

 

Zeměpisná poloha

 Soči a jeho okolí se nachází v centru černomořského pobřeží Kavkazu, a od Magri k řece Psou se táhne na 145 km, od mořského břehu do hlavního Kavkazského hřbetu na 40-60 km. Značná originalita a svéráznost tohoto koutku severozápadního Kavkazu jsou podmíněny různorodostí ekologických podmínek, geologickou strukturou, klimatickými podmínek, půdy, a také formováním rostlinného a živočišného světu. Teplý vzduch směrující k pobřeží Černého moře je zadržován horskými hřbety. Stejné hory sem braní proniknutí studeného vzduchu ze severu. Přítomnost překážky v podobě hlavního Kavkazského hřebenu je zvlášť citelná v zimním období.

 

KavkazVelký Kavkaz

je horské pásmo mezi Černým a Kaspickým mořem od města Anapa do ústí řeky Sumgait. Délka je více než 1100 km, šířka je do 180 km. Velký Kavkaz rozdělují na tři části: Západní Kavkaz (od Černého moře po Elbrus), Centrální Kavkaz (od Elbrusu po Kazbek) a Východní Kavkaz (od Kazbeku po Kaspické moře). V oblasti Velkého Kavkazu jsou rozšířeny ledovce. Jejich počet dosahuje na 2200 a zaujímají plochu 1430 m². Severní svahy jsou pokryty ledovci mnohem více než jižní. V oblasti Elbrusu dosahuje délka některých ledovců 12 km. Nejvyšší bod Kavkazu - hora Elbrus - 5642 m n. m. V okolí Soči se nacházejí: hora Fišt - 2867 m n. m., hora Čutáš - 3238 m n. m., hora Pšiš - 3790 m n. m. Tyto vrcholy a mnoho jiných hor jsou dobře viditelné z různých vyhlídek v Soči.


PodnebíKavkaz

Průměrná teplota v lednu v severní a jížní části Kavkazu kolísá od -5°C do +7°C. Černé moře, které v zimě otepluje vzduch, vysoké hory, které chrání pobřeží od studených severních větrů a naopak udržují teplý a vlhký vzduch na svých svazích, vytváří v nižších polohách vlhké subtropické klima. Sočinské klima má tří roční období místo čtyř. Teplé a vlhké léto se zde mění na dlouho trvající podzim. Pozdní podzim přechází v rané jaro.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: vector-images, azur.ru, sochiru.ru

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 1. 2021
svátek:Vladislav
dnes:
pondělí 18.1.
1 °C
zítra:
úterý 19.1.
2 °C